Չիլիի Պատգամավորների պալատը ԼՂՀ-ում ապրիլյան իրադարձությունների կապակցությամբ բանաձև է ընդունել 05/19/2016 23:12 | ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱ
Չիլիի Պատգամավորների պալատի բանաձև է ընդունել ապրիլի 1-2-ին Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետությունում տեղի ունեցած իրադարձությունների կապակցությամբ: Այս մասին տեղեկանում ենք ՀՀ ԱԳՆ-ի ֆեյսբուքյան էջից:
Բանաձևի տեքստում մասնավորապես ասված է.
«Ապրիլի 1-2-ի գիշերը Ադրբեջանի օդային և ցամաքային ուժերը լայնամասշտաբ հարձակում իրականացրին Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության հետ սահմանագծում` ծանր հրետանու և վերջին սերնդի հրթիռների կիրառմամբ:
Վերոնշյալ ագրեսիան 1994 թվականին կնքված զինադադարի, ինչպես նաև վեճերի խաղաղ լուծման վերաբերյալ ՄԱԿ-ի նորմերի ամենակոպիտ խախտումն է:
Բռնության այս նոր սրման կապակցությամբ, որր հանգեցրել է քաղաքացիական և զինվորական մեծ կորուստների, Պատգամավորների պալատը դատապարտում է այս ագրեսիան, կոչ անում ռազմական գործողությունների դադարեցման և խաղաղ բանակցությունների շարունակության` ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահության շրջանակներում, որի համանախագահներն են ԱՄՆ-ն, Ռուսաստանը և Ֆրանսիան:
Միջազգային հանրությունը և Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետությունը համարում են, որ հակամարտությունը, որն արդեն ավելի քան երկու տասնամյակ շարունակվում է, պետք է լուծվի միայն խաղաղ ճանապարհով, ինչպես նաև միջազգային իրավունքի նորմերի և ժողովուրդների ինքնորոշման իրավունքի հարգման միջոցով:
Կոչ է անում Ադրբեջանի Հանրապետությանը վերահաստատել խաղաղության իր հանձնառությունը, անմիջապես դադարեցնել Լեռնային Ղարաբաղի նկատմամբ պատերազմական գործողությունները և խստորեն պահպանել 1994 թվականին կողմերի միջև ձեռք բերված զինադադարը:
Կոչ է անում Չիլիի կառավարությանը կողմերին հորդորել հավատարիմ մնալ Մինսկի խմբի համանախագահության ձևաչափում ընթացող բանակցություններին և այդպիսով խուսափել տարածաշրջանում անդառնալի հետևանքների հանգեցնող պատերազմի բռնկումից»:

Палата депутатов парламента Чили осудила апрельскую агрессию Азербайджана против Нагорно-Карабахской Республики 05/20/2016   10:17  |  Карабахский конфликт
Палата депутатов парламента Чили приняла резолюцию в связи с произошедшими в апреле событиями в зоне карабахского конфликта, сообщается на странице МИД Армении в соцсети Фейсбук.
"В ночь с 1-го на 2 апреля воздушные и сухопутные войска Азербайджана осуществили широкомасштабное наступление в приграничной зоне Нагорно-Карабахской Республики с применением артиллерии и ракет последнего поколения", - говорится в резолюции.
В документе отмечается, что вышеупомянутая агрессия является самым грубым нарушением условий заключенного 1994 года соглашения о прекращении огня, а также норм ООН.
"В связи с этой новой вспышкой насилия, которая обернулась потерями среди гражданского населения и военнослужащих, Палата депутатов осуждает эту агрессию, призывает к прекращению военных действий и продолжению мирных переговоров в рамках Минской группы ОБСЕ, сопредседателями которой являются США, Россия и Франция", - говорится в резолюции.
Также отмечается, что международное сообщество и Нагорно-Карабахская Республика считают, что продолжающийся свыше двух десятилетий конфликт должен быть решен только мирным путем на основе норм международного права и посредством уважения права народов на самоопределение.
Палата депутатов парламента Чили призывает Азербайджан подтвердить свои обязательства по сохранению мира, немедленно прекратить военные действия против Нагорного Карабаха и строго соблюдать режим прекращения огня от 1994 года.
Депутаты предлагают правительству Чили обратиться к сторонам с призывом сохранять приверженность переговорам в формате сопредседательства Минской группы и тем самым избежать войны, чреватой необратимыми последствиями для региона.