Կարևորվել է նաև պաշտպանության ոլորտում երկկողմ համագործակցության զարգացումը 05/04/2016   16:52  |  ԼՐԱՀՈՍ
Մայիսի 4-ին ՀՀ պաշտպանության նախարար Սեյրան Օհանյանն ընդունել է ՀՀ-ում ԻԻՀ արտակարգ և լիազոր դեսպան պարոն Սեյեդ Քազեմ Սաջադիին:
Հանդիպման ընթացքում կողմերը քննարկել են երկկողմ համագործակցությանն ու տարածաշրջանային անվտանգությանը վերաբերող հարցեր:
ՀՀ պաշտպանության նախարարը ԻԻՀ դեսպանին տեղեկացրել է հայ-իրանական պաշտպանական համագործակցության շուրջ Մոսկվայում իր գործընկերոջ հետ հանդիպման ընթացքում ձեռք բերված պայմանավորվածությունների մասին՝ համոզմունք հայտնելով, որ առաջիկայում դրանք կյանքի կկոչվեն:
Դեսպանի խնդրանքով Սեյրան Օհանյանը ներկայացրել է նաև Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության շուրջ ստեղծված իրավիճակը, վերջին օրերի ընթացքում հակառակորդի կողմից ձեռնարկվող ագրեսիվ և նոր ռազմական գործողություններ հրահրող քայլերը:
Դեսպան Սեյեդ Քազեմ Սաջադին իր մտահոգություններն է արտահայտել ստեղծված իրավիճակի վերաբերյալ և պատրաստակամություն հայտնել բոլոր ջանքերը գործադրելու խաղաղություն ու կայունություն պահպանելու ուղղությամբ:
Ի թիվս այլ ոլորտների ԻԻՀ դեսպանը կարևորել է նաև պաշտպանության ոլորտում երկկողմ համագործակցության զարգացումը:

Иран обеспокоен ситуацией в зоне карабахского конфликта и готов приложить усилия для сохранения мира и стабильности 05/04/2016   18:45  |  Карабахский конфликт
Министр обороны Армении Сейран Оганян сегодня принял Чрезвычайного и Полномочного посла Ирана в РА Сейеда Казема Саджади. Об этом сообщает пресс-служба оборонного ведомства Армении.
В ходе встречи стороны обсудили вопросы двустороннего взаимодействия и региональной безопасности.
Министр обороны Армении представил послу Ирана ситуацию, сложившуюся вокруг карабахского урегулирования, а также предпринимаемые противником в последние дни шаги, направленные на развязывание агрессии и новых военных действий.
Сейран Оганян представил послу договоренности вокруг армяно-иранского сотрудничества в оборонной сфере, достигнутые в Москве в ходе его встречи с министром обороны Ирана, выразив уверенность в том, что они будут реализованы в ближайшее время.
Посол Сейед Казем Саджади выразил обеспокоенность сложившейся ситуации и заявил о готовности приложить все усилия для сохранения мира и стабильности.
В числе других сфер дипломат придал также важность развитию двустороннего сотрудничества в оборонной сфере.