ԱՄՆ-ի, Ռուսաստանի եւ Ֆրանսիայի արտգործնախարարները հանդես են եկել համատեղ հայտարարությամբ. ռազմական լուծում չի կարող լինել 05/17/2016   02:35  |  Ղարաբաղյան հակամարտություն
ՌԴ արտաքին գործերի նախարար Սերգեյ Լավրովը, ԱՄՆ Պետքարտուղար Ջոն Քերրին և Ֆրանսիայի Եվրոպական գործերով պետքարտուղար Արլեմ Դեզիրը մայիսի 16-ին Վիեննայում տեղի ունեցած Սարգսյան-Ալիև հանդիպումից հետո հաստատեցին, որ ղարաբաղյան հակամարտությունը չի կարող ունենալ ռազմական լուծում` կարեւորելով հրադադարի հաստատման 1994-1995 թթ, հանաձայնագրերի հարգումը:
Այս մասին նշված է ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահող երկրների արտաքին գործերի նախարարների համատեղ տարածած հայտարարության մեջ:
Հայտարարության տեքստում մասնավորապես ասվում է.
«Հակամարտությունը չի կարող ունենալ ռազմական լուծում: Համանախագահները պնդեցին 1994 և 1995 թթ հրադադարի համաձայնագրերի պայմանները հարգելու հանգամանքը: Նախագաները վերահաստատեցին իրենց հանձնառությունն առ հրադադարի պահպանում և հակամարտության խաղաղ կարգավորում: Հետագա բռնությունների հավանականությունը նվազեցնելու համար նրանք պայմանավորվեցին հնարավորինս կարճ ժամկետում ԵԱՀԿ կողից հետքաննությունների մեխանիզմի ներդրման շուրջ: Նախագահները նաև համաձայնեցին ընդլայնել ԵԱՀԿ գործող նախագահի անձնական ներկայացուցչի թիմի կարողությունները:
Համանախագահող երկրների ներկայացուցիչները պնդել են զինադադարի ամրապնդման մասին համաձայնագրերի անշեղ իրագործման անհրաժեշտությունը
Նրանք նաև համաձայնեցին շարունակել անհետ կորած մարդկանց վերաբերյալ տվյալների փոխանակման գործընթացը Կարմիր խաչի վերահսկողությամբ, որի շուրջ պայմանավորվածություն էին ձեռք բերել 2014 թ հոկտեմբերին Փարիզի խորհրդաժողովի ժամանակ:
Նախագահները  համաձայնություն ձեռք բերեցին նաեւ հաջորդ հանդիպման շուրջ. այն տեղի կունենա հունիս ամսին՝ համատեղ համաձայնեցվելիք վայրում՝ համապարփակ կարգավորման հասնելու մտայնությամբ»:
23:34 16/05/2016  |  Ղարաբաղյան հակամարտությունՄեզ համար կարևոր է տեսնել ԼՂ հակամարտության հարցում լուծմանը հասնելու կողմերի աշխատանքը. ԱՄՆ Պետքարտուղարություն
23:10 16/05/2016  |  Ղարաբաղյան հակամարտությունՎիեննայում սկսվեց Հայաստանի և Ադրբեջանի նախագահների հանդիպումը
22:35 16/05/2016  |  Ղարաբաղյան հակամարտությունՍերժ Սարգսյանը և Ջոն Քերին վերահաստատել են, որ ԼՂ հակամարտությունը ռազմական լուծում չունի
22:16 16/05/2016  |  Ղարաբաղյան հակամարտությունՔիչ առաջ սկսվեց ՀՀ Նախագահի հանդիպումը ԱՄՆ պետքարտուղար Ջոն Քերիի հետ
21:27 16/05/2016  |  Ղարաբաղյան հակամարտությունՖեդերիկա Մոգերինին վերահաստատել է ԵՄ աջակցությունը ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահողների ջանքերին
21:00 16/05/2016  |  Ղարաբաղյան հակամարտությունՎիեննայում մեկնարկել է ՀՀ Նախագահ Սերժ Սարգսյանի հանդիպումը ԵՀ փոխնախագահ Ֆեդերիկա Մոգերինիի հետ
16:51 16/05/2016  |  Ղարաբաղյան հակամարտությունՆախագահ Սարգսյանը Վիեննայում կհանդիպի Մոգերինիի և Ջոն Քերիի հետ

Президенты Армении и Азербайджана подтвердили приверженность мирному урегулированию карабахского конфликта - посредники 05/17/2016   09:23  |  Карабахский конфликт
Президенты Армении и Азербайджана Серж Саргсян и Ильхам Алиев подтвердили приверженность соблюдению режима перемирияи и мирному урегулированию карабахского конфликта. Об этом говорится в совместном заявлении представителей Минской группы ОБСЕ – главы МИД РФ Сергея Лаврова, госсекретаря США Джона Керри и госсекретаря по европейским делам Франции Арлема Дезира по итогам состоявшейся в понедельник в Вене встречи с лидерами Армении и Азербайджана.
В заявлении отмечается, что военного решения конфликта быть не может. Посредники настаивают на уважении условий соглашений о перемирии 1994 и 1995 годов.Представители стран-сопредседателей МГ ОБСЕ по Карабаху настаивают на необходимости неукоснительного соблюдения соглашений 1994-95 гг"Президенты подтвердили свою приверженность прекращению огня и мирному урегулированию конфликта. Для снижения риска дальнейшего насилия, они договорились завершить в кратчайшие сроки внедрение механизмов ОБСЕ по проведению расследований (инцидентов на границе). Президенты также договорились о расширении возможностей офиса личного представителя действующего председателя ОБСЕ", - говорится в заявлении.
Президенты согласились также продолжить под эгидой Международного Комитета Красного Креста обмен данными о пропавших без вести, о чем говорилось еще во время парижского саммита в октябре 2014 года. Сообщается также, что президенты договорились о следующей встрече, место проведения которой будет согласовано в июне, с целью достижения всеобъемлющего урегулирования конфликта.
01:37 17/05/2016  |  Карабахский конфликтРФ будет способствовать поиску компромиссов между армянскими и азербайджанскими переговорщиками – Лавров
01:27 17/05/2016  |  Карабахский конфликтПредставители стран-сопредседателей МГ ОБСЕ по Карабаху настаивают на необходимости неукоснительного соблюдения соглашений 1994-95 гг
00:52 17/05/2016  |  Карабахский конфликтУчастникам встречи по Нагорному Карабаху удалось согласовать заявление - источник
23:11 16/05/2016  |  Карабахский конфликтПрезиденты Армении и Азербайджана проводят встречу в Вене с участием глав МИД стран МГ ОБСЕ
22:54 16/05/2016  |  Карабахский конфликтСерж Саргсян и Джон Керри обсудили возможности создания благоприятных условий для возобновления переговоров по Карабаху
22:11 16/05/2016  |  Карабахский конфликтВ Вене началась встреча президента Армении с госсекретарем США
21:48 16/05/2016  |  Карабахский конфликтСерж Саргсян представил Федерике Могерини позицию армянской стороны относительно возобновления переговоров по Карабаху