ԵԽ գլխավոր քարտուղարին են ներկայացվել ադրբեջանական զինված ուժերի վայրագությունները՝ փաստերով 05/13/2016   11:26  |  Ղարաբաղյան հակամարտություն
Մայիսի 12-ին Ստրասբուրգում ՀՀ մարդու իրավունքների պաշտպան Արման Թաթոյանը հանդիպել է Եվրոպայի խորհրդի գլխավոր քարտուղար Թորբյորն Յագլանդին: Այս մասին հայտնում է ՄԻՊ գրասենյակը:
Արման Թաթոյանը ԵԽ գլխավոր քարտուղարին է ներկայացրել ապրիլի սկզբին Ադրբեջանի նախաձեռնած ռազմական ագրեսիայի ընթացքում Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության քաղաքացիական բնակչության նկատմամբ կատարված մարդու իրավունքների հիմնարար խախտումները:
Պաշտպանը Թորբյորն Յագլանդի հետ հանդիպման ընթացքում ներկայացրել է նաեւ ադրբեջանական զինված ուժերի կողմից կատարված դաժանությունների կոնկրետ օրինակներ եւ նրան է փոխանցել ԼՂՀ մարդու իրավունքների պաշտպանի հրապարակած՝ այդ դեպքերը վերլուծող զեկույցը:
Արման Թաթոյանն ընդգծել է նաեւ ազգությամբ հայերի նկատմամբ ատելություն եւ բռնություն սերմանող՝ Ադրբեջանի կողմից իրականացվող ագրեսիվ քաղաքականության կործանարար հետեւանքները, որը խաթարում է Եվրոպայի խորհրդի ողջ իրավապաշտպան համակարգը: Ընդ որում, այդ քաղաքականությունը խրախուսվում է պետական մակարդակով եւ կրում է բացարձակ անհանդուրժողական բնույթ:
Հանդիպման ընթացքում արձանագրվել է, որ մարդու իրավունքների խախտումներն անթույլատրելի են ցանկացած պարագայում. իրավունքների պաշտպանությունը քաղաքականություն կամ սահմաններ չի կարող ճանաչել:
Կողմերը կարեւորել են Մարդու իրավունքների պաշտպանի դերը երկրում եվրոպական չափանիշների ներդրման  հարցում: Մասնավորապես, հանդիպման ընթացքում նշվել է Օմբուդսմենի հաստատության կարեւորությունը Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանի վճիռների կատարման գործում: Քննարկվել են նաեւ ընտանեկան բռնության կանխարգելման, հաշմանդամություն ունեցող անձանց իրավունքների պաշտպանության, ինչպես նաեւ մի շարք այլ ոլորտների վերաբերող հարցեր:
17:49 03/05/2016  |  ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱՏպագրվել է ԼՂՀ ՄԻՊ զեկույցը՝ ադրբեջանական դաժանությունների վերաբերյալ

Омбудсмен Армении представил генсеку Совета Европы факты о зверствах азербайджанских ВС в Карабахе 05/13/2016   12:23  |  Карабахский конфликт
Омбудсмен Армении Арман Татоян встретился 12-го мая в Страсбурге с генеральным секретарем Совета Европы Турбьёрном Ягландом, сообщает пресс-служба офиса Защитника прав человека.
Арман Татоян представил генсеку Соявета Европы основные нарушения прав человека, которые были совершены в отношении гражданского населения Нагорно-Карабахской Республики в ходе развязанной Азербайджаном в начале апреля военной агрессии.
В ходе встречи омбудсмен Армении представил также конкретные примеры учиненных азербайджанскими ВС зверств и передал Ягланду опубликованный доклад Защитника прав человека НКР, в котором приводится анализ этих случаев.
Армянская сторона получила тела своих солдат истерзанными, со следами пыток, что было зафиксировано компетентными органами НКР и представителями МККК.
Арман Татоян указал также на разрушительные последствия агрессивной политики Азербайджана, сеющего ненависть и насилие в отношении армян, которая подрывает всю правозащитную систему Совета Европы. При этом эта политика поощряется на государственном уровне и носит исключительно нетерпимый характер.
В ходе встречи было отмечено, что нарушения прав человека недопустимы в любом случае, поскольку защита прав не связана с политикой и не признает границ.
Стороны придали важность роли Омбудсмена в вопросе внедрения европейских стандартов в стране. В частности, на встрече была отмечена важность института Омбудсмена в деле приведения в исполнение решений Европейского суда по правам человека. Обсуждались также вопросы предотвращения семейного насилия и защиты прав инвалидов, а также ряд вопросов, касающихся других сфер.