Ստրասբուրգում բացահայտվում են Բաքվի և Haqqin.az-ի խմբագրի կատարած ֆինանսական հանցագործությունները 05/18/2016   12:30  |  ԼՐԱՀՈՍ
Ֆրանսիայի Ստրասբուրգ քաղաքի քրեական գործերով դատարանում մայիսի 17-ին շարունակվեց «Ալընջան և մյուսները» գործի դատաքաննությունը, որը կապված է Ստրասբուրգում գրանցված «Եվրոպական տեղեկատվական և մարդու իրավունքների կենտրոն» կազմակերպության հետ։
Այս գործի հետաքրքրությունը կայանում է նրանում, որ կազմակերպությունը Ստրասբուրգում հիմնադրել է ադրբեջանցի լրագրող, haqqin.az առցանց պարբերականի խմբագիր Էյնուլլա Ֆաթուլաևը, ով անմիջականորեն ղեկավարվում է Ադրբեջանի նախագահական ապարատի կողմից:
Գործով որպես մեղադրյալներ ընդգրկված են կազմակերպության փոխնախագահ Մուստաֆա Ալընջան և նրա կինը՝ Լեյլա Ալընջան, ովքեր գործել են անմիջապես Ֆաթուլաևի կարգադրություններով, ինչպես նաև կազմակերպության նախագահ Թոմաս Պիլցը, ով Գերմանիայում haqqin.az-ի թղթակիցն է, ինչպես նաև հանդիսանում է անարխիստական «Occupy Frankfurt» (Գրավիր Ֆրանկֆուրտը) շարժման անդամ։
Ինչպես հայտնում է Ստրասբուրգում Pastinfo-ի թղթակիցը, դատական քննությանը ներկայացել էին միայն Մուստաֆա և Լեյլա Ալընջաները՝իրենց փաստաբանների հետ, և Թոմաս Պիլցի փաստաբանը։
2013թ․-ին հիմնադրված կազմակերպությունը, ինչպես ասաց դատավորը, իր ողջ գործուներության ընթացքում խուսափել է հարկային պարտավորություններից:
Կազմակերպության համար նախատեսված գումարները՝ ներառյալ աշխատավարձերը, Ադրբեջանից Էյնուլլա Ֆաթուլաևը փոխանցել է ոչ թե կազմակերպության հաշվեհամարին, այլ Western Union համակարգով Մուստաֆա և Լեյլա Ալընջաներին՝ այդպիսով խուսափելով հարկերից։
Դատավորի հարցին, թե ով է Ֆաթուլաևը և ինչու է բացել այս կազմակերպությունը, Լեյլա Ալընջայի փաստաբանը պատասխանեց, որ նա շատ ակտիվ լրագրող է և համանման կազմակերպություններ է բացել նաև Ադրբեջանում, Թուրքիայում, Եվրոպայում։
Դատավորի հարցին, իսկ որտեղից Ֆաթուլաևին այդ գումարները, որոնք փոխանցվում են Western Union համակարգով, Մուստաֆա Ալընջան պատասխանեց, թե իրենք տարիներ շարունակ հարցնում եմ գումարների ծագման մասին,սակայն պատասխան չեն ստացել։
Ստրասբուրգի դատարանը շարունակում է քննել Ադրբեջանի իշխանությունների հովանավորությամբ ստեղծված կազմակերպության գործը
Դատավորը նշեց, որ չկա որևէ տեղեկատվություն, թե այս ողջ ընթացքում ինչով է զբաղվել Ադրբեջանից ֆինանսավորվող այս կազմակերպությունը և այն ֆիկտիվ բնույթ է կրել։ Մուստաֆա Ալընջան, ով թարգմանիչ է, մեղադրվում է նաև կազմակերպության գրասենյակում առանց դեկլարացիաների թարգմանություններ անելու մեջ։
Գործով մեղադրող դատախազը ևս բարձրացրեց վերոնշյալ հարցերը՝ նշելով, թե պարզ չէ ինչու են ադրբեջանցիները ֆինանսավորում այս կազմակերպությունը, որի համար ուղղակի ընտրել են այնպիսի անուն,որը հարազատ է Եվրոպային՝ «Եվրոպական տեղեկատվական և մարդու իրավունքների կենտրոն», սակայն այն որևէ կապ չունի անվան հետ, որտեղի՞ց են գալիս այդ անհայտ ծագման գումարները, որոնք փոխանցվում են Ալընջաներին։ Միակ հայտնի փաստն այն է, որ գումարները փոխանցվել են Ադրբեջանից և մեկ անձի՝ Էյնուլա Ֆաթուլաևի կողմից։
Դատախազը փաստեց, որ 2014-2015թթ․-ներին Ալընջաները տասնյակ այցեր են կատարել Ադրբեջան և Թուրքիա՝ այնտեղից բերելով առձեռն գումարներ։ Կազմակերպության և Ալընջաների կողմից իրականացված բոլոր գործողությունները, ներառյալ ավիատոմսերի գնումները, կատարվել են առձեռն գումարներով, որոնք, դատախազի խոսքերով, ծառայել են ոչ թե կազմակերպությանը, այլ Ալընջաներին և այլ նպատակների։
Դատախազը Լեյլա Ալընջայի համար պահանջեց 5000 եվրո տուգանք և 10 ամիս պայմանական ազատազրկում։
Խարդախության, հարկերից խուսափելու, առանց դեկլարացիաների աշխատանք կատարելու համար դատախազը Մուսթաֆա Ալընջայի համար պահանջեց 2 տարի պայմանական ազատազրկում և 15 000 եվրո տուգանք, ինչպես նաև թարգմանական, առևտրային և արդյունաբերական գործուներության արգելում և ֆրանսիայի տարածքից դուրս գալու 5 տարվա արգելք։
Այս գործով վճիռը կհրապարակվի հունիսի 21-ին։
Նշենք,որ ըստ դատական հայցի, Էյնուլլա Ֆաթուլաևը և կազմակերպության մյուս անդամներն ուղղակիորեն օգտագործել են Եվրոպայի մայրաքաղաք Ստրասբուրգում գրանցված կազմակերպությունը, որը ըստ կանոնադրության պետք է ուսումնասիրեր ու պաշտպաներ Եվրոպայում մարդու իրավունքները, և իրականացրել ու ֆինանսավորել են հակահայկական և հակասեմական քարոզչություն, կեղծել են փաստաթղթեր, յուրացրել ֆինանսական միջոցներ։

