Սերժ Թանկյանն Արցախին նվիրված երգ է ներկայացրել (Տեսանյութ) 05/04/2016   23:46  |  Ղարաբաղյան հակամարտություն
Աշխարհահռչակ System of a Down ռոք խմբի ﬔնակատար, երաժիշտ, կոմպոզիտոր Սերժ Թանկյանը կատարում է նվիրել Արցախին:
«Արﬔնպրես»-ի փոխանցմամբ` երգիչն իր ֆեյսբուքյան էջում գրել է. «Մի քանի օր առաջ ես ոգեշնչվեցի և երգ գրեցի արցախցիների մասին: Դրանից հետո ﬔնք նկարահանեցինք տեսահոլովակ, որի պրեﬕերան կայացավ Rollingstone.com-ում: Ես շատ շնորահակալ եմ սրա համար: Հատուկ շնորհակալություն Ռենդ Քորթնիին՝ աﬔն ինչ շատ արագ կազմակերպելու համար»:
Թանկյանը տեղադրել է նաև երգի մասին հղումը: «Մարդիկ ապրել են այստեղ հազարամյակներ: Կայսրության (Ստալինի) տարօրինակ որոշումը դարձրեց նրանց Ադրբեջանի մաս: Նրանք համախմբվեցին հանուն անկախության ու մոտավորապես 20 տարվա բարգավաճում ունեցան: Ես չեմ հավատում պատերազﬓերին, սահմաններին, սակայն հավատում եմ ինքնորոշման իրավունքին ու ճնշուﬓերից ազատ ապրելու իրավունքին: Ժամանակն է, որպեսզի աշխարհը ճանաչի Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետությունը», - նշել է Թանկյանը Rollingstone.com-ում:

Рок-музыкант Серж Танкян посвятил свою новую песню народу Арцаха (ВИДЕО) 05/05/2016   00:52  |  Карабахский конфликт
Солист всемирно известной рок- группы “System of a Down”, музыкант и композитор Серж Танкян написал песню "Арцах" и посвятил ее народу Нагорно-Карабахской Республике.
“Несколько дней назад на меня снизошло вдохновение, и написал песню об арцахцах. После этого мы сняли клип и презентовали его на Rollingstone.com. Я благодарен за это. Особая благодарность Ренду Кортни за оперативную организацию всего этого”, - написал он на свой странице в соцсети Facebook, передает “Арменпресс”.
Танкян также разместил ссылку на песню.
"Эти люди жили на этих землях на протяжении тысяч лет. Причудливое решение империи (Сталина) о присвоении земель сделало их частью Азербайджана. Потом они сплотились и получили свою независимость и процветали в течение последних 20 лет. Я не верю в войны и границы, но я глубоко верю в самоопределение и жизнь без угнетения.  Поэтому настало время для того, чтобы мир признал Республику Арцах”, - написал он во вступлении к песне.