Հանրապետության Նախագահը ծանոթացել է տարբեր ոլորտներում բիզնես գործունեություն ծավալած սիրիահայերի աշխատանքի արդյունքին (Լուսանկարներ) 05/19/2016   16:46  |  ԼՐԱՀՈՍ
Նախագահ Սերժ Սարգսյանն այսօր «Երևան էքսպո» ցուցահանդեսային համալիրում ներկա է գտնվել «Նոր հեռանկարներ սիրիահայերի համար» ցուցահանդեսի բացման արարողությանը, որն անցկացվում է «Տնտեսական հնարավորությունների շաբաթ» բիզնես համաժողովի շրջանակներում: Այս մասին հայտնում է ՀՀ Նախագահի աշխատակազմի հասարակայնության և տեղեկատվության միջոցների հետ կապերի վարչությունը:
Ցուցահանդեսին մասնակցում են սիրիական պատերազմի հետևանքով Հայաստան տեղափոխված և գործարարությամբ զբաղվող սիրիահայերի յոթանասունից ավելի ընկերություններ ու անհատ ձեռնարկատերեր:
Հանրապետության Նախագահը ծանոթացել է տարբեր ոլորտներում բիզնես գործունեություն ծավալած սիրիահայերի աշխատանքի արդյունքին՝ ցուցահանդեսում ներկայացված արտադրատեսականուն և առաջարկվող ծառայությունների սպառման հնարավորություններին, ընթացիկ խնդիրներին ու զարգացման ծրագրերին: Հայաստանյան մասնավոր ձեռնարկությունները ցուցահանդեսում սիրիահայերին ներկայացնում են նաև իրենց մոտ առկա աշխատատեղերը և ծառայությունները, իսկ պետական ու միջազգային հաստատությունները՝ աջակցության իրենց ծրագրերը:
Տպագրության, հրատարակչության, ոսկերչության, փայտամշակման, զբոսաշրջության, ասեղնագործության, սարքավորումների արտադրության, հաստոցաշինության և այլ ոլորտներում արտադրանք թողարկող մեր հայրենակիցների ջանքերը Սերժ Սարգսյանը ոգևորիչ է համարել և բարձր գնահատել ներկայացված ապրանքների որակական հատկանիշները: Նախագահը սիրիահայ ձեռներեցների հետ քննարկել է իրենց արտադրանքի իրացման և արտահանման հնարավորություններին վերաբերող հարցեր:
12:37 04/02/2014  |  ԼՐԱՀՈՍ«Սիրիահայերին իրավական աջակցություն» փաստաբանական ծրագրի իրականացումն սկսվել է

Президент Армении ознакомился с результатами работы сирийских армян, развернувших бизнес-деятельность в различных сферах 05/19/2016   17:52  |  Лента новостей
Президент Армении Серж Саргсян присутствовал на церемонии открытия выставки “Новые перспективы для сирийских армян”, которая проводится в рамках бизнес-форума “Неделя экономических возможностей”, сообщает пресс-служба главы государства
Выставка, в которой принимают участие свыше 70 компаний сирийских армян и частных предпринимателей. проходит в выставочном комплексе “Ереван Экспо”
Президент ознакомился с результатами работы сирийских армян, развернувших бизнес-деятельность в различных сферах, представленной на выставке продукцией и предлагаемыми услугами, а также с существующими проблемами и программами развития.
Частные предприятия Армении на выставке представляют сирийским армянам имеющиеся у них рабочие места и услуги, а государственные и международные учреждения – свои программы содействия.
Серж Саргсян назвал усилия наших соотечественников, выпускающих продукцию в различных сферах, воодушевляющими и высоко оценил качественные характеристики представленных товаров. Глава государства обсудил с предпринимателями возможности сбыта и экспорта их продукции.