Հուսով ենք, որ այս անգամ Ադրբեջանը չի խորտակի միջազգային հանրության սպասելիքները. Էդվարդ Նալբանդյան 05/17/2016   20:43  |  Ղարաբաղյան հակամարտություն
ՌԴ արտաքին գործերի նախարար Սերգեյ Լավրովը  բազմիցս անձամբ պարզաբանել է, որ Լավրովի փաստաթուղթ, առաջարկություններ գոյություն չունեն: Սերգեյ Լավրովի՝ ղարաբաղյան հակամարտության փուլային կարգավորման առաջարկությունների վերաբերյալ «Ինտերֆաքս» գործակալության հարցին պատասխանելով՝ նշել է ՀՀ արտաքին գործերի նախարար Էդվարդ Նալբանդյանը:
Նախարարը հավելել է, որ իր ռուսաստանցի գործընկերը  բազմիցս ընդգծել է, որ կարծիքների փոխանակում է իրականացվում, մտքեր են արտահայտվում՝ գաղափարների ձևավորման, լուծումների որոնման նպատակով:
«Որևէ կասկած չկա, որ վերջին տարիներին բանակցային գործընթացի բոլոր փուլերում, ներառյալ մտքերի փոխանակման փուլում, մոտեցումը եղել և շարունակում է մնալ նույնը, և դրա մասին բազմիցս ասել ենք, դրա մասին նշել են նաև համանախագահները, այդ թվում՝ նաև Լավրովը. կարգավորումը պետք է լինի փաթեթային՝ փուլային իրականացմամբ»,- ասել է Հայաստանի արտաքին քաղաքական գերատեսչության ղեկավարը:
Է.Նալբանդյանը պարզաբանել է, որ վերջին տարիներին «մենք սերտորեն աշխատում էինք փոխզիջումային ձևակերպումների ուղղությամբ և անգամ բազմիցս մոտ ենք եղել լուծումների, բայցև ադրբեջանական կողմը բազմիցս հետքայլ է արել»:
Ըստ ՀՀ ԱԳ նախարարի, Վիեննայում Հայաստանի և Ադրբեջանի նախագահների կողմից ձեռք բերված համաձայնությունների կատարումը, որոնց մասին նշվում է նաև Ռուսաստանի արտաքին գործերի նախարարի, ԱՄՆ պետքարտուղարի և Ֆրանսիայի՝ եվրոպական հարցերով պետքարտուղարի հայտարարության մեջ, այն է՝ հիմնախնդրի խաղաղ կարգավորման հանձնառության վերահաստատումը, 1994-1995թթ. զինադադարի վերաբերյալ համաձայնագրերի կատարումը, սեղմ ժամկետներում զինադադարի խախտումների հետաքննության մեխանիզմի ստեղծումը, հակամարտության գոտում առավել արդյունավետ մոնիտորինգի իրականացման նպատակով ԵԱՀԿ գործող նախագահի անձնական ներկայացուցչի թիմի կարողությունների ընդլայնումը. այս համաձայնությունների կատարումը ստեղծելու է անհրաժեշտ պայմաններ՝ բանակցային գործընթացը վերսկսելու, խնդրի հանգուցալուծման չափորոշիչները համաձայնեցնելու, փոխզիջումային լուծումների որոնումը շարունակելու համար:
Ի պատասխան ռուսաստանյան գործակալության հարցի, թե որքանո՞վ է իրատեսական, որ Վիեննայի նշված պայմանավորվածությունները կյանքի կկոչվեն, Էդվարդ Նալբանդյանը նշել է, որ Համանախագահները բազմիցս հայտարարել են ղարաբաղյան հիմնահարցի բացառապես խաղաղ կարգավորման հանձնառությունը վերահաստատելու կարևորության մասին, ներառյալ՝ այդ երկրների նախագահների մակարդակով ղարաբաղյան կարգավորման վերաբերյալ հինգ հայտնի հայտարարություններում: «Հայաստանը ոչ միայն խոսքով, այլ նաև գործով է հաստատել իր հանձնառությունը խաղաղ կարգավորմանը»,- ընդգծել է ՀՀ ԱԳ նախարարը:
