Նախագահ Բակո Սահակյան. Պաշտպանության բանակի անձնուրաց զինվորներն ամուր են կանգնած իրենց դիրքերում 05/09/2016 10:39 | ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱ
Նախագահ Բակո Սահակյանը շնորհավորական ուղերձ է հղել՝ Հաղթանակի տոնի, Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության պաշտպանության բանակի և Շուշիի ազատագրման օրվա առթիվ:
Հայրենական մեծ պատերազմի եւ Արցախյան ազատամարտի թանկագի՛ն վետերաններ, Պաշտպանության բանակի հարգարժա՛ն գեներալներ, սպաներ, զինվորներ,
Հանրապետության իշխանությունների եւ անձամբ իմ անունից ի սրտե շնորհավորում եմ ձեզ Հաղթանակի տոնի, Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության պաշտպանության բանակի եւ Շուշիի ազատագրման օրվա առթիվ. տոն, որն իր մեջ ամփոփում է մեր ժողովրդի հաղթանակները՝ դառնալով հերոսության ու սխրանքի, անձնվիրության ու հայրենասիրության խորհրդանիշ, տոն, որը փառավորելով մեր անցյալը, լուսավորում է ապագան, ուղենիշ հանդիսանում սերունդների համար, սովորեցնում, թե ինչպես պետք է ապրել ու արարել, սիրել հայրենիքը եւ պաշտպանել այն։
Այս տոնական օրը մենք մեծարում եւ գլուխ ենք խոնարհում մեր հերոս պապերի ու հայրերի առջեւ, ովքեր Խորհրդային միության մյուս ժողովուրդների հետ ձեռք ձեռքի հաղթանակ տարան Հայրենական մեծ պատերազմում։
Գլուխ ենք խոնարհում Արցախյան ազատամարտում հաղթանակ կերտած քաջ հայորդիների առջեւ, ովքեր պաշտպանեցին սեփական հողի վրա ազատ ու անկախ ապրելու մեր ժողովրդի իրավունքը։
Այսօր հպարտությամբ կարող ենք ասել, որ ունենք մեծագույն մի հաղթանակ եւս. դա մեր երիտասարդ սերունդն է, մեր նորօրյա հերոսները, ովքեր պատվով են շարունակում իրենց նախնիների ավանդույթները` մարտի դաշտում հյուսելով նոր առասպելներ ու լեգենդներ: Պաշտպանության բանակի մեր անձնուրաց զինվորներն ամուր են կանգնած իրենց դիրքերում եւ անառիկ են պահում Արցախի Հանրապետության սահմանները:
Մեր բոլոր այս հաղթանակները միասնության, վտանգի մեջ հայտնված հայրենիքը պաշտպանելու գաղափարի շուրջ համախմբվածության հաղթանակն են։ Վստահ եմ, որ այս ոգին միշտ կուղեկցի մեր ժողովրդին, եւ մենք կտոնենք դեռ շատ հաղթանակներ: Դա է մեր նահատակների հիշատակը միշտ վառ պահելու լավագույն միջոցը: Դա է հարատեւելու միակ ճիշտ ուղին: Դա է մեր միակ ճանապարհը:
Մեկ անգամ եւս շնորհավորում եմ բոլորիս փառապանծ Եռատոնի առթիվ եւ մաղթում խաղաղություն եւ նորանոր հաջողություններ մեր երկրին ու ժողովրդին:

Президент НКР: Самоотверженные солдаты нашей Армии обороны твердо стоят на своих позициях и обеспечивают неприступность границ Республики Арцах 05/09/2016   10:46  |  Актуальная тема
Президент Нагорно-Карабахской Республики Бако Саакян 9 мая направил поздравительное послание по случаю Дня Победы, Армии обороны НКР и освобождения Шуши. Текст послания приводит пресс-служба главы НКР:
Дорогие ветераны Великой Отечественной войны
и Арцахской освободительной борьбы!
От имени властей республики и от себя лично сердечно поздравляю вас с Днем Победы, Армии обороны Нагорно-Карабахской Республики и освобождения Шуши!
Это праздник, который обобщил в себе победы нашего народа, став символом героизма и отваги, самоотверженности и патриотизма. Праздник, который, прославляя наше прошлое, освещает будущее и, являясь ориентиром для поколений, учит тому, как жить и творить, любить Родину и защищать ее.
В этот праздничный день мы прославляем и преклоняемся перед нашими героическими дедами и отцами, которые плечом к плечу с другими народами Советского Союза одержали победу в Великой Отечественной войне.
Мы склоняем головы перед храбрыми армянскими сынами, одержавшими победу в Арцахской освободительной войне и отстоявшими право нашего народа жить свободно и независимо на своей собственной земле.
Сегодня мы с гордостью можем заявить о еще одной величайшей победе - это наше молодое поколение, наши сегодняшние герои, которые с честью продолжают традиции своих предков, создавая новые легенды на поле боя. Самоотверженные солдаты нашей Армии обороны твердо стоят на своих позициях и обеспечивают неприступность границ Республики Арцах.
Все эти наши победы являются торжеством единства и сплоченности вокруг идеи защиты Отечества, оказавшегося в опасности. Уверен, что этот дух всегда будет сопровождать наш народ, и мы отпразднуем еще много побед. Это лучший способ сохранить память о наших погибших героях. Это единственно верный способ существования. Это наш единственный путь.
Вновь поздравляю всех нас со славным праздником и желаю мира и новых успехов нашей стране и народу!”
12:40 08/05/2015  |  Актуальная темаВ Степанакерте прошел торжественный вечер, посвященный 70-летию Победы, Дню Армии обороны НКР и освобождению Шуши
13:12 07/05/2015  |  Лента новостейПравительственная делегация во главе с премьер-министром Армении примет участие в праздничных мероприятиях в НКР