ՀՀ ՔԿ նախագահ Աղվան Հովսեփյանն ընդունել է ԵԱՀԿ երևանյան գրասենյակի նորանշանակ ղեկավար, դեսպան Արգո Ավակովին 05/16/2016 18:09 | ԼՐԱՀՈՍ
ՀՀ քննչական կոմիտեի նախագահ Աղվան Հովսեփյանն ընդունել է ԵԱՀԿ երևանյան գրասենյակի ղեկավար, դեսպան Արգո Ավակովին:
ՀՀ ՔԿ նախագահը շնորհավորել է Արգո Ավակովին՝ նոր նշանակման կապակցությամբ և հաջողություն մաղթել իր առաքելության իրականացման։
Ա.Հովսեփյանը կարևորել է ԵԱՀԿ-ի հետ ձևավորված արդյունավետ համագործակցության մեխանիզմները ՝ բարձր գնահատելով քրեական գործերով նախաքննության ընթացքում մարդու իրավունքների պաշտպանության, քննիչների վերապատրաստման և, ընդհանրապես, քննչական կոմիտեի կարողությունների զարգացման ուղղությամբ ԵԱՀԿ ցուցաբերած աջակցությունը։
Կողմերը քննարկել են երկուստեք հետաքրքրություն ներկայացնող հարցերի լայն շրջանակ՝ հավաստելով համագործակցությունը զարգացնելու իրենց պատրաստակամությունը։ Մասնավորապես՝ պայմանավորվածություն է ձեռքբերվել ընդլայնել համագործակցության շրջանակը՝ ներառելով կիբերհանցագործությունների դեմ պայքարը և անչափահասների մասնակցությամբ արձանագրված հանցագործությունների քննության առանձնահատկությունները։
Դեսպան Ավակովը վստահություն է հայտնել, որ ԵԱՀԿ երևանյան գրասենյակի և քննչական կոմիտեի միջև հաստատված արդյունավետ համագործակցությունը կլինի շարունակական:

Глава СК Армении обсудил с новым руководителем ереванского офиса ОБСЕ вопросы сотрудничества 05/16/2016 18:22 | Лента новостей
Председатель Следственного комитета Армении Агван Овсепян принял в понедельник руководителя ереванского офиса ОБСЕ, посла Арго Авакова, сообщает пресс-служба СК.
Глава СК Армении поздравил Арго Авакова в связи с новым назначением и пожелал ему успехов при осуществлении миссии.
А. Овсепян придал важность механизмам сформировавшегося с ОБСЕ эффективного сотрудничества, высоко оценив оказанное ОБСЕ содействие, направленное на защиту прав человека в ходе производства предварительного следствия по уголовным делам, переподготовку следователей и, в целом, развитие возможностей Следственного комитета РА.
Стороны обсудили широкий круг вопросов, представляющих взаимный интерес, подтвердив свою готовность к развитию сотрудничества. В частности, была достигнута договоренность о расширении круга сотрудничества, включая борьбу против киберпреступлений и особенности расследования зафиксированных преступлений с участием несовершеннолетних.
Посол Аваков выразил уверенность в том, что установившееся между ереванским офисом ОБСЕ и Следственным комитетом эффективное сотрудничество будет носить продолжительный характер.