Դա ճիշտ ուղղությամբ արված քայլ էր. ԱՄՆ Պետդեպը մեկնաբանել է Սարգսյան-Ալիև հանդիպումը 05/18/2016   10:52  |  Ղարաբաղյան հակամարտություն
ԱՄՆ-ի պետքարտուղարության պաշտոնական ներկայացուցիչ Ջոն Քիրբին ամենօրյա ճեպազրույցի շրջանակում անդրադարձել է ԼՂ հակամարտության կարգավորմանը` պատասխանելով լրագրողների մի շարք հարցերի:
Մեկնաբանելով մայիսի 16-ին Վիեննայում Հայաստանի ու Ադրբեջանի նախագահների միջև կայացած հանդիպումը` Քիրբին նշել է, որ երկու երկրների նախագահներն էլ պարտավորվել են հարգել հրադադարը, ջանքեր գործադրել փոխադարձ վստահության հաստատման համար, ինչպես նաև եկող ամիս վերսկսել բանակցությունները՝ հակամարտությանը համապարփակ լուծում գտնելու համար:
«Նրանք դրսևորեցին քաղաքական կամք` ստատուս-քվոյի շրջանակներից դուրս գալու ու տարածաշրջանի ողջ բնակչության համար օգտակար քայլերի դիմելու համար: Իսկ Միացյալ Նահանգներն էլ իր կողմից պատրաստակամ է աջակցել կողմերին այս հարցում: Այլ կերպ ասած` սա շատ դրական հանդիպում էր ու ճիշտ ուղղությամբ արված քայլ: Այժմ բոլորը պետք է ջանասիրաբար աշխատեն` իրենց ստանձնած պարտավորությունները կյանքի կոչելու համար»,-ասել է Քիրբին:
Այնուհետև լրագրողներից մեկը, դիմելով Պետքարտուղարության պաշտոնական ներկայացուցչին, հիշեցրել է, որ Հայաստանն ու Լեռնային Ղարաբաղը պատրաստակամ են հակամարտ զորքերի շփման գծի երկայնքով կրակի արձակման վայրը ֆիքսող համակարգերի տեղադրմանը, մինչդեռ Ադրբեջանը մերժել է այդ առաջարկը: Երբ լրագրողը խնդրել է Քիրբիին մեկնաբանել Բաքվի նման դիրքորոշումը` ամերիկացի պաշտոնյան հրաժարվել է այդ առնչությամբ որևէ բան ասել:
Հիշեցնենք, որ Վիեննայում մայիսի 16-ի երեկոյան Հայաստանի Հանրապետության Նախագահ Սերժ Սարգսյանը և Ադրբեջանի Հանրապետության նախագահ Իլհամ Ալիևը մասնակցել են ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահող երկրների արտաքին գործերի նախարարների նախաձեռնությամբ և մասնակցությամբ տեղի ունեցած քննարկմանը:
Հանդիպմանը մասնակցել են երկու երկրների արտաքին գործերի նախարարներ Էդվարդ Նալբանդյանը և Էլմար Մամեդյարովը, դեսպաններ Իգոր Պոպովը (Ռուսաստան), Ջեյմս Ուորլիքը (ԱՄՆ), Պիեռ Անդրիոն (Ֆրանսիա) և ԵԱՀԿ գործող նախագահի անձնական ներկայացուցիչ Անջեյ Կասպրշիկը:
Նախագահները վերահաստատել են հրադադարին և հակամարտության խաղաղ կարգավորմանն իրենց հանձնառությունը: Հետագա բռնությունների վտանգը նվազեցնելու համար նրանք համաձայնել են ամենակարճ ժամկետներում ավարտին հասցնել ԵԱՀԿ-ի հետաքննական մեխանիզմների ներդրման աշխատանքները:
14:06 17/05/2016  |  Ղարաբաղյան հակամարտությունԱդրբեջանն իր նպատակին չհասավ. համանախագահներն ընդունել են պաշտոնական Երևանի առաջարկները. Էդուարդ Շարմազանով

Представитель Госдепа США положительно оценил встречу президентов Армении и Азербайджана в Вене 05/18/2016   14:05  |  Карабахский конфликт
Официальный представитель Госдепартамента США Джон Кирби прокомментировал состоявшуюся 16 мая в Вене встречу президентов Армении и Азербайджана Сержа Саргсяна и Ильхама Алиева.
Главы двух государств подтвердили приверженность прекращению огня, выразили готовность внедрить механизмы по укреплению доверия, условились о следующем раунде переговоров в июне с целью достижения всеобъемлющего урегулирования конфликта”, - сказал Кирби.Президенты Армении и Азербайджана подтвердили приверженность мирному урегулированию карабахского конфликта - посредники“Они продемонстрировали то, что мы называем политической волей: а именно: выйти за рамки статус-кво и предпринимать полезные для всего населения региона шаги”, - добавил он.
По его словам, США готовы оказать сторонам содействие в данном вопросе. “Это была позитивная встреча, шаг в правильном направлении. Теперь все должны усердно работать для выполнения взятых на себя обязательств”, – заявил Джон Кирби.
16-го мая в Вене президенты Армении и Азербайджана Серж Саргсян и Ильхам Алиев приняли участие в обсуждении, проходившем по инициативе глав МИД стран-сопредседателей Минской группы ОБСЕ и при участии госсекретаря США Джона Керри, министра иностранных дел РФ Сергея Лаврова, госсекретаря Франции по европейским вопросам Арлема Дезира.
Во встрече также участвовали главы внешнеполитических ведомств двух стран Эдвард Налбандян и Эльмар Мамедъяров, послы Игорь Попов(Россия), Джеймс Уорлик(США) и Пьер Андрие(Франция) и личный представитель действующего председателя ОБСЕ Анджей Каспршик.
Обсуждалась создавшаяся в начале апреля вследствие грубых нарушений режима перемирия ситуация в зоне нагорно-карабахского конфликта и пути выхода из нее. Представители стран-сопредседателей настаивают на необходимости неукоснительного выполнения соглашений от 1994 и 1995 годов об установлении и укреплении перемирия. была достигнута договоренность о принятии мер по мониторингу за их реализацией и внедрению механизмов расследования инцидентов, наращиванию потенциала команды личного представителя действующего председателя ОБСЕ, возможному возобновлению переговорного процесса по урегулированию конфликта.
09:28 18/05/2016  |  Карабахский конфликтУрегулирование карабахского конфликта должно быть пакетным с поэтапной имплементацией – глава МИД Армении