Նախագահը ներկա է գտնվել Խուլերի շախմատի աշխարհի անհատական առաջնության և Շենգավիթի շախմատի մանկապատանեկան մարզադպրոցի բացման արարողություններին (Լուսանկարներ) 05/17/2016   16:22  |  ԼՐԱՀՈՍ
ՀՀ Նախագահ, Հայաստանի շախմատային ֆեդերացիայի նախագահ Սերժ Սարգսյանն այսօր Տիգրան Պետրոսյանի անվան շախմատի տանը ներկա է գտնվել Խուլերի շախմատի աշխարհի անհատական առաջնության բացման արարողությանը: Այս մասին հայտնում է ՀՀ Նախագահի աշխատակազմի հասարակայնության և տեղեկատվության միջոցների հետ կապերի վարչությունը:
Մրցաշարը, որն անցկացվելու է մինչև մայիսի 26-ը, տեղի է ունենալու 7 ենթախմբերում` 24 երկրի շուրջ 120 շախմատիստի մասնակցությամբ:
Առաջնության բացմանը ներկա են գտնվել նաև ՖԻԴԵ-ի Նախագահ Կիրսան Իլյումժինովը, Խուլերի շախմատի համաշխարհային կոմիտեի նախագահ Ֆիլիպ Գարդները, Երևանի քաղաքապետ Տարոն Մարգարյանը, Հայաստանի շախմատային ֆեդերացիայի պատասխանատուներ: ՀՀ Նախագահը և ՖԻԴԵ-ի Նախագահը խաղատախտակի առջև կատարել են առաջին քայլը՝ ազդարարելով առաջնության բացումը:
Մինչ արարողության մեկնարկը, Հանրապետության Նախագահը և ՖԻԴԵ-ի Նախագահը ծաղիկներ են դրել Տիգրան Պետրոսյանի կիսանդրուն և հարգանքի տուրք մատուցել նրա հիշատակին: Խուլերի շախմատի անհատական առաջնության բացման շրջանակում ՀՀ Նախագահին շախմատի տանը ներկայացրել են նաև սուրդո (խուլուհամրերի) թարգմանության ավտոմատացված ծրագիրը:
Նախագահ Սերժ Սարգսյանն այնուհետև ներկա է գտնվել Երևանի Շենգավիթի շախմատի մանկապատանեկան մարզադպրոցի բացման արարողությանը:
Այն շախմատի ամենամեծ մարզադպրոցն է Երևանում: Նախագահը շրջել է լիովին վերանորոգված և կահավորված մարզադպրոցում, ծանոթացել ուսումնական գործընթացի համար ստեղծված պայմաններին: Դպրոցում գործում է 21 խումբ` 240 սանով: Պատասխանատուների հավաստմամբ, մարզական այս կրթօջախը հնարավորություն ունի ընդունելու մինչև 450 սան:

Президент Армении присутствовал на открытии чемпионата мира по шахматам среди глухих 05/17/2016 18:10 | Лента новостей
Президент Армении Серж Саргсян сегодня присутствовал на церемонии открытия Чемпионата мира по шахматам среди глухих, который проходит в Доме шахмат имени Тиграна Петросяна. Об этом сообщает пресс-служба главы государства.
Турнир, который продлится до 26 мая, пройдет в 7 подгруппах с участием 120 шахматистов из 24 стран. На открытии первенства присутствовал также президент ФИДЕ Кирсан Илюмжинов, председатель Всемирного комитета по шахматам среди глухих Филипп Гарднер, мэр Еревана Тарон Маргарян, официальные лица шахматной федерации Армении. Президент Серж Саргсян, который также является председателем Федерации шахмат Армении, и глава ФИДЕ сделали первый ход на шахматной доске, ознаменовав открытие первенства.
До начала церемонии президент Армении и глава ФИДЕ возложили цветы к памятнику Тиграну Петросяну и воздали дань уважения его памяти. В рамках открытия чемпионата среди глухих Сержу Саргсяну представили также установленную в Доме шахмат автоматизированную программу сурдоперевода.
Президент Серж Саргсян затем присутствовал на церемонии открытия детско-юношеской шахматной спортшколы в ереванском районе Шенгавит. Это самая большая шахматная спортшкола в Ереване. Президент обошел полностью отремонтированную и оборудованную школу, ознакомился с созданными там для учебного процесса условиями. В школе 240 учеников и 21 группа. По заверению ответственных лиц, этот спортивный образовательный очаг имеет возможность принять до 450 учеников.