Ադրբեջանն իր նպատակին չհասավ. համանախագահներն ընդունել են պաշտոնական Երևանի առաջարկները. Էդուարդ Շարմազանով 05/17/2016   14:06  |  Ղարաբաղյան հակամարտություն
ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահ երկրների արտաքին գործերի նախարարների հայտարարությունն իր մեջ ներառում է այն թեզիսները, որոնց մասին ապրիլին խոսել է ՀՀ Նախագահը:
Այս մասին այսօր լրագրողների հետ զրույցում ասաց ԱԺ փոխնախագահ Էդուարդ Շարմազանովը՝ անդրադառնալով երեկ ուշ երեկոյան Վիեննայում կայացած Սերժ Սարգսյան-Իլհամ Ալիև հանդիպման արդյունքներին:
«Ապրիլին Հայաստանի Հանրապետության Նախագահը նշել է, որ 1994 թ. զինադադարը, որը վերահաստատվել է 1995 թ.-ին, պետք է լինի միակ փաստաթուղթը, որի հիման վրա պետք է շարունակվեն բանակցությունները: Այսինքն, նոր զինադադարի պայմանագրի կնքումն անթույլատրելի է, որովհետև կա 1994 թ.-ին կնքված զինադադարը:
Մինսկի խմբի համանախագահող երկրների արտգործնախարարներն իրենց հայտարարության մեջ հստակ ամրագրեցին, որ 1994 թ.-ի զինադադարը գործում է և միակ փաստաթութղն է: Իսկ այդ զինադադարով հստակ ամրագրված է Լեռնային Ղարաբաղի ստորագրությունը: Երբ արտգործնախարարները հայտարարում են, որ այդ զինադադարը գործում է, սա նշանակում է, որ այն գործում է իր ողջ հետևանքներով: Այդ հայտարարության մեջ անուղղակիորեն նշվում է, որ Լեռնային Ղարաբաղը հակամարտության կողմ է, և առանց Լեռնային Ղարաբաղի այդ խնդիրը որևէ մեկը չի կարող լուծել, և 1994 թ. զինադադարի ստորագրման տրամաբանությունը պետք է շարունակվի:
Այլ նոր տրամաբանություն, այլ նոր փիլիսոփայություն, այլ նոր սկզբունք չի կարող լինել»,-ասաց Է.Շարմազանովը՝ ընդգծելով, թե Ադրբեջանն այստեղ չհաջողեց, քանի որ նրա նպատակն էր նախևառաջ չեղյալ հայտարարել 1994 թ.-ի զինադադարը:
Երկրորդ, ըստ Է.Շարմազանովի՝ Հայաստանի Հանրապետության Նախագահի առաջարկն ընդունվեց, և երրորդ՝ վերահաստատվեց, որ Լեռնային Ղարաբաղը բանակցությունների և հակամարտության կողմ է:
ԱԺ փոխնախագահը նշեց նաև, թե տարիներ շարունակ հայկական կողմը հստակ հայտարարել է, որ միայն կողմ է շփման գծում հետաքննության մեխանիզմների ներդրմանը: «Միակ կողմը, որը դեմ է հանդես եկել հետաքննության մեխանիզմների իրականացմանը, եղել է Ադրբեջանը՝ իր Նախագահով հանդերձ»,-ընդգծեց նա:
Ըստ Է.Շարմազանովի՝ մենք տեսանք, որ այստեղ ևս Ադրբեջանն իր նպատակին չհասավ, իսկ Հայաստանի Նախագահի առաջարկը, որ այս փուլում հետաքննության մեխանիզմների ներդրումն անհրաժեշտ է, ընդունվեց, ընդ որում՝ այն ընդունվել է երեք համանախագահ երկրների կողմից:
Նա ընդգծեց, որ համանախագահ երկրների արտգործնախարարներն իրենց հայտարարությամբ վերահաստատել են, թե հակամարտությունը պետք է կարգավորվի բացառապես խաղաղ ճանապարհով. «Այսինքն, Ադրբեջանի նպատակը՝ զինադադարը խախտել, նոր զինադադար պարտադրել, զիջումներ կորզել, կարգավորման նոր քաղաքական փաստաթուղթ առաջ բերել, Լեռնային Ղարաբաղին հանել բանակցային գործընթացից, չիրականացավ»: Ըստ Է.Շարմազանովի՝ այս ամենը ցույց է տալիս, որ պաշտոնական Մոսկվան, պաշտոնական Վաշինգտոնը և պաշտոնական Փարիզը ընդունել են պաշտոնական Երևանի առաջարկներն և ունեն նույն տեսլականը:
23:34 16/05/2016  |  Ղարաբաղյան հակամարտությունՄեզ համար կարևոր է տեսնել ԼՂ հակամարտության հարցում լուծմանը հասնելու կողմերի աշխատանքը. ԱՄՆ Պետքարտուղարություն
23:10 16/05/2016  |  Ղարաբաղյան հակամարտությունՎիեննայում սկսվեց Հայաստանի և Ադրբեջանի նախագահների հանդիպումը
22:35 16/05/2016  |  Ղարաբաղյան հակամարտությունՍերժ Սարգսյանը և Ջոն Քերին վերահաստատել են, որ ԼՂ հակամարտությունը ռազմական լուծում չունի
22:16 16/05/2016  |  Ղարաբաղյան հակամարտությունՔիչ առաջ սկսվեց ՀՀ Նախագահի հանդիպումը ԱՄՆ պետքարտուղար Ջոն Քերիի հետ
