Հայոց ցեղասպանության ոգեկոչման արարողությանը Ուրուգվայի հայերը շեշտադրել են նաև Արցախի հարցը 04/23/2016 12:37 | ԼՐԱՀՈՍ
Ուրուգվայի հայ համայնքը ապրիլի 22-ին Հայոց ցեղասպանության 101-րդ տարելիցի կապակցությամբ ցույց է անցկացրել մայրաքաղաք Մոնտեվիդեոյում:
Ինչպես հաղորդում է «Արﬔնպրես»-ը՝ վկայակոչելով prensaarmenia.com.ar կայքը, հանրահավաքի ընթացքում կոչեր են հնչել նաև Լեռնային Ղարաբաղում ստեղծված
իրավիճակի առնչությամբ:
«Մեր պայքարը ժխտողականության և ներկա ստերի դեմ է: Դրանք ուղղակի անցյալի հարցեր չեն: Պետք է դադարել Հայոց ցեղասպանությունն ընկալել որպես հեռավոր անցյալի ﬕ երևույթ կամ ﬕ փաստ, որն ուղղակի պետք է հիշել արցունքներով: Այդ ճանապարհը տանում է ﬕայն մոռացության: Եթե պատմությունները չեն վերապատմվում, դրանք մոռացվում են: Լռությունը ցեղասպանության հաղթանակն է»,- տարբեր ելույթներում նշում էին Ուրուգվայի հայ երիտասարդները:
Հանրահավաքից հետո հարյուրավոր հայ երիտասարդները երթով անցան Ուրուգվայի մայրաքաղաքի կենտրոնական փողոցներով՝ Անկախության հրապարակից դեպի Մոնտեվիդեոյի քաղաքապետարան: Քաղաքապետարանի առջև հնչած ելույթներում նաև շեշտադրվել է Լեռնային Ղարաբաղի հանդեպ Ադրբեջանի ձեռնարկած վերջին ագրեսիայի հարցը: Ուրուգվայի հայերը դատապարտել են Ադրբեջանի գործողությունները և իրենց հաﬔրաշխությունը հայտնել Լեռնային Ղարաբաղի ժողովրդին, որը ձգտում է հասնել խնդրի խաղաղ կարգավորմանը՝ ինքնորոշման իրավունքի հիմքով:
«Միժամանակ ﬔնք դատապարտում ենք Թուրքիայի կառավարության, Էրդողանի ամոթալի աջակցությունն Ադրբեջանին, որը համարում ենք 101 տարի առաջ սկսված Օսմանյան կայսրության քաղաքականության շարունակությունը»,- նշել են ցույցի մասնակիցները:

В Уругвае участники акции в память о жертвах Геноцида армян подняли вопрос об агрессии Азербайджана против Нагорного Карабаха 04/23/2016   14:54  |  Лента новостей
Армянская диаспора Уругвая в связи с 101- летней годовщиной Геноцида армян провела акцию в Монтевидео.
Как передает "Арменпресс" со ссылкой на prensaarmenia.com.ar, собравшиеся выступили с призывами относительно ситуации в НКР.
«Наша борьба – против отрицания и лжи. Это не просто вопросы прошедшего времени. Необходимо прекратить думать о Геноциде армян как о событии прошлого, как факт, нужно просто помнить. Такой путь ведет к забвению. Если историю не возрождать, она забывается. Молчание – победа геноцида», - отмечали в своих выступлениях молодые участники.
После митинга участники провели шествие по центральной улице столицы – от площади Независимости к мэрии. В выступлениях перед мэрией также был поднят вопрос об агрессии Азербайджана против Нагорного Карабаха. Уругвайские армяне осудили эти действия и выразили солидарность с карабахским народом, который стремится путем мирного решения осуществить свое право на самоопределение. «Мы осуждаем и постыдное содействие руководства Турции и Эрдогана Азербайджану, и считаем это продолжением политики Османской империи 101 год назад», - отметили участники акции. Подобные акции 25 апреля пройдут в Аргентине – в Кордове и Буэнос-Айресе.