Գլխատված, անդամահատված զինծառայողների ընտանիքները գանգատներն արդեն գրանցվել են ՄԻԵԴ-ում 04/25/2016 14:26 | ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱ
2016 թվականի ապրիլի 1-ի լույս 2-ի գիշերը Ղարաբաղա-ադրբեջանական սահմանին Ադրբեջանի կողմից հրադադարի ռեժիմի խախտման հետևանքով սպանված, իսկ այնուհետև գլխատված, անդամահատված զինծառայողների ընտանիքի անդամների անունից իրավաբան-իրավապաշտպանների խմբի կողմից ընդդեմ Ադրբեջանի գանգատներ են ներկայացվել Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարան: Քիչ առաջ նման հայտարարությամբ է հանդես եկել Արտակ Զեյնալյանը, ով նշված իրավաբան-իրավապաշտպանների խմբի անդամ է։
«Դիմողներն իրենց խախտված իրավունքների պաշտպանության համար դիմել են Դատարան` զոհվածների նկատմամբ միջամտության հետևանքով իրենց հանդեպ դրսևորված անմարդկային վերաբերմունքի, զոհվածների անձնական կյանքի նկատմամբ հարգանքի, իրավական պաշտպանության միջոցների, ինչպես նաև ազգային հիմքով խտրականության չենթարկվելու իրավունքների խախտումները ճանաչելու խնդրով»- նշել է Ա.Զեյնալյանը:
Ըստ նրա՝ 2016թ. ապրիլի 9-ին և 15-ին Դատարանը գրանցել է գանգատները և այդ մասին տեղեկացրել է դիմողների ներկայացուցիչներին: Դատարանը սեփական նախաձեռնությամբ գանգատներին տվել է անանունություն՝ սահմանափակելով այդ վարույթների շրջանակում ընդունվող որոշումների և այլ փաստաթղթերի հանրային հասանելիությունը: Այս հանգամանքով պայմանավորված՝ դիմողները և նրանց ներկայացուցիչները չեն կարող ապահովվել հանրությանը տեղեկատվության լիարժեք հասանելիությունը:
«Դատարանի ընթացակարգային կանոնների խախտումը դիտարկվում է իրավունքների չարաշահում և կարող է հանգեցնել ընդհուպ դատարանի կողմից դիմումների քննության դադարեցմանը: Հաշվի առնելով վերոգրյալը՝ խնդրում ենք լրագրողներին և այլ անձանց զերծ մնալ գործերի մանրամասների վերաբերյալ զոհերի ընտանիքների անդամներին և նրանց ներկայացուցիչներին հարցեր առաջադրելուց, ինչպես նաև այլ աղբյուրներից ստացված, չճշտված տեղեկատվության հանրայնացումից՝ գործերի քննության ընթացքին չվնասելու նկատառումներով»,- հայտարարել է Ա.Զեյնալյանը՝ հավաստիացնելով, որ դիմողների ներկայացուցիչները հանրությանն անհրաժեշտ տեղեկատվությունը բարեխղճորեն կտրամադրեն` իրենց նախաձեռնությամբ` Դատարանի ընթացակարգային կանոններին համապատասխան:

В ЕСПЧ зарегистрированы жалобы против Азербайджана по фактам глумления над телами армянских военнослужащих 04/25/2016   15:22  |  Актуальная тема
Группа в составе юристов и правозащитников от имени семей убитых вследствие нарушения Азербайджаном в ночь на 2 апреля режима прекращения огня на карабахско-азербайджанской границе военнослужащих, тела которых затем были обезглавлены и расчленены, подала в Европейский суд по правам человека(ЕСПЧ) жалобы против Азербайджана. С таким заявлением немногим ранее выступил член вышеуказанной правозащитной группы Артак Зейналян.
“Заявители с целью защиты своих нарушенных прав обратились в Суд с требованием признать факт проявленного к ним бесчеловечного отношения вследствие вмешательства, имевшего место в отношении погибших, нарушения прав на уважение личной жизни погибших, средства правовой защиты, а также права не подвергаться дискриминации по национальному признаку”, - отметил А. Зейналян.
По его словам, 9–го и 15-го апреля 2016 года Суд зарегистрировал жалобы и сообщил об этом представителям заявителей. Суд по собственной инициативе придал жалобам анонимность, ограничив общественный доступ к принимаемым в рамках этих производств решениям и иным документам. Ввиду данных обстоятельств, заявители и их представители не могут обеспечить полный доступ общественности к информации.
“Нарушение процедурных правил Суда расценивается как злоупотребление правами и может привести к последствиям, вплоть до прекращения рассмотрения жалоб судом. С учетом вышеизложенного, просим журналистов и иных лиц воздержаться от адресации членам семьи погибших и их представителям вопросов относительно деталей дел, а также публикации непроверенной информации, полученной из других источников, чтобы не навредить ходу рассмотрения дел”, - заявил А. Зейналян.
Он заверил, что представители заявителей по собственной инициативе будут добросовестно представлять общественности необходимую информацию в соответствии с процедурными правилами Суда.
13:28 25/04/2016  |  Лента новостейПрезидент НКР обсудил с членом Европарламента агрессию Азербайджана против Карабаха
12:45 25/04/2016  |  Лента новостейГлава Минобороны НКР рассказал журналисту «Washington Post» о зверствах азербайджанской армии