Ավտովթարից մահացած 6 անձանցից մեկը մանկահասակ երեխա է. հարուցվել է քրեական գործ 05/02/2016 15:00 | Քրեական խրոնիկոն
ՀՀ քննչական կոմիտեի Գեղարքունիքի մարզային քննչական վարչության Վարդենիսի քննչական բաժնում հարուցվել է քրեական գործ՝ 6 անձի մահվան պատճառ դարձած ավտովթարի դեպքի առթիվ։
Ինչպես հայտնում է Քննչական կոմիտեի լրատվական ծառայությունը, 2016 թվականի մայիսի 01-ին՝ ժամը 22:50-ի սահմաններում, Մարտունի-Վարդենիս-Քարվաճառ ավտոճանապարհի 27-րդ կիլոմետրի հատվածում, ճանապարհի ձախ ուղեմասում միմյանց են բախվել «Mercedes-Benz C220» մակնիշի և «KIA CERATO 1,6» ավտոմեքենաները, որի հետևանքով ստացած մարմնական վնասվածքներից «Mercedes-Benz C220» մակնիշի ավտոմեքենայի մեջ գտնված Ատոմ Նալբանդյանը (ծնված 07.04.1991թ.), Հայկ Մարտիրոսյանը (ծնված 10.11.1986թ.), Մհեր Խաչատրյանը (ծնված 01.05.1984թ.) և «KIA CERATO 1,6» մակնիշի ավտոմեքենայի մեջ գտնված Սուրեն Գրիգորյանը (ծնված 04.04.1984թ), վերջինիս կինը՝ Մարգարիտա Ավետիսյանը (ծնված 31.12.1987թ), նրանց մանկահասակ աղջիկը մահացել են, իսկ «KIA CERATO 1,6» մակնիշի ավտոմեքենայի մանկահասակ ուղևորուհի, 2-ամյա Հասմիկը մարմնական վնասվածքներով տեղափոխվել է բժշկական կենտրոն:
Դեպքի առթիվ ՀՀ քննչական կոմիտեի Գեղարքունիքի մարզային քննչական վարչության Վարդենիսի քննչական բաժնում հարուցվել է քրեական գործ՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 242-րդ հոդվածի 3-րդ մասի հատկանիշներով:
Քրեական գործի նախաքննության ընթացքում կատարվել են մի շարք քննչական և դատավարական գործողություններ, մասնավորապես՝ կատարվել է դեպքի վայրի զննություն, տրանսպորտային միջոցների զննություն, նշանակվել են դիակի դատաբժշկական, դատաբժշկական փորձաքննություններ, առգրավվել են դիակների հագին եղած հագուստները, ոստիկանության բաժնին տրվել է հանձնարարություն՝ դեպքի մի շարք հանգամանքներ պարզելու և ականատես անձանց հայտնաբերելու ուղղությամբ օպերատիվ-հետախուզական միջոցառումներ ձեռնարկելու համար:

Уголовное дело заведено по факту трагического ДТП на востоке Армении, жертвами которого стали 6 человек 05/02/2016   15:30  |  Чрезвычайное просшествие
Трагическое ДТП в Гегаркуникской области: погибли шесть человек, в том числе один малолетний ребенок
Уголовное дело возбуждено по факту ДТП в Гегаркуникской области, унесшего жизни 6 человек, в том числе малолетнего ребенка, сообщает пресс-служба Следственного комитета Армении.
Дело заведено варденисским отделом следственного управления Следственного комитета Армении по Гегаркуникской области по признакам части 3 статьи 242(Нарушение правил дорожного движения и эксплуатации транспортных средств, повлекшее по неосторожности смерть двух или более человек) Уголовного кодекса РА.
1 мая примерно в 22:50 на 27-м километре автотрассы Мартуни-Варденис-Карвачар, на левой полосе магистрали, столкнулись автомобили марок «Mercedes-Benz C220» и «KIA CERATO 1,6». В результате аварии, находившиеся в салоне автомобиля марки «Mercedes-Benz C220» Атом Налбандян(07.04.1991г.р.), Айк Мартиросян(10.11.1986 г.р.), Мгер Хачатрян(01.05.1984) и находившиеся в салоне «KIA CERATO 1,6» Сурен Григорян(04.04.1984г.р.), его супруга - Маргарита Аветисян(31.12.1987 г.р.) и их малолетняя дочь погибли. В автомобиле «KIA CERATO 1,6» была также 2-летняя Асмик, которая с телесными повреждениями была доставлена в медцентр.
“В ходе предварительного расследования уголовного дела проведены ряд следственных и процессуальных действий, в частности, произведен осмотр места происшествия, назначены судебно-медицинские экспертизы, изъята одежда, которая была на погибших, отделу Полиции поручено предпринять оперативно-розыскные мероприятия по установлению ряда обстоятельств произошедшего и поиску очевидцев инцидента. Предварительное расследование продолжается”, - отмечается в сообщении.