Սերժ Սարգսյանը և Ջոն Քերին վերահաստատել են, որ ԼՂ հակամարտությունը ռազմական լուծում չունի 05/16/2016 22:35 | Ղարաբաղյան հակամարտություն
Աշխատանքային այցով Ավստրիայի Հանրապետությունում գտնվող Նախագահ Սերժ Սարգսյանն այսօր Վիեննայում հանդիպում է ունեցել ԱՄՆ պետքարտուղար Ջոն Քերիի հետ:
Ինչպես տեղեկացնում են ՀՀ Նախագահի աշխատակազմի հասարակայնության և տեղեկատվության միջոցների հետ կապերի վարչությունից, կողմերը քննարկել են ս.թ. ապրիլի սկզբին ԼՂ հակամարտության գոտում հրադադարի կոպիտ խախտման հետևանքով ստեղծված իրավիճակից դուրս գալու հնարավորությունները: Կարևորելով ՄԽ համանախագահողների մայիսի տասներկուսի հայտարարությունը` Նախագահ Սերժ Սարգսյանը նշել է, որ բանակցային գործընթացի վերսկսման համար անհրաժեշտ է ապահովել 1994թ. զինադադարի մասին և 1995թ. զինադադարի ամրապնդման մասին համաձայնագրերի լիարժեք իրականացումը, ինչպես նաև զինադադարի խախտումների հետաքննության մեխանիզմի շուտափույթ ներդրումը: Ընդգծելով փաստը, որ ԵԱՀԿ ՄԽ համանախագահող երկրների արտաքին գործերի նախարարներն են նախաձեռնել ներկայիս հանդիպումը:
Հանրապետության Նախագահը հույս է հայտնել, որ նրանք նույնպիսի հետևողականությամբ իրենց հասցեական դիրքորոշումներով ու հստակ քայլերով կնպաստեն բանակցությունների վերսկսման համար նպաստավոր պայմանների ստեղծմանը:
Կողմերը ևս մեկ անգամ վերահաստատել են, որ ԼՂ հակամարտությունը ռազմական լուծում չունի, և անհրաժեշտ է հիմնարար սկզբունքների հիման վրա գտնել փոխընդունելի լուծման մեխանիզմներ:

Серж Саргсян и Джон Керри обсудили возможности создания благоприятных условий для возобновления переговоров по Карабаху 05/16/2016   22:54  |  Карабахский конфликт
Возможности выхода из ситуации, сложившейся вследствие грубых нарушений перемирия в зоне карабахского конфликта, обсуждались на встрече президента Армении с госсекретарем США Джоном Керри.
Считая важным заявление сопредседателей Минской группы ОБСЕ от 12 мая, президент Серж Саргсян отметил, что для возобновления переговорного процесса необходимо обеспечить полноценное выполнение соглашений от 1994 и 1995 годов об установлении и укреплении перемирия, а также скорейшее внедрение механизмов расследования нарушений перемирия, передает пресс-служба главы армянского государства.
Подчеркнув тот факт, что нынешняя встреча проходит по инициативе глав МИД стран-сопредседателей МГ ОБСЕ, президент Армении выразил надежду на то, что они с той же последовательностью и своими адресными подходами и четкими шагами будут способствовать созданию благоприятных условий для возобновления переговоров.
Стороны еще раз констатировали отсутствие военного решения нагорно-карабахского конфликта и указали на необходимость поиска взаимоприемлемых механизмов на основе основополагающих принципов.
22:11 16/05/2016  |  Карабахский конфликтВ Вене началась встреча президента Армении с госсекретарем США
21:48 16/05/2016  |  Карабахский конфликтСерж Саргсян представил Федерике Могерини позицию армянской стороны относительно возобновления переговоров по Карабаху
17:02 16/05/2016  |  Карабахский конфликтФедерика Могерини подтвердила встречу с президентами Армении и Азербайджана в Вене
15:59 16/05/2016  |  Карабахский конфликтПрезидент Армении прибыл в Вену, где пройдут переговоры по карабахскому урегулированию
15:31 16/05/2016  |  Карабахский конфликтЛавров и Керри обсудят в Вене ситуацию в зоне карабахского конфликта