Հակառակորդի հրետանային նախահարձակ ակտիվությունը շարունակվել է նաև ապրիլի լույս 24-ի գիշերը 04/24/2016 09:26 | ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱ
Ապրիլի 23-ի կեսօրից ղարաբաղա-ադրբեջանական հակամարտ զորքերի շփման գոտում սկսված հակառակորդի հրետանային նախահարձակ ակտիվությունը շարունակվել է նաև ապրիլի լույս 24-ի գիշերը:
Ինչպես հայտնում են ԼՂՀ ՊՆ մամուլի ծառայությունից, նշված ժամանակահատվածում շփման գծի հյուսիսարևելյան (Մարտակերտ) և հյուսիսային (Թալիշ)ուղղություններով ադրբեջանական զինուժը տարբեր տրամաչափի հրաձգային զինատեսակներից, 60 (16 արկ), 82 (99 արկ) միլիմետրանոց ականանետերից, 122 միլիմետրանոց Դ-30 հաուբից տիպի հրանոթներից (19 արկ) և TR-107 տիպի համազարկային հրթիռային կայանքներից (25 արկ) ինտենսիվ կրակ է վարել պաշտպանության բանակի դիրքապահների ուղղությամբ:
Հատկանշական է, որ հակառակորդն իր նախահարձակ գործողությունների թիրախ էր ընտրել ոչ միայն մարտական դիրքերը, այլև Մատաղիս բնակավայրը: Դ-30 տիպի հրանոթից արձակված մեկ արկ ընկել է գյուղի տարածքը: Բարեբախտաբար կորուստ չի եղել:
ՊԲ առաջապահ ստորաբաժանումները անցել են զինված դիմակայության պայմաններում իրավիճակի կայունացմանն ուղղված և հակառակորդ կողմի զսպման գործողությունների:
ԼՂՀ պաշտպանության նախարարությունը տեղեկացնում է, որ ադրբեջանական կողմի ձեռնարկած վերոնշյալ նախահարձակ գործողությունները մեկ անգամ ևս փաստում են, որ հակառակորդը շարունակում է բացահայտ կերպով խախտել ս.թ. ապրիլի 5-ից կողմերի միջև ձեռքբերված կրակի դադարեցման մասին պայմանավորվածությունը և նպատակաուղղված սրել իրավիճակն առաջնային գծում:

ВС Азербайджана в ночь на 24 апреля обстреляли из минометов и гаубиц позиции Армии обороны и село Матагис 04/24/2016   09:50  |  Актуальная тема
Начавшаяся с середины дня 23-го апреля на линии соприкосновения карабахских и азербайджанских сил наступательная артиллерийская активность со стороны противника продолжилась также и в ночь на 24 апреля, передает пресс-служба Министерства обороны НКР.
В указанный период на северо-восточном (Мартакерт) и северном (Талиш) направлениях азербайджанские ВС вели интенсивный обстрел карабахских позиций из стрелкового оружия различных калибров, 60-мм (16 снарядов), 82-мм (99 снарядов) минометов, 122-мм гаубиц (19 снарядов) и ракетных установок TR-107 (25 снарядов).
"Примечательно, что в качестве мишеней для своих наступательных действий противник выбрал не только боевые позиции, но и населенный пункт Матагис – один снаряд, выпущенный из гаубицы, попал на территорию села. К счастью, обошлось без потерь", - говорится в сообщении.
Дислоцирующиеся на передовой подразделения Армии обороны перешли к действиям по стабилизации ситуацию в условиях военного противостояния и сдерживанию противника.
"Минобороны НКР сообщает, что предпринятые азербайджанской стороной указанные наступательные действия в очередной раз свидетельствуют о том, что противник продолжает открыто нарушать достигнутую между сторонами 5-го апреля договоренность о прекращении огня и целенаправленно обострять ситуацию на передовой", - отмечается в сообщении.