Աջակցություն ենք հայտնում Վիեննայի հանդիպման ընթացքում ձեռք բերված համաձայնությանը. ԼՂՀ ԱԳՆ 05/17/2016   21:29  |  Ղարաբաղյան հակամարտություն
ԼՂՀ ԱԳՆ-ն դրական է գնահատում մայիսի 16-ին Վիեննայում կայացած Հայաստանի և Ադրբեջանի նախագահների հանդիպումը՝ ԱՄՆ պետքարտուղարի, Ռուսատանի արտաքին գործերի նախարարի և Ֆրանսիայի Եվրոպական հարցերով պետքարտուղարի մասնակցությամբ:
Այս մասին հայտարարում է ԼՂՀ ԱԳՆ-ն՝ հավելելով, որ նաև աջակցություն են հայտնում հանդիպման ընթացքում ձեռք բերված համաձայնությանը միջադեպերի հետաքննությունների անցկացման ԵԱՀԿ մեխանիզմի շուրջ աշխատանքներն ավարտելու և ԵԱՀԿ գործող նախագահի անձնական ներկայացուցչի գրասենյակն ընդլայնելու, ինչպես նաև ԿԽՄԿ հովանու ներքո անհայտ կորածների մասին տեղեկատվության փոխանակումը շարունակելու վերաբերյալ։
«Մենք նաև կիսում ենք ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահ երկրների դիրքորոշումը, որոնք բացառում են հակամարտությունը ռազմական ճանապարհով լուծելու ցանկացած հնարավորություն և պնդում 1994 թ․և 1995 թ. հրադադարի մասին համաձայնագրերի պահպանման անհրաժեշտությունը։
Նշված համաձայնագրերը, որոնք վերջ դրեցին լայնածավալ ռազմական գործողություններին և այդպիսով հնարավորություն ստեղծեցին՝ որոնելու ադրբեջանա-ղարաբաղյան հակամարտության խաղաղ կարգավորման ուղիները, կնքվել են բանակցություններին բոլոր երեք կողմերի՝ Ադրբեջանի, Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության և Հայաստանի լիարժեք մասնակցության շնորհիվ։ Կարգավորման գործընթացի տրամաբանությունը պահանջում է հակամարտության վերջնական հանգուցալուծմանը հասնելու համար վերականգնել բանակցությունները հենց նշված եռակողմ ձևաչափով»,-ասված է ԼՂՀ ԱԳՆ-ի մեկնաբանության մեջ։
14:06 17/05/2016  |  Ղարաբաղյան հակամարտությունԱդրբեջանն իր նպատակին չհասավ. համանախագահներն ընդունել են պաշտոնական Երևանի առաջարկները. Էդուարդ Շարմազանով

Логика урегулирования карабахского конфликта требует возобновления переговоров в трехстороннем формате - МИД НКР 05/18/2016   09:12  |  Карабахский конфликт
Логика процесса урегулирования требует возобновления переговоров по поиску окончательного разрешения карабахского конфликта именно в данном трехстороннем формате, говорится в комментарии МИД Нагорно-Карабахской Республики.
Внешнеполитическое ведомство НКР положительно оценивает состоявшуюся 16 мая в Вене встречу президентов Армении и Азербайджана с участием госсекретаря США, министра иностранных дел России и государственного секретаря Франции по европейским делам и поддерживает достигнутое в ходе встречи согласие на завершение работы над механизмом ОБСЕ по проведению расследований инцидентов и расширение Офиса Личного представителя Действующего председателя ОБСЕ, а также на продолжение обмена информацией под эгидой МККК о пропавших без вести.
МИД НКР также разделят позицию стран-сопредседателей Минской группы ОБСЕ, исключающих любую возможность военного решения конфликта и настаивающих на необходимости соблюдения соглашений о прекращении огня от 1994 и 1995 годов.
“Данные соглашения, положившие конец широкомасштабным боевым действиям и тем самым создавшие возможность для поиска путей мирного урегулирования азербайджано-карабахского конфликта, были достигнуты благодаря полноценному участию в переговорах всех трех сторон – Азербайджана, Нагорно-Карабахской Республики и Армении. Логика процесса урегулирования требует восстановление переговоров по поиску окончательного разрешения конфликта именно в данном трехстороннем формате”, - отмечается в комментарии.
09:48 17/05/2016  |  Карабахский конфликтОБСЕ будет формировать шаги по расследованию инцидентов в зоне карабахского конфликта - Лавров
09:23 17/05/2016  |  Карабахский конфликтПрезиденты Армении и Азербайджана подтвердили приверженность мирному урегулированию карабахского конфликта - посредники
01:37 17/05/2016  |  Карабахский конфликтРФ будет способствовать поиску компромиссов между армянскими и азербайджанскими переговорщиками – Лавров