Սերժ Սարգսյանն ընդունել է ԵՄ Հատուկ ներկայացուցիչ Հերբերտ Զալբերին 05/10/2016 19:25 | ԼՐԱՀՈՍ
Նախագահ Սերժ Սարգսյանն այսօր ընդունել է Հարավային Կովկասի և Վրաստանի ճգնաժամի հարցերով ԵՄ Հատուկ ներկայացուցիչ Հերբերտ Զալբերին:
Ինչպես տեղեկացնում են ՀՀ Նախագահի աշխատակազմի հասարակայնության և տեղեկատվության միջոցների հետ կապերի վարչությունից, Հանրապետության Նախագահը ներկայացրել է իր տեսակետը Ադրբեջանի ապակառուցողական և ռազմատենչ կեցվածքի արդյունքում իրավիճակի լարման և բանակցային գործընթացը խոչընդոտելու այդ երկրի դրդապատճառների մասին:
Անդրադառնալով Ադրբեջանի զինված ուժերի կողմից ապրիլյան իրադարձությունների ժամանակ իրականացված ռազմական հանցագործությունների փաստերին՝ Նախագահն ընդգծել է նման անթույլատրելի և դատապարտելի երևույթներին միջազգային հանրության և մասնագիտացված կառույցների կողմից համարժեք արձագանքի անհրաժեշտությունը:
Հանդիպման ընթացքում նշվել է հրադադարի խախտման դեպքերի հետաքննության մեխանիզմի ներդրման և վստահության ամրապնդման միջոցառումների իրականացման անհրաժեշտությունը:

Президент Армении: международное сообщество должно соразмерно отреагировать на недопустимые действия азербайджанских ВС 05/10/2016   21:25  |  Карабахский конфликт
Президент Армении Серж Саргсян принял во вторник специального представителя ЕС по Южному Кавказу и по вопросам грузинского кризиса Херберта Зальбера, сообщает пресс-служба главы государства.
Президент Армении представил свою точку зрения о сложившейся в результате деструктивного и милитаристского поведения Азербайджана напряженной ситуации и мотивах этой страны препятствовать переговорному процессу.
Касаясь фактов военных преступлений, осуществленных вооруженными силами Азербайджана во время апрельских событий, президент подчеркнул необходимость равноценного отклика со стороны международной общественности и специализированных организаций на подобные недопустимые и достойные осуждения явления.