Է.Նալբանդյանը հիշեցրել է, որ համանախագահ երկրները բազմաթիվ անգամներ կոչ են արել հիմնահարցի բոլոր կողմերին անշեղորեն կատարելու 1994-1995թթ. զինադադարի վերաբերյալ եռակողմ անժամկետ համաձայնագրերը: «Ադրբեջանը մշտապես արհամարհում էր այդ կոչերը, իսկ վերջին ամիսներին միջազգային կազմակերպություններում այդ փաստաթղթերի դեմ, ես կասեի, «պարտիզանական պատերազմ» էր վարում՝ փորձելով հարցականի տակ դնել դրանց վավերականությունը: Համանախագահները անհապաղ համապատասխան արձագանք տվեցին այս փորձերին ԵԱՀԿ-ում և ՄԱԿ-ում»,- ընդգծել է ՀՀ արտգործնախարարը:
Բազմիցս ընդգծվել է միջադեպերի հետաքննության մեխանիզմի ստեղծման անհրաժեշտությունը, այդ թվում՝ 2011 և 2012թթ. Սոչիում ընդունված՝ Ռուսաստանի, Հայաստանի և Ադրբեջանի նախագահների հայտարարություններում, և բոլորովին վերջերս՝ անցյալ տարի, Բեռնում Հայաստանի և Ադրբեջանի ղեկավարների գագաթաժողովի արդյունքներով համանախագահ երկրների համատեղ հայտարարությունում: Ադրբեջանը մինչ այժմ խոչընդոտում էր դրա ստեղծումը:
Ըստ Է.Նալբանդյանի, այն, որ համանախագահ երկրների նախարարներն առաջին անգամ ներկա էին Հայաստանի և Ադրբեջանի նախագահների գագաթաժողովին, ցույց է տալիս, թե համանախագահ երկրներն ինչպիսի հատուկ կարևորություն են տալիս նոր լարվածության կանխարգելմանը, ձեռք բերված պայմանավորվածությունների իրականացմանը՝ բանակցային գործընթացը վերսկսելու պայմաններ ստեղծելու համար:
«Հուսով ենք, որ այս անգամ Ադրբեջանը չի խորտակի համանախագահ երկրների հուսերը, միջազգային հանրության սպասելիքները»,- եզրափակել է իր պատասխանը ՀՀ արտաքին գործերի նախարարը:
15:41 23/04/2016  |  ԼՐԱՀՈՍՀայաստանի արտգործնախարարը պարգևատրվեց Մարդու իրավունքների միջազգային ֆեդերացիայի իսպանական լիգայի ոսկե մեդալով
21:03 22/04/2016  |  ԼՐԱՀՈՍԲաքվի ֆորումը կարող է դառնալ Ադրբեջանում համամարդկային արժեքների դեմ դրսևորումների քննադատման հարթակ. ՀՀ ԱԳ նախարար
21:34 18/04/2016  |  ԼՐԱՀՈՍԷդվարդ Նալբանդյանը Ղազախստանի ԱԳ նախարարի տեղակալին ներկայացրել է լայնածավալ ռազմական գործողությունների հետևանքով Արցախում ստեղծված իրավիճակը
21:01 03/04/2016  |  ԼՐԱՀՈՍԷդվարդ Նալբանդյանն Կնեսեթի պատվիրակությանը ներկայացրել է ղարաբաղյան հակամարտության գոտում ստեղծված իրավիճակը
18:19 24/03/2016  |  ԼՐԱՀՈՍԷդվարդ Նալբանդյանն ընդունել է ԵԱՀԿ երևանյան գրասենյակի նորանշանակ ղեկավար Արգո Ավակովին
15:24 23/03/2016  |  ԼՐԱՀՈՍԱրցախի նախագահ Բակո Սահակյանն ընդունել է Էդվարդ Նալբանդյանին
14:27 03/03/2016  |  ԼՐԱՀՈՍԷդվարդ Նալբանդյանին շնորհվեց ԵՊՀ պատվավոր պրոֆեսորի կոչում
20:25 02/03/2016  |  ԼՐԱՀՈՍԷդվարդ Նալբանդյան. Դիվանագետի օրվա ընդգրկումը Հայաստանի տոնացույցում ժամանակի պահանջ էր

Урегулирование карабахского конфликта должно быть пакетным с поэтапной имплементацией – глава МИД Армении 05/18/2016   09:28  |  Карабахский конфликт
Урегулирование карабахского конфликта должно быть пакетным с поэтапной имплементацией. Об этом  в интервью "Интерфаксу" заявил министр иностранных дел Армении Эдвард Налбандян.
