«analitik.am» կայքի տնօրենի օգնականին մեղադրանք է առաջադրվել 05/06/2016   14:19  |  Քրեական խրոնիկոն
«analitik.am» կայքի աշխատակիցների վերաբերյալ գործի քննության շրջանակում կայքի տնօրենի օգնական Վարդիթեր Գիշյանին մեղադրանք է առաջադրվել ՀՀ քրեական օրենսգրքի 182-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 2-րդ կետով՝ մի խումբ անձանց կողմից նախնական համաձայնությամբ շորթում: Այս մասին «Փաստինֆո»-ի թղթակցին հայտնեց Վ.Գիշյանի պաշտպան, փաստաբան Ստեփան Ոսկանյանը:
Պաշտպանը հայտնեց նաև, որ ժամեր անց դատարանում կորոշվի նաև իր պաշտպանյալի խափանման միջոցի հարցը:
Հիշեցնենք, որ հիշյալ հոդվածի հատկանիշներով քրեական գործը հարուցվել էր ՀՀ ԱԺ պատգամավոր Տիգրան Ուրիխանյանի հաղորդման հիման վրա: Պատգամավորը իրավապահներին հայտնել էր, որ «analitik.am» լրատվական կայքի տնօրենը կայքում պարբերաբար իր անձի, ընտանիքի անդամների, ինչպես նաև իր` որպես ԱԺ պատգամավորի գործունեությանը վերաբերող սուտ տեղեկատվություններ, զրպարտություններ և վարկաբեկիչ այլ նյութեր հրապարակելու կապակցությամբ հանդիպումներ է ունեցել իր հետ, և նմանօրինակ հրապարակումները չդադարեցնելու ու հետագայում նույնաբովանդակ այլ հոդվածներ հրապարակելու սպառնալիքով՝ իրենից պահանջել է յուրաքանչյուր ամիս վճարել 300 հազ. ՀՀ դրամ:

Помощнице директора информационного сайта “аnalitik.am” предъявлено обвинение 05/06/2016   15:20  |  Криминальная хроника
Помощнице директора информационного сайта “аnalitik.am” Вардитер Гишян предъявлено обвинение в вымогательстве, совершенном группой лиц по предварительному сговору. Об этом корреспонденту “Фактинфо” сообщил адвокат Гишян – Степан Восканян.
Адвокат также сообщил, что в течение нескольких часов суд определит его подзащитной меру пресечения.
Как сообщалось ранее, уголовное дело по пункту 2 части 2 статьи 182(Вымогательство, совершенное группой лиц по предварительному сговору) УК Армении было возбуждено на основании заявления депутата парламента Армении Тигирана Уриханяна. Депутат сообщил правоохранителям, что директор информационного сайта “analitik.am” встречалась с ним в связи с периодически публикуемой на сайте ложной, клеветнической и компрометирующей информации о нем, членах его семьи, а также его депутатской деятельности. В ходе этих встреч директор сайта, угрожая продолжить публикацию такого рода материалов, потребовала от депутата выплачивать ей ежемесячно 300 тысяч драмов.