В Страсбургском суде раскрываются финансовые преступления Баку и редактора интернет-издания haqqin.az 05/18/2016   13:40  |  Лента новостей
В Страсбургском суде по уголовным делам 17-го мая прошло очередное заседание по делу “Алджан и другие”, которое связано с зарегистрированной в Страсбурге организацией “Европейский информационно-правозащитный центр “.
Данную организацию основал редактор интернет-издания haqqin.az Эйнулла Фатуллаев, которым руководят непосредственно из администрации президента Азербайджана.
Обвиняемыми по делу проходят заместитель председателя организации “Европейский информационно-правозащитный центр” Мустафа Алджан и его супруга – Лейла Алджан, которые действовали непосредственно по указанию Фатуллаева
Обвиняемым проходит также председатель организации “Европейский информационно-правозащитный центр” Томас Пильц - корреспондент haqqin.az в Германии, который также является членом движения «Occupy Frankfurt»(“Захвати Франкфурт”).
Как сообщает корреспондент “ Pastinfo.am” из Страсбурга, на заседание суда явились только Мустафа и Лейла Алджаны вместе со своими адвокатами, а также адвокат Томаса Пильца.
Учрежденная в 2013 году организация, по словам судьи, за все время своей деятельности уклонялась от выполнения своих налоговых обязательств.
Предусмотренные для организации деньги, включая зарплаты, Эйнулла Фатуллаев перечислял из Азербайджана не на счет организации, а Мустафе и Лейле Алджанам по системе Western Union, тем самым уклоняясь от уплаты налогов.
На вопрос судьи о том, кто такой Фатуллаев и с какой целью открыл данную организацию, адвокат Лейлы Алджан заявил в ответ, что он является активным журналистом и учредил аналогичные организации в Азербайджане, Турции и Европе.
На следующий вопрос судьи, откуда у Фатуллаева эти деньги, перевод которых осуществлялся по системе Western Union, Мустафа Алджан заявил, что они уже многие годы спрашивают об их происхождении, однако ответа так и не получили.
Судья констатировал отсутствие какой-либо информации о деятельности финансируемой из Азербайджана организации, и что она, по всей видимости, носила фиктивный характер.
Мустафе Алджану, который является переводчиком, инкриминируют также осуществление переводческой деятельности в организации без оформления деклараций.
Поддерживающий в суде обвинение прокурор также затронул вышеупомянутые вопросы, указав на неясность мотивов, по которым азербайджанцы финансируют данную организацию, для которой выбрали родственное Европе название - “Европейский информационно-правозащитный центр”, которая, однако, не имеет никакого отношения к названию. Откуда берутся перечисляемые Алджанам деньги? Единственный факт, который известен, - это то, что сумма была перечислена из Азербайджана и одним человеком - Эйнулла Фатуллаевым.
Суд констатировал, что в 2014-2015гг. Алджаны совершили десятки визитов в Азербайджан и Турцию, откуда привезли наличность. Все операции, которые провернули организация и Алджаны, включая покупку авиабилетов, были произведены наличными средствами. Эти средства, по словам прокурора, служили не нуждам организации, а Алджанам и иные целям.
Прокурор потребовал для Лейлы Алджан штраф в размере 5 тыс. евро и 10 месяцев лишения свободы условно.
За мошенничество, уклонение от уплаты налогов, выполнение работы без оформления деклараций прокурор потребовал для Мустафы Алджана 2 года заключения условно и штраф в размере 15 тыс.евро , а также наложить запрет на ведение переводческой, коммерческой и производственной деятельности и пятилетний запрет на выезд с территории Франции.
Вердикт по данному делу будет оглашен 21-го июня.
Отметим, что, согласно иску, Эйнулла Фатуллаев и другие члены организации просто-напросто использовали зарегистрированную в Страсбурге организацию, которая, согласно Уставу, должна была заниматься изучением и защитой прав человека в Европе, однако осуществляла и финансировала антиармянскую и антисемитскую пропаганду, подделала документы и присвоила финансовые средства.