ԵԱՀԿ առաքելությունը շփման գծի պլանային դիտարկում է անցկացրել Մարտակերտի արևելյան ուղղությամբ 05/19/2016 13:55 | ԼՐԱՀՈՍ
Մայիսի 19-ին Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության իշխանությունների հետ ձեռք բերված պայմանավորվածության համաձայն` ԵԱՀԿ առաքելությունը Լեռնային Ղարաբաղի և Ադրբեջանի զինված ուժերի շփման գծի պլանային դիտարկում է անցկացրել Մարտակերտի արևելյան ուղղությամբ: Այս մասին տեղեկացնում է ԼՂՀ ԱԳՆ լրատվական ծառայությունը:
ԼՂՀ պաշտպանության բանակի դիրքերից դիտարկումն իրականացրել են ԵԱՀԿ գործող նախագահի անձնական ներկայացուցչի անձնական օգնական Սայմոն Թիլերը /Մեծ Բրիտանիա/ և ԵԱՀԿ բարձր մակարդակի պլանավորման խմբի /ԲՄՊԽ/ ներկայացուցիչ, գնդապետ Անդրեյ Բարաշկինը /Ռուսաստան/:
Շփման գծի հակառակ կողմից դիտարկումն իրականացրել են ԵԱՀԿ գործող նախագահի անձնական ներկայացուցչի դաշտային օգնական Խրիստո Խրիստովը /Բուլղարիա/ և ԵԱՀԿ բարձր մակարդակի պլանավորման խմբի ղեկավար, գնդապետ Հանս Լամպալզերը /Ավստրիա/։

Мониторинг ОБСЕ на линии соприкосновения ВС Нагорного Карабаха и Азербайджана прошел без инцидентов – МИД НКР 05/19/2016   13:58  |  Карабахский конфликт
Миссия ОБСЕ провела плановый  мониторинг линии соприкосновения вооруженных сил Нагорного Карабаха и Азербайджана восточнее Мартакерта.
Как сообщает пресс-служба МИД НКР, мониторинг был проведен 19 мая, согласно достигнутой с властями Нагорно-Карабахской Республики договоренности.
С позиций Армии обороны НКР наблюдение осуществили личный помощник Личного представителя Действующего председателя ОБСЕ Саймон Тиллер (Великобритания) и представитель Группы планирования высокого уровня (ГПВУ) ОБСЕ, полковник Андрей Барашкин (Россия).
С противоположной стороны линии соприкосновения мониторинг осуществили полевой помощник Личного представителя Действующего председателя ОБСЕ Христо Христов (Болгария) и глава Группы планирования высокого уровня ОБСЕ, полковник Ганс Лампалзэр (Австрия).