Ստեփանակերտում մեծ ակնկալիքներ չունեն, որ Ադրբեջանը կսատարի հետաքննության մեխանիզմների ներդրմանը 05/17/2016 15:01 | Ղարաբաղյան հակամարտություն
Վիեննայում Հայաստանի և Ադրբեջանի նախագահների հանդիպումը դրական ազդեցություն է թողնում Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության
գոտում ստեղծված իրավիճակի վրա:
Այս մասին «Արմենպրես»-ի հետ զրույցում ասաց ԼՂՀ նախագահի մամուլի խոսնակ Դավիթ Բաբայանը: «Հանդիպումն օգտակար էր և լավատեսություն ներշնչող: Կարևորում ենք Վիեննայում կայացած հանդիպումը Ադրբեջանի սանձազերծած պատերազﬕց հետո: Բանակցային գործընթացը կոմայի մեջ է ընկել, և այս հանդիպումն այն վերակենդանացնելու առաջին փորձն էր»,- նշեց Բաբայանը:
Նրա խոսքով՝ հանդիպման մասնակիցների հայտարարությունները, բարձրաստիճան դիվանագետների ամփոփիչ մեկնաբանությունները թույլ են տալիս ենթադրել, որ դրական ազդակներ կան:
Դավիթ Բաբայանը հավելել է, որ զինադադարը խստորեն պահպանելու ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահող երկրների կոչերը նշանակում են, որ միջազգային հանրության համար անընդունելի են գործողությունները, որոնք խախտում են ձեռք բերված պայմանավորվածությունները և միտված են ռազմաքաղաքական բալանսի փոփոխությանը: «Այդ փստաթղթերը սորագրել է նաև Լեռնային Ղարաբաղը: Այդ փաստաթղթերի վրա հղում կատարելը նշանակում է, որ միջազգային հանրությունը Լեռնային Ղարաբաղը ճանաչում է որպես կողմ և ընդունում է, որ Ղարաբաղը պետք է անհապաղ մասնակցություն ունենա գործող պայմանավորվածությունների իրագործմանը, ինչպես նաև այն պայմանավորվածություններին, որոնց վերաբերյալ համաձայնություններ կլինեն»,- ասաց Բաբայանը:
Նա կարևորեց նաև շփման գծում միջադեպերի հետաքննության մեխանիզﬓերի ներդրման վերաբերյալ ձեռք բերված պայմանավորվածությունը: «Առանց դրա անհնար է առաջ շարժվել: Մեխանիզմները հնարավորություն կտան ֆիքսել հրադադարի խախտումները՝ որտեղից են դրանք եղել, երբ են եղել ու որ կողմն է մեղավոր»,- ընդգծեց ԼՂՀ նախագահի մամուլի խոսնակը:
Միևնույն ժամանակ, Դավիթ Բաբայանը նկատեց, որ շփման գծում հետաքննության մեխանիզմների ներդրման գործընթացը չի կարող արագ լինել: Նրա խոսքով՝ որ այդ մեխանիզմները ներդնելու համար երկար ժամանակ է պետք:
«Միանշանակ է, որ այդ գործընթացը չի կարող իրականացվել առանց Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության անմիջական մասնակցության: Հետաքննության մեխանիզմների մշակման և ներդրման աշխատանքները բաղկացած են շատ փուլերից, որոնցում ներգրավված են լինելու Հայաստանի, Ղարաբաղի և Ադրբեջանի մի շարք կառույցներ»,- հավելեց Բաբայանը:
Ստեփանակերտում, սակայն, վստահ չեն, որ Ադրբեջանը կսատարի այդ գործընթացի իրականացմանը: «Պետք չէ լրացուցիչ լավատեսությամբ լցվել: Ադրբեջանը, եթե նույնիսկ պաշտոնական մակարդակով սատարի, պրակտիկորեն դեմ է արտահայտվելու: Դրա վառ վկայությունը Վիեննայում նախագահների հանդիպման ժամանակ հակառակորդի կողմից ինտենսիվ կրակոցներն են, որոնց արդյունքում մեր զինված ուժերի զինծառայող է զոհվել»,- եզրափակեց ԼՂՀ նախագահի մամուլի խոսնակը:

В Степанакерте не питают особых надежд по поводу поддержки Азербайджаном внедрения механизмов расследования инцидентов 05/17/2016 16:49 | Карабахский конфликт
Состоявшая в Вене по инициативе глав МИД стран-сопредседателей Минской группы ОБСЕ встреча президентов Армении и Азербайджана Сержа Саргсяна и Ильхама Алиева положительно сказывается на ситуации в зоне карабахского конфликта. Об этом в беседе с “Арменпресс” сказал пресс- секретарь президента НКР Давид Бабаян.
“Встреча была полезной и внушает оптимизм. Мы оцениваем важность этой встречи после развязанной Азербайджаном войны. Переговорный процесс впал в кому, и эта встреча – первая попытка реанимации”,- сказал пресс-секретарь президента НКР.
По его словам, отклики на высоком дипломатическом уровне позволяют предположить о положительных симптомах. Давид Бабаян добавил, что призывы сопредседателей Минской группы ОБСЕ дают основания полагать, что для международного сообщества неприемлемы действия, нарушающие достигнутые договоренности и нацеленные на изменение военно-политического баланса.
“Эти документы подписывал также Нагорный Карабах. Ссылка на эти документы означает, что международное сообщество признает Нагорный Карабах в качестве стороны и принимает, что НКР должна участвовать в реализации достигнутых договоренностей, равно, как и тех договоренностей, которые будут достигнуты”,- сказал пресс-секретарь президента НКР Давид Бабаян.
Он придал также важность достигнутым договоренностям по внедрению механизмов расследования, которые позволят определить сторону, виновную в нарушении перемирия.
При этом Давид Бабаян отметил, что это многоэтапный процесс, который займет много времени. “Однозначно, что внедрение механизмов расследования невозможно осуществить без непосредственного участия НКР”,- сказал Давид Бабаян.
В Степанакерте, однако, не уверены, что Азербайджан поддержит внедрение механизмов контроля и расследования. “Не надо лишнего оптимизма. Даже если Азербайджан поддержит процесс официально, на практике он будет против. Яркое этому доказательство– интенсивная стрельба со стороны противника в ходе венской встречи президентов, в результате чего погиб военнослужащий АО НКР”,- резюмировал пресс-секретарь президента НКР.