Քննչական կոմիտեն՝ Ալավերդիում հնչած կրակոցների մասին 05/19/2016   12:06  |  Քրեական խրոնիկոն
ՀՀ քննչական կոմիտեի Լոռու մարզային քննչական վարչությունում հարուցվել է քրեական գործ՝ 2016 թվականի լույս  մայիսի 19-ի գիշերը Ալավերդի քաղաքում հնչած կրակոցների դեպքի առթիվ, որի հետևանքով մեկ անձ սպանվել է, մյուսը՝ հրազենային վնասվածքով տեղափոխվել բժշկական կենտրոն։
Ինչպես հայտնում է Քննչական կոմիտեի լրատվական ծառայությունը, նախնական տվյալներով՝ մայիսի 19-ին՝ ժամը 04.30-ին, Ալավերդի քաղաքի Զ. Անդրանիկ փողոցի 22-րդ շենքի բակում առերևույթ հանցագործություն կատարած անձը, սպանելու դիտավորությամբ, հրազենից կրակոցներ է արձակել Էդուարդ Պողոսյանի և Վարդան Ավագյանի ուղղությամբ։  Ստացած հրազենային մարմնական վնասվածքներից Վ.Ավագյանը տեղում մահացել է, իսկ Էդուարդ Պողոսյանը՝ ձախ բազկի վերին հատվածի հրազենային արյունահոսող վնասվածքով տեղափոխվել բժշկական կենտրոն:
Դեպքի վայր է մեկնել քննչական-օպերատիվ խումբը՝ ՀՀ քննչական կոմիտեի Լոռու մարզային քննչական վարչության պետ Թ.Շուշանյանի գլխավորությամբ։
Դեպքի առթիվ հարուցվել է քրեական գործ՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 34-104-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 1-ին կետով և 235-րդ հոդվածի 1-ին մասով։
Լոռու մարզային քննչական վարչության պետի կողմից որոշում է կայացվել՝ քննչական խումբ կազմելու մասին, մշակվել են աշխատանքային վարկածներ, որոնք ստուգելու ուղղությամբ ձեռնարկվում են անհետաձգելի քննչական գործողություններ։
Նշանակվել են դատաբժշկական, համալիր դատաձգաբանական, դատահետքաբանական, դատակենսաբանական, դատաքիմիական և միկրոմասնիկների փորձաքննություններ, որոշումներ են կայացվել՝ Վարդան Ավագյանին ու Էդուարդ Պողոսյանին տուժող ճանաչելու մասին: Հանցանք կատարած անձին, ինչպես նաև գործի համար նշանակություն ունեցող մի շարք հանգամանքներ պարզաբանելու նպատակով հանձնարարություններ են տրվել հետաքննության մարմնին:

СК Армении выясняет обстоятельства стрельбы в Алаверди 05/19/2016 13:22 | Криминальная хроника
Следственным управлением СК Армении по Лорийской области возбуждено уголовное дело по факту прогремевшей в ночь на 19-е мая в городе Алаверди стрельбы, в результате которой был убит один человек, еще один с огнестрельным ранением был доставлен в медцентр.
Как сообщает пресс-служба Следственного комитета Армении, по предварительным данным, 19-го мая в 04:30 во дворе дома на улице З. Андраника 22 в городе Алаверди предполагаемый преступник с целью умышленного убийства произвел из огнестрельного оружия выстрелы в Эдуарда Погосяна и Вардана Авагяна. От полученных огнестрельных ранений В. Авагян скончался на месте, а Эдуард Погосян с кровоточащей огнестрельной раной верхней части левой руки был доставлен в медцентр.
На место происшествия выехала оперативно-следственная группа во главе с начальником следственного управления Следственного комитета РА по Лорийской области Т. Шушаняном.
По данному факту возбуждено уголовное дело по пункту 1 части 2 статьи 34-104 и части 1 статьи 235 Уголовного кодекса РА.
“Начальником следственного управления по Лорийской области принято решение о формировании следственной группы, разработаны рабочие версии, для проверки которых предпринимаются неотложные следственные действия.Назначены судебно-медицинская, комплексная судебно-трасологическая, судебно-биологическая, судебно-химическая экспертизы и экспертиза микрочастиц. Приняты решения о признании Вардана Авагяна и Эдуарда Погосяна потерпевшими. С целью установления личности преступника, а также прояснения ряда обстоятельств, имеющих существенное значение для дела, даны поручения органам дознания’, - отмечается в сообщении.