«Հարավկովկասյան երկաթուղու» վագոնների յուրացման փաստով քրեական գործ է հարուցվել 05/14/2016   12:48  |  Քրեական խրոնիկոն
«ԱՄ ԳՐՈՒՊ»  և «Հարավկովկասյան երկաթուղի» «հակամարտությունը» նոր ընթացք է ստացել:
«Փաստինֆո»-ի տեղեկություններով,  քրեական գործ է հարուցվել ՀՀ քրեական օրենսգրքի 325-րդ հոդվածի 2-րդ մասի՝ մի խումբ անձանց կողմից նախնական համաձայնությամբ փաստաթղթեր կեղծելը, օգտագործելը, հատկանիշներով:
Երկու ընկերությունների միջև վեճ էր առաջացել՝  նրանց միջև կնքված պայմանագրով «Հարավկովկասյան երկաթուղու» կողմից 40 վագոնների մատակարարման գործընթացի ձախողման շուրջ:   Ըստ «ԱՄ ԳՐՈՒՊ»-ի, դրա հետևանքով իրեն պատճառվել է առանձնապես խոշոր չափերի նյութական վնաս:
Ընդ որում, ըստ ՍՊԸ տնօրենի՝ վաճառքի համար նախատեսված 40 վագոններից 12-ը պատկանել են այլ կազմակերպությունների և յուրացվել են «Հարավկովկասյան երկաթուղու» գլխավոր տնօրենի կողմից: Մասնավորապես, վաճառված 40 վագոններից 12-ը դուրս են գրվել  «Հարավկովկասյան երկաթուղի» ՓԲԸ-ի հաշվեկշռից այն դեպքում, որ դուրս գրման պահին հայտնի չեն եղել 12 վագոններից  8-ի սեփականատերերը, իսկ մեկ վագոն հանդիսացել է Լատվիայի Հանրապետության սեփականությունը:

Уголовное дело возбуждено по факту присвоения вагонов ЮКЖД 05/14/2016   13:15  |  Криминальная хроника
Конфликт между “АМ Груп” и “Южно-Кавказская железная дорога” получил новое развитие.
По информации “Фактинфо”, возбуждено уголовное дело по признакам части 2 статьи 325(Подделка, сбыт или использование документов, штампов, печатей, бланков, государственных номеров транспортных средств, совершенные группой лиц по предварительному сговору) Уголовного кодекса РА.
Спор между двумя компаниями возник из-за провала процесса поставок "Южно-Кавказской железной дорогой” 40 вагонов по заключенному между ними договору. Согласно “АМ Груп”, из-за этого им был нанесен материальный ущерб в особо крупных размерах.
Причем, по словам директора ООО, 12 из 40 предусмотренных для продажи вагонов принадлежали другим организациям и были присвоены генеральным директором “Южно-Кавказская железная дорога”.
В частности, 12 из 40 проданных вагонов были списаны с баланса ЗАО “ЮКЖД” в условиях отсутствия в момент снятия информации о владельцах 8 из 12 вагонов. А один из вагонов являлся собственностью Республики Латвия.