Հայաստանի արտգործնախարարի հանդիպումը Ֆրանսիայի՝ եվրոպական հարցերով պետքարտուղարի հետ 05/13/2016   12:53  |  ԼՐԱՀՈՍ
Աշխատանքային այցով Փարիզում գտնվող Հայաստանի արտգործնախարար Էդվարդ Նալբանդյանը հանդիպեց Ֆրանսիայի` եվրոպական հարցերով պետքարտուղար Հարլեմ Դեզիրի հետ: Այս մասին հայտնում է ԱԳՆ լրատվական ծառայությունը:
Հանդիպմանն անդրադարձ արվեց ղարաբաղյան հակամարտության գոտում իրավիճակի կայունացման և խաղաղ գործընթացը վերականգնելուն ուղղված քայլերին։
Այս համատեքստում զրուցակիցներն ընդգծեցին, որ եռանախագահ երկրների կողմից առաջարկվող Հայաստանի և Ադրբեջանի ղեկավարների մակարդակով հանդիպման գլխավոր նպատակն է 1994թ. համաձայնագրով հաստատված զինադադարի ամրապնդումը, բանակցությունների վերսկսման նպատակով բարենպաստ պայմանների ստեղծման համար վստահության ամրապնդման միջոցների ներդրումը։
Նախարար Նալբանդյանը և պետքարտուղար Դեզիրը քննարկեցին Հայաստան-Եվրոպական միություն հարաբերությունները, ինչպես նաև՝ ՀՀ և ԵՄ միջև նոր իրավական հիմք ձևավորելու շուրջ ընթացող բանակցային գործընթացը:
Նախարար Նալբանդյանը կարևորեց առկա ձեռքբերումների հիման վրա մուտքի արտոնագրային ռեժիմի ազատականացման շուրջ երկխոսության մեկնարկը, ԵՄ տարբեր ոլորտային ծրագրերում Հայաստանի մասնակցությունը:

Глава МИД Армении обсудил с госсекретарем Франции по европейским вопросам шаги по стабилизации ситуации в зоне карабахского конфликта 05/13/2016   14:22  |  Карабахский конфликт
Находящийся с рабочим в Париже министр иностранных дел Армении Эдвард Налбандян встретился с госсекретарем Франции по европейским вопросам Арлемом Дезиром, сообщает пресс-служба армянского внешнеполитического ведомства.
В ходе встречи стороны коснулись шагов, направленных на стабилизацию ситуации в зоне карабахского конфликта и восстановление мирного процесса. В этом контексте собеседники подчеркнули, что главной целью предлагаемой странами-сопредседателями встречи на уровне глав Армении и Азербайджана является укрепление установленного соглашением от 1994г. перемирия, согласование мер по укреплению доверия для создания благоприятных условий с целью возобновления переговоров.
Министр Налбандян и госсекретарь Дезир обсудили отношения Армения - Европейский союз, а также переговорный процесс вокруг создания новой правовой основы между Арменией и Европейским союзом.
Министр Налбандян отметил важность начала диалога вокруг либерализации визового режима на основе существующих достижений, участия Армении в различных отраслевых программах ЕС.
В ходе встречи стороны обменялись мнениями вокруг ряда актуальных вопросов международной и региональной повестки дня.