Նախագահ Սերժ Սարգսյան. Շուշիի ազատագրումը մեր կյանքի և մահվան հարցն էր, և մենք նույն մայիսի 9-ին կրկնեցինք մեր հայրերի ու պապերի սխրանքը 05/09/2016   09:28  |  ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱ
Նախագահ Սերժ Սարգսյանն ուղերձ է հղել՝ Հաղթանակի և խաղաղության տոնի առթիվ:
Սրտանց շնորհավորում եմ ձեզ Հաղթանակի և խաղաղության տոնի առթիվ:
Մեր ժողովրդի համար Երկրորդ համաշխարհային պատերազմը դարձավ իսկապես Հայրենական մեծ պատերազմ: Բազում հայորդիներ կռվեցին իրենց հայրենիքի ազատության և լուսավոր ապագայի համար: Պայքարեցին բոլոր ճակատներում, մարտի դաշտում և թիկունքում: Այսօր մենք հարգանքի և երախտագիտության տուրք ենք մատուցում մեր հերոս նախնիների պայծառ հիշատակին, ովքեր հարյուր հազարներով ընկան չարիքի դեմ պայքարում: Նաև հարգանքի և երախտագիտության տուրք ենք մատուցում ավաղ արդեն փոքրաթիվ այն վետերաններին, ովքեր այսօր էլ մեր կողքին են:
Սա ոչ միայն ռազմական հաղթանակի, այլև խաղաղության տոն է: Խորհրդային Միության մյուս ժողովուրդների հետ միասին մենք շատ թանկ գին վճարեցինք այդ հաղթանակի համար` վաստակելով խաղաղություն: Այդ խաղաղությունը մեզ պատմական հնարավորություն տվեց որպես ազգ կրկին ոտքի կանգնելու տնտեսապես, մշակութապես և քաղաքականապես: Եվ մենք գիտենք այդ խաղաղության գինը:
Մայիսի 9-ը մեզ համար վերաիմաստավորվեց և վերարժևորվեց 1992 թվականին Շուշիի ազատագրմամբ: Արցախի դարավոր մշակութային կենտրոնը, որ ավանդաբար լույս, կրթություն, գիտություն և արվեստ էր սփռել իր շուրջը, վերածվել էր շուրջբոլորը մահ ու ավեր սփռող հրեշավոր կրակակետի: Շուշիի ազատագրումը մեր կյանքի և մահվան հարցն էր, և մենք նույն մայիսի 9-ին կրկնեցինք մեր հայրերի ու պապերի սխրանքը՝ բեկելով պատերազմի ընթացքը:
Այդ օրվանից 24 տարի անց՝ անցյալ ամիս, արդեն Շուշին ազատագրած ազատամարտիկների զավակները կրկնեցին իրենց հայրերի սխրանքը: Եվ նրանք դա արեցին ոչ թե ֆիդայական ջոկատների, այլ արդեն կայացած կանոնավոր բանակի կազմում: Նրանք ապացուցեցին, որ հայ ժողովրդի յուրաքանչյուր նոր սերունդ պատրաստ է նորովի և ավելի վստահորեն պաշտպանելու իր անվտանգությունը, խաղաղությունը և իրավունքները:
Շնորհավորում եմ բոլորիս այս մեծ տոնի առթիվ: Մաղթում եմ խաղաղ երկինք և բարեբեր աշխատանք:
09:45 22/05/2015  |  ՄամուլՄայիսի 9-ին Արկադի Ղուկասյան-Ռոբերտ Քոչարյան զույգը հենց այնպես չի քայլել Ստեփանակերտի փողոցներով. «Իրատես de facto»
20:05 09/05/2015  |  ԼՐԱՀՈՍՀաղթանակի 70-րդ տարեդարձի, ԼՂՀ պաշտպանության բանակի եւ Շուշիի ազատագրման օրվան նվիրված տոնական միջոցառումներ
17:43 09/05/2015  |  ԼՐԱՀՈՍՍպառազինության և զինտեխնիկայի ցուցադրություն Արցախում
16:42 09/05/2015  |  ԼՐԱՀՈՍՀՀ ԱԺ նախագահ Գալուստ Սահակյանն այցելել է «Հաղթանակ» զբոսայգի
14:21 09/05/2015  |  ԼՐԱՀՈՍՈստիկանապետն այցելել է Հաղթանակի զբոսայգի
14:16 09/05/2015  |  ԼՐԱՀՈՍՀովիկ Աբրահամյանը Ստեփանակերտում մասնակցել է եռատոնին նվիրված միջոցառումներին
12:21 09/05/2015  |  ԼՐԱՀՈՍԵրևանի քաղաքապետ Տարոն Մարգարյանի շնորհավորական ուղերձը՝ Հաղթանակի և խաղաղության օրվա առթիվ

Президет Армении: через 24 года сыновья освободивших Шуши ополченцев повторили подвиг своих отцов 05/09/2016   09:57  |  Лента новостей
Президент Армении Серж Саргсян направил поздравительное послание по случаю Праздника Победы и Мира.
В поздравлении, текст которого опубликован на официальном сайте главы государства, говорится:
Сердечно поздравляю вас с Праздником Победы и Мира.
Для нашего народа Вторая мировая война стала, действительно, Великой Отечественной войной. Многие армяне сражались за свободу и светлое будущее своей Родины. Сражались на всех фронтах, на поле боя и в тылу. Сегодня мы воздаём дань благодарности и уважения светлой памяти наших героических предков, которые сотнями тысяч пали в борьбе со злом.
Мы также воздаём дань уважения и благодарности тем, к сожалению, уже малочисленным ветеранам, которые и сегодня с нами.
Это праздник не только боевой победы, но и мира. Вместе с другими народами Советского Союза мы заплатили очень высокую цену за эту победу, заслужив мир.
Этот мир дал нам историческую возможность вновь, как народу, встать на ноги экономически, культурно и политически. И мы знаем цену этого мира.
9 мая для нас обрело новый смысл и новую ценность в 1992 году освобождением Шуши.
Многовековой культурный центр Арцаха, который традиционно распространял вокруг себя свет, образование, науку и искусство, был превращен в чудовищную огневую точку, сеющую вокруг смерть и разрушения. Освобождение Шуши было вопросом нашей жизни и смерти, и мы в тот же день, 9 мая, повторили подвиг наших отцов и дедов, переломив ход войны.
Через 24 года после того дня, в прошлом месяце, уже сыновья освободивших Шуши ополченцев повторили подвиг своих отцов. И они сделали это уже не в составе отрядов фидаинов, а регулярной армии. Они доказали, что каждое новое поколение армянского народа готово по новому и более уверенно защищать свою свободу, мир и права.
Поздравляю всех нас с этим великим праздником! Желаю мирного неба и плодотворного труда!”
12:40 08/05/2015  |  Актуальная темаВ Степанакерте прошел торжественный вечер, посвященный 70-летию Победы, Дню Армии обороны НКР и освобождению Шуши
13:12 07/05/2015  |  Лента новостейПравительственная делегация во главе с премьер-министром Армении примет участие в праздничных мероприятиях в НКР