Ֆեդերիկա Մոգերինին վերահաստատել է ԵՄ աջակցությունը ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահողների ջանքերին 05/16/2016 21:27 | Ղարաբաղյան հակամարտություն
Նախագահ Սերժ Սարգսյանն այսօր Վիեննայում հանդիպում է ունեցել Եվրոպական միության արտաքին քաղաքականության և անվտանգության հարցերով բարձր ներկայացուցիչ, Եվրոպական հանձնաժողովի փոխնախագահ Ֆեդերիկա Մոգերինիի հետ:
Ինչպես տեղեկացնում են ՀՀ Նախագահի աշխատակազմի հասարակայնության և տեղեկատվության միջոցների հետ կապերի վարչությունից, հանդիպմանը քննարկվել են տարածաշրջանի զարգացումներին և անվտանգությանն սպառնացող ներկայիս մարտահրավերներին վերաբերող հարցեր: Այդ համատեքստում հանգամանալից անդրադարձ է եղել ԼՂ հակամարտության շփման գոտում անցյալ ամսվա սկզբին հրադադարի կոպիտ խախտման հետևանքով առաջացած լարվածության աճին և ստեղծված իրավիճակից դուրս գալու հնարավորություններին: Նախագահ Սարգսյանը ներկայացնելով հայկական կողմի դիրքորոշումը բանակցային գործընթացի վերսկսման վերաբերյալ` կարևորել է 1994թ. հրադադարի և 1995թ. հրադադարի ռեժիմի ամրապնդման միջոցառումների համաձայնագրերի անվերապահ կատարման անհրաժեշտությունը, որպես խնդրի կարգավորման համար բարենպաստ պայմանների ստեղծմանը նպատակաուղղված առաջին քայլ:
Ֆ. Մոգերինին վերահաստատել է ԵՄ աջակցությունը ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահողների ջանքերին և պատրաստակամություն հայտնել սատարելու հակամարտության գոտում վստահության ամրապնդման միջոցառումների իրականացման հարցում: Այդ առումով հայկական կողմը կարևորել է ԵՄ ներկայացուցիչների այցելությունները հակամարտությունից տուժած շրջաններ:
Հույս է հայտնվել, որ ԵԱՀԿ ՄԽ համանախագահող երկրների արտաքին գործերի նախարարների նախաձեռնությամբ Վիեննայում այսօր կայանալիք հանդիպումները կնպաստեն ստեղծված իրավիճակի հաղթահարմանը, տարածաշրջանում կայունության և խաղաղության հաստատմանը:
Հանդիպմանն անդրադարձ է եղել նաև Հայաստան-Եվրամիություն երկկողմ հարաբերությունների օրակարգին, այդ թվում՝ առանձին ոլորտներում համագործակցությանը:

Серж Саргсян представил Федерике Могерини позицию армянской стороны относительно возобновления переговоров по Карабаху 05/16/2016   21:48  |  Карабахский конфликт
Рост напряженности в зоне карабахского конфликта вследствие грубых нарушений перемирия в начале прошлого месяца и возможности выхода из создавшейся ситуации обсуждались на встрече президента Армении с главой дипломатии Евросоюза Федерикой Могерини в Вене, сообщает пресс-служба главы государства.
Серж Саргсян, представляя Федерике Могерини позицию армянской стороны относительно возобновления переговорного процесса, отметил необходимость безоговорочного выполнения соглашений от 1994 и 1995 годов об установлении и укреплении перемирия как первоочередного шага, нацеленного на создание благоприятных условий для урегулирования проблемы.
Ф. Могерини подтвердила поддержку со стороны ЕС усилий Минской группы ОБСЕ и выразила готовность оказать содействие в вопросе проведения мероприятий по укреплению доверия в зоне конфликта. В этом плане армянская сторона придала важность визитам представителей ЕС в пострадавшие от конфликта районы.
В ходе встречи была выражена надежда на то, что запланированные к проведению по инициативе глав МИД стран-сопредседателей МГ ОБСЕ встречи в Вене будут способствовать преодолению сложившейся ситуации, установлению в регионе стабильности и мира.
На встрече речь также зашла о повестке двусторонних отношений Армения-Евросоюз, в том числе сотрудничестве  в различных сферах.
17:02 16/05/2016  |  Карабахский конфликтФедерика Могерини подтвердила встречу с президентами Армении и Азербайджана в Вене
15:59 16/05/2016  |  Карабахский конфликтПрезидент Армении прибыл в Вену, где пройдут переговоры по карабахскому урегулированию
15:31 16/05/2016  |  Карабахский конфликтЛавров и Керри обсудят в Вене ситуацию в зоне карабахского конфликта