21:27 16/05/2016  |  Ղարաբաղյան հակամարտությունՖեդերիկա Մոգերինին վերահաստատել է ԵՄ աջակցությունը ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահողների ջանքերին

Азербайджан с треском провалился: посредники приняли в Вене предложения официального Еревана - Шармазанов 05/17/2016 16:22 | Карабахский конфликт
Заявление глав МИД стран-сопредседателей Минской группы ОБСЕ содержит тезисы, озвученные президентом Армении Сержем Саргсяном в апреля с.г. Об этом на встрече с журналистами во вторник заявил вице-спикер Национального Собрания Армении, пресс-секретарь правящей Республиканской партии Армении (РПА) Эдуард Шармазанов, комментируя итоги состоявшейся накануне в Вене встречи президентов Армении и Азербайджана Сержа Саргсяна и Ильхама Алиева.
В понедельник в столице Австрии прошла первая после апрельской войны встреча Сержа Саргсяна с президентом Азербайджана Ильхамом Алиевым при участии глав МИД стран-сопредседателей Минской группы ОБСЕ – РФ, США и Франции. В переговорах принимали участие сопредседатели Минской группы ОБСЕ по урегулированию нагорно-карабахского конфликта послы Джеймс Уорлик, Игорь Попов и Пьер Андрие, а также личный представитель действующего председателя ОБСЕ Анджей Каспршик.Представители стран-сопредседателей МГ ОБСЕ по Карабаху настаивают на необходимости неукоснительного соблюдения соглашений 1994-95 гг“В апреле президент Армении отметил, что соглашения от 1994 и 1995гг. об установлении и укреплении перемирия должны быть единственным документом, на основе которого должны продолжаться переговоры. То есть, заключение нового соглашения о прекращении огня недопустимо ввиду наличия соглашения о перемирии от 1994 года”, - сказал Шармазанов.
По его словам, главы внешнеполитических ведомств стран-сопредседателей МГ ОБСЕ четко закрепили в своем заявлении, что соглашение о перемирии от 1994 года действует и является единственным документом, под которым стоит подпись Нагорного Карабаха.
“Когда главы МИД заявляют, что перемирие действует, это означает, что оно действуют со всеми его последствиями. “В данном заявлении косвенно отмечается, что Нагорный Карабах является стороной конфликта, и без него данную проблему никто не может решить”, - напомнил Шармазанов.
Он констатировал, что планы Азербайджана, нацеленные на отмену перемирия от 1994 года, провалились.
Во-вторых, по словам Шармазанова, предложение президента Армении было принято, и, в-третьих, было подтверждено, что Нагорный Карабах является стороной конфликта и переговоров.
Вице-спикер НС Армении также напомнил, что армянская сторона на протяжении многих лет заявляла, что выступает за внедрение механизмов расследования инцидентом на линии соприкосновения. Единственная сторона, которая этому противилась, был Азербайджан вместе со своим президентом”, - сказал Шармазанов.
По его словам, мы стали очевидцами того, что Азербайджан и тут не достиг своих целей, а предложение президента Армении о необходимости внедрения на данном этапе механизмов расследования инцидентов, было принято, причем всеми тремя странами-сопредседателями.
Цели Азербайджана, заключающиеся в том, чтобы нарушать режим прекращения огня, обязать соблюдать новый режим перемирия, выбивать новые уступки и пропедалировать новый политический документ, вывести Нагорный Карабах из переговоров, провалились.
По словам Шармазанова, все это демонстрирует, что официальный Москва, официальный Париж и официальный Вашингтон приняли предложения официального Еревана и имеют то же видение проблемы, что и армянская сторона.