Համանախագահ երկրները Բաքվին կոչ են արել հարգել նախկին համաձայնագրերը. Mediamax 05/13/2016 14:01 | Ղարաբաղյան հակամարտություն
Մեդիամաքս-ի տրամադրության տակ է հայտնվել մայիսի 5-ին ՄԱԿ-ի գլխավոր քարտուղարի անունով ուղարկված ՄԱԿ-ում Ռուսաստանի, ԱՄՆ-ի եւ Ֆրանսիայի մշտական ներկայացուցիչների նամակը:
Վիտալի Չուռկինի, Սամանտա Փաուերի եւ Ֆրանսուա Դելատրի նամակը փաստացի պատասխան է ՄԱԿ-ում Ադրբեջանի ժամանակավոր ներկայացուցչի նամակին, որով պաշտոնական Բաքուն փորձում էր միակողմանիորեն դուրս գալ 1994-1995 թթ. զինադադարի մասին համաձայնագրերից:
Չուռկինի, Փաուերի ու Դելատրի նամակին կցված է Մինսկի խմբի համանախագահների նամակը ԵԱՀԿ-ում Ադրբեջանի մշտական ներկայացուցչին, որում ասվում է.
«ԼՂ հակամարտության գոտում 2016 թ. ապրիլի 2-ից լայնածավալ ռազմական միջադեպերի մեկնարկի պահից Մինսկի խմբի համանախագահները համանախագահող երկրների բարձրաստիճան ներկայացուցիչների հետ միասին խստորեն կոչ էին անում կողմերին կատարել 1994 թ. ԼՂ հակամարտությունում զինադադարի մասին համաձայնագիրը, ինչպես նաեւ 1995 թ. զինադադարի ռեժիմի ամրապնդման մասին համաձայնագիրը:
Մենք ողջունում ենք զինադադարի ռեժիմի վերականգնման մասին համաձայնությունը, որը ձեռք էր բերվել 2016 թ. ապրիլի 5-ին Ռուսաստանի Դաշնության միջնորդությամբ: Մենք կոչ ենք անում կողմերին թույլ չտալ վերոհիշյալ 1994 եւ 1995 թթ. համաձայնագրերի խախտումներ, որոնց պայմանները մնում են ուժի մեջ, եւ որոնք շարունակում են հանդիսանալ հակամարտության գոտում ռազմական գործողությունների դադարեցման ռեժիմի հիմքը:
Մենք հստակ համոզված ենք, որ կողմերը պետք է անհապաղ սկսեն բանակցությունները, ինչը կարող է հանգեցնել համապարփակ կարգավորմանը: Որպես բանակցային գործընթացի միջնորդներ, մենք հաստատում ենք մեր հանձնառությունը կողմերին տրամադրելու ցանկացած հնարավոր աջակցություն համապարփակ կարգավորմանը հասնելու հարցում»:

Страны-сопредседатели призвали Баку соблюдать соглашения 1994-1995гг. - Медиамакс 05/13/2016   14:30  |  Карабахский конфликт
В распоряжение “Медиамакс” оказалось письмо постоянных представителей России, США и Франции, отправленное 5 мая на имя генсека ООН.
Письмо, подписанное Виталием Чуркиным, Самантой Пауэр и Франсуа Делаттром, фактически, является ответом на письмо временного поверенного Азербайджана в ООН, в котором официальный Баку пытался в одностороннем порядке выйти из соглашений о перемирии, подписанных в 1994-1995гг.
К письму Чуркина, Пауэр и Делаттра прилагается письмо сопредседателей Минской группы на имя Постоянного представителя Азербайджана при ОБСЕ, в котором говорится:
«С момента начала широкомасштабных военных инцидентов в зоне нагорно-карабахского конфликта 2 апреля 2016 года сопредседатели Минской группы ОБСЕ наряду с высокопоставленными представителями стран-сопредседателей и других членов международного сообщества решительно призывали стороны строго соблюдать соглашение 1994 года о прекращении огня, а также соглашение 1995 года об укреплении режима прекращения огня в нагорно-карабахском конфликте.
Мы приветствуем соглашение о восстановлении режима прекращения огня, заключенное 5 апреля 2016 года при посредничестве Российской Федерации. Мы призываем стороны не допускать нарушений вышеупомянутых соглашений 1994 и 1995 годов, условия которых остаются в силе и которые, как и прежде, составляют основу режима прекращения боевых действий в зоне конфликта.
Мы твердо убеждены в том, что стороны должны немедленно начать переговоры, которые могут привести к всеобъемлющему урегулированию. В качестве посредников в процессе переговоров мы подтверждаем нашу готовность оказать сторонам любое возможное содействие в достижении всеобъемлющего урегулирования».
Источник Медиамакс
11:16 13/05/2016  |  Карабахский конфликтАзербайджан вновь обстрелял армянские посты на границе – Минобороны Армении