Ադրբեջանական կողմի իրականացրած ռազմական հանցագործություններն իրենց դաժանությամբ չեն տարբերվում մեկ դար առաջ Օսմանյան Կայսրությունում քրիստոնյաների դեմ իրականացված ցեղասպանությունից 04/23/2016   10:31  |  ԼՐԱՀՈՍ
Ապրիլի 22-ին Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության  արտաքին գործերի նախարար Կարեն Միրզոյանն ընդունել է ճանաչողական այցով Արցախ ժամանած Հունաստանի Համապոնտական դաշնության անդամներին։ Այս մասին տեղեկանում ենք ԼՂՀ ԱԳՆ պաշտոնական կայքից:
Կարեն Միրզոյանը ողջունել է Համապոնտական դաշնության անդամների այցը ԼՂՀ որպես հայ-հունական ավանդական բարեկամական հարաբերությունների դրսևորում և ընդգծել դրա կարևորությունը Արցախի քաղաքական, կրթական, մշակութային և սոցիալական կյանքին ծանոթանալու առումով։
Հանդիպման ընթացքում Կարեն Միրզոյանը ներկայացրել է  ադրբեջանա-ղարաբաղյան հակամարտության խաղաղ կարգավորման գործընթացում ստեղծված իրավիճակը, անդրադառնալով ապրիլի 2-5 Ադրբեջանի կողմից ԼՂՀ դեմ սանձազերծված լայնածավալ  ռազմական ագրեսիայի և դրա հետևանքներին։ Այս կապակցությամբ ԼՂՀ ԱԳՆ ղեկավարը նշել է, որ Ադրբեջանի զինված ուժերի կողմից իրականացված ռազմական հանցագործությունները իրենց դաժանությամբ չեն տարբերվում մեկ դար առաջ Օսմանյան Կայսրությունում քրիստոնյաների դեմ իրականացված ցեղասպանությունից։
Հանդիպման ընթացքում կողմերը մտքեր են փոխանակել Հունաստանի Համապոնտական դաշնության և Արցախի, մասնավորապես նրա հույն համայնքի միջև կապերի հաստատման հնարավորությունների և հեռանկարների շուրջ։

Военные преступления ВС Азербайджана по жестокости не уступают геноциду христиан в Османской империи – глава МИД НКР 04/23/2016   10:33  |  Лента новостей
Министр иностранных дел Нагорно-Карабахской Республики Карен Мирзоян принял в пятницу членов Всепонтийской Федерации Греции, прибывших в Арцах с ознакомительным визитом, сообщает пресс-служба внешнеполитического ведомства МИД НКР.
Карен Мирзоян приветствовал визит членов Всепонтийской Федерации Греции в Арцах как проявление традиционно дружественных армяно-греческих отношений и подчеркнул его важность в плане ознакомления с политической, образовательной, культурной и социальной жизнью Арцаха.
В ходе встречи Карен Мирзоян представил сложившуюся ситуацию в процессе мирного урегулирования азербайджано-карабахскогоконфликта, коснувшись развязанной Азербайджаном 2-5 апреля широкомасштабной военной агрессии против НКР и ее последствий. В этой связи глава МИД НКР отметил, что по своей жестокости военные преступления, совершенные вооруженными силами Азербайджана, не уступают геноциду, осуществленному против христиан в Османской империи век назад.
В ходе встречи стороны обменялись мнениями относительно возможностей и перспектив установления связей между Всепонтийской Федерацией Греции и Арцахом, и в частности, его греческой общиной.