“За последние годы, на всех этапах переговорного процесса, в том числе на этапах обмена мнениями, нет никаких сомнений, что подход всегда был и остается тем же, и об этом мы неоднократно говорили, об этом говорили и сопредседатели, в том числе и Лавров - урегулирование должно быть пакетным, с поэтапной имплементацией”, - сказал Налбандян, комментируя  предложение главы МИД РФ Сергея Лаврова о поэтапном урегулировании карабахского конфликта, о чем он упомянул на встрече с журналистами в Вене в минувший понедельник.
Он напомнил, что его российский коллега неоднократно лично пояснял, что нет никакого документа, предложений Лаврова. Он неоднократно подчеркивал, что обмен мнениями происходит на уровне размышлений, на уровне формулирования идей, на уровне поиска развязок.
“За последние годы мы интенсивно работали над компромиссными формулировками, и даже неоднократно были близки к развязкам, однако также неоднократно азербайджанская сторона делала шаг назад”, - отметил глава МИД Армении.
“Выполнение договоренностей, достигнутых на встрече президентов Армении и Азербайджана в Вене, о которых говориться в совместном заявлении министра иностранных дел России, госсекретаря США и госсекретаря по европейским делам Франции, о приверженности мирному урегулированию конфликта, о соблюдении соглашений о прекращении огня 1994-1995гг., о создании в кратчайшие сроки механизма по проведению расследования нарушений прекращения огня, с целью более эффективного осуществления мониторинга в зоне конфликта расширения возможностей команды личного представителя Действующего председателя ОБСЕ, - имплементация этих договоренностей создаст необходимые условия для возобновления переговорного процесса, согласования параметров урегулирования проблемы, продолжения поисков компромиссных развязок”, -  сказал глава внешнеполитического ведомства Армении.
Отвечая на вопрос, насколько можно ожидать, что упомянутые венские договоренности будут реализованы, Эдвард Налбандян отметил: “О важности подтверждения приверженности исключительно мирному урегулированию нагорно-карабахской проблемы сопредседатели заявляли неоднократно, в том числе на уровне президентов этих стран в известных пяти заявлениях, принятых ими по нагорно-карабахскому урегулированию. Армения не только на словах, но и на деле подтверждала свою приверженность мирному урегулированию”.
Он напомнил, что страны сопредседатели множество раз призывали все стороны конфликта беспрекословно соблюдать трехсторонние бессрочные соглашения о прекращении огня 1994-1995гг.
“Азербайджан постоянно игнорировал эти призывы, а в последние месяцы развязал, я бы сказал, «партизанскую войну» против этих документов в международных организациях, пытаясь поставить под сомнение их действие. Сопредседатели незамедлительно выступили с соответствующей реакцией на это в ОБСЕ и ООН”, - заявил глава МИД Армении
“О необходимости создания механизма по расследованию инцидентов подчеркивалось неоднократно, в том числе в двух заявлениях президентов России, Армении и Азербайджана, принятых в Сочи в 2011г. и в 2012г., и совсем недавно в совместном заявлении стран сопредседателей по итогам саммита руководителей Армении и Азербайджана в декабре прошлого года в Берне. Азербайджан до сих пор препятствовал этому”, - отметил Налбандян.
“То, что министры стран-сопредседателей впервые присутствовали на саммите президентов Армении и Азербайджана, показывает какую чрезвычайную важность страны сопредседатели придают недопущению новой эскалации, выполнению достигнутых договоренностей для создания условий для возобновления переговорного процесса”, -добавил он.
Глава МИД выразил надежду, что Азербайджан на этот раз не обманет надежды стран-сопредседателей, ожидания международного сообщества.
09:48 17/05/2016  |  Карабахский конфликтОБСЕ будет формировать шаги по расследованию инцидентов в зоне карабахского конфликта - Лавров
09:23 17/05/2016  |  Карабахский конфликтПрезиденты Армении и Азербайджана подтвердили приверженность мирному урегулированию карабахского конфликта - посредники