ԱԺ-ն այսօր մեկնարկելիք քառօրյայում մտադիր է վերջնական ընթերցմամբ ընդունել նոր Ընտրական օրենսգիրքը 05/16/2016 11:41 | Ընտրական իրավունք
Ազգային ժողովի Պետական-իրավական հարցերի մշտական հանձնաժողովն այսօր առավոտյան կայացած նիստում որոշել է խորհրդարանին առաջարկել մայիսի 16-19-ի քառօրյա նիստերի օրակարգում ընդգրկել դրական եզրակացություն ստացած՝ երկրորդ ընթերցմամբ Ընտրական օրենսգրքի նախագիծը և դրանից բխող մի շարք գործող օրենքներում փոփոխությունների և լրացումների օրենսդրական փաթեթը:
Բացի այդ, հանձնաժողովն օրենսդրական փաթեթի քննարկման հատուկ ընթացակարգի վերաբերյալ որոշում է ընդունե: Ըստ այդմ՝ հիմնական զեկուցողին տրամադրվելու է մինչև 1 ժամ ժամանակ նախագիծն այսօր կեսօրին մեկնարկելիք ԱԺ լիագումար նիստում երկրորդ ընթերցմամբ ներկայացնելու համար և երրորդ ընթերցումը կազմակերպվելու երկրորդ ընթերցումից հետո 24 ժամվա ընթացքում:
Հիշեցնենք, որ, համաձայն նախորդ տարեվերջին հանրաքվեով ընդունված Սահմանադրության փոփոխությունների եզրափակիչ դրույթների՝ Ընտրական օրենսգիրքը պետք է համապատասխանեցվի Սահմանադրությանը և ուժի մեջ մտնի 2016 թվականի հունիսի 1-ից:

Парламент Армении собирается сегодня принять в окончательном чтении проект нового Избирательного кодекса 05/16/2016 11:57 | Избирательное право
Комиссия Национального Собрания Армении по государственно-правовым вопросам в понедельник предложила парламенту включить в повестку стартующих с 16-го мая четырехдневных заседаний получивший положительное заключение во втором чтении проект Избирательного кодекса и законодательный пакет изменений и дополнений в ряд вытекающих из него действующих законов.
Кроме того, комиссия приняла решение по поводу специальной процедуры обсуждения законодательного пакета. Исходя из этого, основному докладчику отведен час на представление проекта во втором чтении на стартующем сегодня в полдень пленарном заседании НС и организацию третьего чтения в течение 24 часов после второго чтения.
Напомним, согласно заключительным положениям принятых по итогам проведенного в декабре прошлого года референдума изменений в Конституцию Армении, избирательный кодекс должен быть приведен в соответствии с Основным законом страны и вступить в силу с 1 июня 2016 года.