"Euro Ombudsman” պարբերականի միջազգային անդրադարձը ԼՂՀ մարդու իրավունքների պաշտպանի միջանկյալ զեկույցին 04/22/2016   13:04  |  ԼՐԱՀՈՍ
Եվրոպական Օմբուդսմենների ինստիտուտի պաշտոնական “Euro Ombudsman” պարբերականն իր հերթական համարում հրապարակել է Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության մարդու իրավունքների պաշտպանի՝ ԼՂՀ խաղաղ բնակչության եւ պաշտպանության բանակի զինվորների նկատմամբ 2016թ. ապրիլի 2-5-ն ընկած ժամանակահատվածում ադրբեջանական զինված ուժերի կատարած դաժանությունների մասին միջանկյալ զեկույցը (http://bit.ly/1XM3Zwv):
«Զեկույցում վերլուծված են Ադրբեջանի հայատյաց՝ միջազգային իրավապաշտպան բոլոր պահանջները խախտող քաղաքականությունը, ինչպես նաև դրա սարսափեցնող հետևանքները՝ դաժանությունների կոնկրետ օրինակներով: Զեկույցում քննարկված են Ադրբեջանի կողմից հայկական ծագում ունեցող մարդկանց նկատմամբ ատելության և բռնության դրդելու մասին վկայող՝ միջազգային հեղինակավոր կազմակերպությունների օբյեկտիվ գնահատականները»,- մեջբերելով ԼՂՀ մարդու իրավունքների պաշտպանի հայտարարությունը՝ Եվրոպական Օմբուդսմենների ինստիտուտը շեշտում է, որ ադրբեջանական իշխանություններն իրենց վարած ապօրինի քաղաքականությամբ խախտում են միջազգային մարդասիրական իրավունքի հիմնարար պահանջերը:
Եվրոպական Օմբուդսմենների ինստիտուտը սերտ համագործակցում է միջազգային իրավապաշտպան կազմակերպությունների հետ, իսկ պարբերականն էլ  տարածվում աշխարհի մի շարք երկրներում, այդ թվում՝ հետսովետական հանրապետություններում:

“Euro Ombudsman” опубликовал доклад Защитника прав человека НКР об учиненных азербайджанскими ВС зверствах в Карабахе 04/22/2016   16:53  |  Лента новостей
Официальный орган института европейских омбудсменов “Euro Ombudsman” в своем очередном номере опубликовал промежуточный доклад омбудсмена Нагорно-Карабахской Республики Юрия Айрапетяна о зверствах, учиненных азербайджанскими ВС над мирными жителями НКР и военнослужащими Армии обороны Карабаха со 2-го по 5-е апреля.
“Широкомасштабная агрессия, развязанная Азербайджаном 2-го апреля, сопровождалась массовыми и грубыми нарушениями прав человек", - отмечается в докладе.
В докладе анализируются армянофобская политика, нарушающая все международные правозащитные требования, а также ее вопиющие последствия на конкретных примерах зверств.
В докладе представлены объективные оценки авторитетных организаций, свидетельствующие о подстрекательстве со стороны Азербайджана к ненависти и насилию по отношению к людям армянского происхождения, а также пропаганда ненависти в СМИ и социальных сетях. При этом отдельно представлена последовательная деятельность высокопоставленных официальных, а также публичных лиц Азербайджана по пропаганде ненависти и насилия.
Доклад на английском языке будет представлен международным организациям, защищающим права человека, офисам омбудсменов иностранных государств.
Омбудсмен НКР предупреждает, что доклад содержит фотографии и описания случаев, которые не предусмотрены для просмотра лицами младше 18 лет.
Ссылаясь на заявление омбудсмена НКР, институт европейских омбудсменов подчеркивает, что азербайджанские власти своими незаконными действиями нарушают основополагающие требования международного гуманитарного права.
Институт европейских омбудсменов тесно сотрудничает с международными правозащитными организациями, а издание охватывает ряд стран, в том числе республики постсоветского пространства.