Ադրբեջանը, ի տարբերություն Հայաստանի, Ռուսաստանի դաշնակիցը չէ. Ալեքսեյ Պավլովսկի 05/20/2016   11:19  |  Ղարաբաղյան հակամարտություն
Ռուսաստանի և Հայաստանի հարաբերությունները դաշնակցային են, իսկ Ադրբեջանի հետ հարաբերությունների դաշնակիցների հարաբերություններ չեն, մենք դրանք բնութագրում ենք որպես ռազմավարական գործընկերություն։
Այս մասին,  հայ լրագրողների հետ զրույցում ասել է ՌԴ ԱԳՆ ԱՊՀ երկրների 4-րդ դեպարտամենտի տնօրեն Ալեքսեյ Պավլովսկին։
«Երկու բառն էլ լրիվ հասկանալի են։ Գործընկերություն նշանակում է, որ մենք համագործակցում ենք, ռազմավարական նշանակում է, որ համագործակցությունը երկարաժամկետ բնույթ է կրում։ Ռուս-ադրբեջանական հարաբերությունների հիմքում ընկած օբյեկտիվ գործոններն հասկանալի են՝ աշխարհագրական մոտ դիրք, տնտեսական կապեր, Ռուսաստանում առկա մեծ ադրբեջանական սփյուռք. մենք դա կոչում ենք ռազմավարական գործընկերություն։ Ադրբեջանը, ի տարբերություն Հայաստանի, Ռուսաստանի դաշնակիցը չէ, Հայաստանի հետ մենք ռազմա-քաղաքական միություն ունենք, փոխօգնության մասին մի շարք պայմանագրեր, այդ թվում՝ ռազմական»,- NEWS.am-ի փոխանցմամբ՝ նշել է Պավլովսկին։
Դիվանագետի խոսքով՝ հենց դրանում է տարբերությունը, եւ խոսել այն մասին, որ Հայաստանի եւ Ադրբեջանի հետ հարաբերությունները դիտարկվում են նույն մակարդակի վրա, այնքան էլ ճիշտ չէ։ «Իհարկե, քչերն են խորանում նման դետալների մեջ, որոնք շատ կարեւոր են»,- ասել է Պավլովսկին Ռուսաստանի փոխվարչապետ Դմիտրի Ռոգոզինի այն հայտարարության ենթատեքստում, թե Ադրբեջանը Ռուսաստանի ռազմավարական գործընկերն է, որը միանշանական չէր ընկալվել հայ հանրության շրջանում։

Азербайджан, в отличие от Армении, не является союзником России – Алексей Павловский 05/20/2016   11:48  |  Карабахский конфликт
Отношения России и Армении союзнические, между тем, отношения с Азербайджаном – это не отношения союзников, мы характеризуем их как стратегическое партнерство. Об этом в беседе с армянскими журналистами в Москве заявил директор Четвертого департамента стран СНГ МИД России Алексей Павловский.
«Оба слова вполне понятны. Партнерство означает, что мы взаимодействуем, стратегическое – что это взаимодействие носит долгосрочный характер. Объективные факторы, которые лежат в основе российско-азербайджанских отношений, понятны: географическая близость, экономические связи, наличие огромной азербайджанской диаспоры в России, это мы называем стратегическим партнерством. Азербайджан не является союзником России, в отличие от Армении, с которой у нас военно-политический союз, ряд договоров по взаимопомощи, в том числе военной», - цитирует Павловского NEWS.am.
По словам дипломата, именно в этом разница, и говорить о том, что отношения с Арменией и Азербайджаном рассматриваются на равном уровне, не совсем правильно.
«Конечно, мало кто вдается в такие детали, которые очень важны», - сказал представитель российского внешнеполитического ведомства в контексте заявления вице-премьера России Дмитрия Рогозина о том, что Азербайджан является стратегическим партнером РФ, вызвавшего неоднозначную реакцию в армянском обществе.