Համանախագահող երկրների ներկայացուցիչները պնդել են զինադադարի ամրապնդման մասին համաձայնագրերի անշեղ իրագործման անհրաժեշտությունը 05/17/2016 01:14 | Ղարաբաղյան հակամարտություն
Վիեննայում մայիսի 16-ի երեկոյան Հայաստանի Հանրապետության Նախագահ Սերժ Սարգսյանը և Ադրբեջանի Հանրապետության նախագահ Իլհամ Ալիևը մասնակցել են ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահող երկրների արտաքին գործերի նախարարների նախաձեռնությամբ և ԱՄՆ պետքարտուղար Ջոն Քերիի, ՌԴ արտգործնախարար Սերգեյ Լավրովի, Ֆրանսիայի եվրոպական հարցերով պետքարտուղար Արլեմ Դեզիրի մասնակցությամբ տեղի ունեցած քննարկմանը:
Հանդիպմանը մասնակցել են երկու երկրների արտաքին գործերի նախարարներ Էդվարդ Նալբանդյանը և Էլմար Մամեդյարովը, դեսպաններ Իգոր Պոպովը (Ռուսաստան), Ջեյմս Ուորլիքը (ԱՄՆ), Պիեռ Անդրիոն (Ֆրանսիա) և ԵԱՀԿ գործող նախագահի անձնական ներկայացուցիչ Անջեյ Կասպրշիկը:
Ինչպես տեղեկացնում են ՀՀ Նախագահի աշխատակազմի հասարակայնության և տեղեկատվության միջոցների հետ կապերի վարչությունից, քննարկվել են ԼՂ հակամարտության գոտում ս.թ. ապրիլի սկզբին զինադադարի կոպիտ խախտման հետևանքով ստեղծված լարված իրավիճակը և դրանից դուրս գալու ուղիները: Համանախագահող երկրների ներկայացուցիչները պնդել են 1994թ. զինադադարի և 1995թ. զինադադարի ամրապնդման մասին համաձայնագրերի անշեղ իրագործման անհրաժեշտությունը:
Համաձայնություն է ձեռք բերվել քայլեր ձեռնարկելու դրանց իրականացման մշտադիտարկման և միջադեպերի հետաքննության մեխանիզմի ներդրման, ԵԱՀԿ գործող նախագահի անձնական ներկայացուցչի թիմի կարողությունների ավելացման, հակամարտության կարգավորման բանակցային գործընթացի հնարավոր վերսկսման ուղղությամբ:

Представители стран-сопредседателей МГ ОБСЕ по Карабаху настаивают на необходимости неукоснительного соблюдения соглашений 1994-95 гг 05/17/2016   01:27  |  Карабахский конфликт
16-го мая в Вене президенты Армении и Азербайджана Серж Саргсян и Ильхам Алиев приняли участие в обсуждении, проходившем по инициативе глав МИД стран-сопредседателей Минской группы ОБСЕ и при участии госсекретаря США Джона Керри, министра иностранных дел РФ Сергея Лаврова, госсекретаря Франции по европейским вопросам Арлема Дезира. сообщает пресс-служба главы армянского государства.
Во встрече также участвовали главы внешнеполитических ведомств двух стран Эдвард Налбандян и Эльмар Мамедъяров, послы Игорь Попов(Россия), Джеймс Уорлик(США) и Пьер Андрие(Франция) и личный представитель действующего председателя ОБСЕ Анджей Каспршик.
Обсуждалась создавшаяся в начале апреля вследствие грубых нарушений режима перемирия ситуация в зоне нагорно-карабахского конфликта и пути выхода из нее. Представители стран-сопредседателей настаивают на необходимости неукоснительного выполнения соглашений от 1994 и 1995 годов об установлении и укреплении перемирия. Достигнута договоренность о принятии мер по мониторингу за их реализацией и внедрению механизмов расследования инцидентов, наращиванию потенциала команды личного представителя действующего председателя ОБСЕ, возможному возобновлению переговорного процесса по урегулированию конфликта.
00:52 17/05/2016  |  Карабахский конфликтУчастникам встречи по Нагорному Карабаху удалось согласовать заявление - источник
23:11 16/05/2016  |  Карабахский конфликтПрезиденты Армении и Азербайджана проводят встречу в Вене с участием глав МИД стран МГ ОБСЕ
22:54 16/05/2016  |  Карабахский конфликтСерж Саргсян и Джон Керри обсудили возможности создания благоприятных условий для возобновления переговоров по Карабаху