Ադրբեջանի ՊՆ-ն՝ իր զինծառայողների կորստի մասին 05/04/2016   11:08  |  Ղարաբաղյան հակամարտություն
Ադրբեջանի պաշտպանության նախարարությունը, լռության մատնելով Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության դեմ ապրիլի 1-5-ին սանձազերծած լայնամասշտաբ ռազմական ագրեսիայի եւ ամբողջ ապրիլի ընթացքում կրած կորուստները, սկսել է հայտնել մայիսի առաջին օրերին կորցրած զինծառայողների անունները, այն էլ սոցցանցերում նրանց հուղարկավորության լուսանկարները հայտնվելուց հետո:
Ինչպես հաղորդում է «Ամենպրես»-ը, ադրբեջանական ԶԼՄ-ները, հղում կատարելով Ադրբեջանի ՊՆ մամուլի ծառայությանը, հայտնել են Թարթառի ուղղությամբ շփման գծում մայիսի 3-ին 19-ամյա զինծառայող Ամրահ Այդըն օղլու Յուզբեյովի կորստի մասին: Աﬔնայն հավանականությամբ, սպանվածը ազգությամբ լեզգի է: Նա այսօր պետք է թաղվի լեզգիաբնակ Խաչմազի շրջանի Հաջիմաﬔդ-Օբա գյուղում:
Ադրբեջանի ՊՆ-ն խոստովանել էր նաեւ մայիսի 1-ին Թարթառի ուղղությամբ 20-ամյա զինծառայող Էլմար Իլհամ օղլու Մեմﬔդովի մահը: Նա Գյոյչայից էր, թաղվել է Բաքվում:
Ադրբեջանը պաշտոնապես խոստովանել է ապրիլի ընթացքում իր միայն 33 զինծառայողի կորուստը` չնշելով որեւէ անուն: Սակայն, արտասահմանում գործող ադրբեջանական ընդդիմադիր Meydan TV ինտերնետային հեռուստաալիքը սոցցանցերում սեփական հետազոտությունների հիման վրա հայտնել էր 101 ադրբեջանցի զինծառայողների կորստի մասին` նշելով նրանց անունները եւ թաղման վայրերն ու օրը:
Ադրբեջանի ՊՆ-ն Meydan TV-ին կոչ էր արել զերծ մնալ զինծառայողների կորստի մասին տեղեկություններ տարածելուց, որն այդ գերատեսչությունը համարում է պետական գաղտնիք: Այդ զգուշացուﬕց հետո, որն, անկասկած, նաեւ սպառնալիք է հանդիսանում, Meydan TV-ն դադարել է տեղեկություններ հայտնել ադրբեջանական բանակում կորուստների մասին:
Չնայած դրան, Ադրբեջանում արդեն քրեական գործ է հարուցվել Meydan TV-ի տեղացի անձնակազﬕ դեմ: Միջազգային Bellingcat վերլուծական խումբը հայտնում է, որ ապրիլի 1-5-ին Ադրբեջանի կորուստն իր «զգուշավոր գնահատականներով» նվազագույնը 400 զինծառայող է:
ԼՂՀ ՊԲ տվյալներով` ապրիլի 1-5-ին ԼՂՀ դեմ ռազմական սադրանքին հայկական կողﬕ ջախջախիչ հակահարվածի արդյունքում Ադրբեջանը կորցրել է 2 ուղղաթիռ, 24 տանկ, 6 զրահապատ մեքենա, 12 անօդաչու թռչող սարք, 1 ինժեներական մեքենա, 1 ՏՕՍ-1Ա հրանետ, 1 ՀՄՄ, 1 «Գրադ» ՀԿՌՀ: Մարտական գործողութունների ընթացքում ադրբեջանական զինուժը տվել է ավելի քան 500 կորուստ, մոտ 2000 վիրավոր:

Минобороны Азербайджана сообщает об очередной потере в рядах своих ВС 05/04/2016   15:10  |  Карабахский конфликт
Министерство обороны Азербайджана, замалчивая данные о жертвах вследствие своей широкомасштабной агрессии 1-5-го апреля на линии соприкосновения с ВС НКР, а также о гибели своих военнослужащих в течение всего апреля, начало публиковать имена пропавших в первые дни мая военнослужащих, причем, после появления в соцсетях фотоснимков с их похорон.
Как передает "Арменпресс", об этом сообщает азербайджанская пресса, ссылаясь на пресс-службу МО Азербайджана, которая сообщила о пропаже 3-го мая в районе Тартара военнослужащего Амраха Аидын-оглы Юзбейова, 19 лет. Вероятно, по национальности он был лезгином. Сегодня в селе Хаджимамед-Оба состоятся его похороны. МО Азербайджана признало также гибель 1-го мая Эльмара Ильхам-оглы Меммедова, 20 лет, который был похоронен в Баку. За апрель МО Азербайджана признало пропажу только 33 военнослужащих, не называя их имен.
По собственным данным, Meydan TV сообшает о гибели 101 азербайджанских военнослужащих, с указанием имен и даты и места похорон. МО Азербайджана призвало Meydan TV воздержаться от распространения информации о военнослужащих, поскольку считает это государственной тайной. После этого предупреждения Meydan TV перестал сообщать подобную информацию. Несмотря на это, против сотрудников Meydan TV возбуждено уголовное дело. Международная аналитическая группа Bellingcat сообщает, что по их «осторожной оценке, только за 1-5-е апреля потери МО Азербайджана составили 400 военнослужащих.
По данным АО НКР, потери Азербайджана за 1-5-е апреля составили 2 вертолета, 24 танка, 6 бронемашин, 12 БПЛА, 1 инженерная машина, 1 огнемет ТОС-1А 1 «Град», 1 ЗРК, более 500 убитых, около 2000 раненых.