Այս պահին հնարավոր հանդիպումները կարող են ուղղված լինել ապրիլի սկզբին Արցախի դեմ Ադրբեջանի ագրեսիայի կրկնության բացառմանը 05/10/2016 15:00 | Ղարաբաղյան հակամարտություն
Մայիսի 10-ին Հայաստանի ԱԳ նախարար Էդվարդ Նալբանդյանն ընդունեց Հարավային Կովկասի և Վրաստանի ճգնաժամի հարցերով ԵՄ հատուկ ներկայացուցիչ Հերբերտ Զալբերին: Այս մասին տեղեկացնում է ԱԳՆ լրատվական ծառայությունը:
Նախարար Նալբանդյանը դեսպան Զալբերին ներկայացրեց Արցախի դեմ Ադրբեջանի լայնածավալ ռազմական ագրեսիայի արդյունքում բանակցային գործընթացին հասցված վնասը, դրա հետևանքները հաղթահարելուն ուղղված ջանքերը:
ԵՄ հատուկ ներկայացուցիչը նշեց, որ հիմնահարցը ռազմական լուծում չունի, և Եվրոպական միությունը սատարում է ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների ջանքերը՝ ուղղված հիմնախնդրի բացառապես խաղաղ հանգուցալուծմանը:
Զրուցակիցները մտքեր փոխանակեցին բանակցային գործընթացի վերսկսման հնարավորությունների շուրջ։
Այս առումով նախարար Նալբանդյանը շեշտեց, որ այս պահին հնարավոր հանդիպումները կարող են ուղղված լինել ապրիլի սկզբին Արցախի դեմ Ադրբեջանի ագրեսիայի կրկնության բացառմանը, 1994-1995թթ. զինադադարի հաստատման և ամրապնդման վերաբերյալ եռակողմ անժամկետ համաձայնագրերի անվերապահ կատարմանը, զինադադարի խախտումների հետաքննության մեխանիզմի ներդրմանը։ Էդվարդ Նալբանդյանի խոսքերով այդ քայլերը համապատասխան պայմաններ կստեղծեն բանակցային գործընթացը շարունակելու համար:
Հայաստանի արտգործնախարարը և ԵՄ հատուկ ներկայացուցիչն անդրադարձան ՀՀ-ԵՄ հարաբերություններին, դրանց իրավական հիմքի շուրջ բանակցություններին:

Глава МИД Армении на встрече со спецпредставителем ЕС назвал шаги к созданию условий для продолжения переговоров по Карабаху 05/10/2016   15:19  |  Карабахский конфликт
Министр иностранных дел Армении Эдвард Налбандян во вторник принял специального представителя Европейского союза (ЕС) по Южному Кавказу и кризису в Грузии Герберта Зальбера, сообщает пресс-служба армянского внешнеполитического ведомства.
Эдвард Налбандян представил послу Зальберу нанесенный переговорному процессу в результате широкомасштабной военной агрессии Азербайджана против Арцаха (Нагорного Карабаха) ущерб.
Специальный представитель ЕС отметил, что проблема не имеет военного решения, и ЕС поддерживает усилия сопредседателей Минской группы ОБСЕ по исключительно мирному урегулированию проблемы.
Собеседники обменялись мнениями вокруг возможностей возобновления переговорного процесса. В этой связи министр Налбандян подчеркнул, что на данный момент возможные встречи могут быть направлены на исключение повторения агрессии Азербайджана против Нагорного Карабаха в начале апреля, безоговорочное выполнение трехсторонних бессрочных договоренностей от 1994-1995гг. об установлении и укреплении перемирия, создание механизма расследования нарушений перемирия. По словам Эдварда Налбандяна, эти шаги создадут соответствующие условия для продолжения переговорного процесса.
Министр иностранных дел Армении и специальный представитель ЕС коснулись отношений Республика Армения - ЕС, переговоров вокруг их правовой основы.