Առաջին «Ավրորա» մրցանակը շնորհելու է Ջորջ Քլունին 04/22/2016 18:38 | ԼՐԱՀՈՍ
Ապրիլի 22-ից մինչեւ 24-ը համաշխարհային մարդասիրական ասպարեզի մի շարք բացառիկ գործիչներ ժամանելու են Երեւան՝ մասնակցելու հումանիտար ամենահրատապ ճգնաժամերի շուրջ կազմակերպված քննարկումներին։ Միջոցառումները կամփոփվեն «Ավրորա» անդրանիկ մրցանակի շնորհումով։
«Ավրորա» մրցանակաբաշխության հանդիսավոր արարողությանը մեծարանքի են արժանանալու այն բացառիկ ջանքերը, որ ներդրել են մրցանակի չորս հավակնորդներն ու նրանց առաջադրած կազմակերպությունները։
Շաբաթ օրը՝ ապրիլի 23-ին, մեկնարկելու է Aurora Dialogues մասնագիտական քննարկումների շարքը, որին մասնակցելու են մարդասիրության ոլորտի առաջատարներ, Նոբելյան մրցանակի դափնեկիրներ, գիտնականներ եւ մի շարք նախկին պետական պաշտոնյաներ։ Նախատեսվում են հատուկ նիստեր, որտեղ քննարկվելու են փախստականների համաշխարհային ճգնաժամը, մարդասիրության ասպարեզում կանանց՝ իբրեւ սոցիալական փոփոխության գործոնի դերը եւ հումանիտար ճգնաժամերի վրա աշխարհի ուշադրությունը հրավիրելու հարցում զանգվածային լրատվության հնարավորությունները։
Քննարկումների ընթացքում կներկայացվեն «Ավրորա» մրցանակի համար անցկացված Humanitarian Index հետազոտության արդյունքները։ Սա բացառիկ հետազոտություն է, որն ուսումնասիրել է միջազգային հանրության պատկերացումները հումանիտար միջամտության արդյունավետության եւ ընդհանուր պատասխանատվության վերաբերյալ, ինչպես նաեւ այն շարժառիթները, որ ընկած են հանուն մարդասիրության կայացրած որոշումների հիմքում։
Կիրակի՝ ապրիլի 24-ին՝ Հայոց ցեղասպանության անմեղ զոհերի ոգեկոչման եւ հիշատակի օրը, մասնակիցները կմիանան Ծիծեռնակաբերդի Հայոց ցեղասպանության հուշահամալիրում տեղի ունեցող ծաղկադրման ամենամյա արարողությանը։
Նույն օրվա երեկոյան «Ավրորա» մրցանակի Ընտրող հանձնաժողովի համանախագահ Ջորջ Քլունին «Ավրորա» մրցանակի հաղթողին կշնորհի 100,000 ԱՄՆ դոլարի պարգեւը։ Ապա դափնեկիրը հարթակ կհրավիրի իր առաջադրած կազմակերպությանը կամ կազմակերպություններին՝ ստանալու 1,000,000 ԱՄՆ դոլարի դրամաշնորհը։ Ի դեպ, Քլունին Հայաստան է ժամանել ապրիլի 22-ին։
Բացի այդ, Ժուռնալիստների միջազգային կենտրոնը (ICFJ) «Ավրորա» մրցանակի հետ համատեղ կներկայացնի իր կողմից սահմանած «Սկզբունքային լրագրություն» մրցանակը, որը կոչված է ճանաչման արժանացնելու այն խիզախությունը, նվիրվածությունն ու ազդեցությունը, որոնք լրագրողը ցուցաբերել է հումանիտար ծայրահեղ ճգնաժամային իրավիճակում գտնվող վայրերից լրատվություն տրամադրելիս։
Հանդիսավոր արարողությանը ներկա են լինելու բարձրաստիճան հյուրեր։ Միջոցառումն ընթանալու է Հայաստանի տաղանդավոր կատարողների երաժշտական համարների ուղեկցությամբ։
Aurora Dialogues քննարկումների վերաբերյալ թարմ նորությունները եւ շաբաթվա ամփոփումը կտեղադրվեն 100 LIVES նախաձեռնության եւ «Ավրորա» մրցանակի լրատվական կենտրոնի կայքում։

Первую премию Aurora Prize for Awakening Humanity вручит Джордж Клуни 04/23/2016   10:51  |  Лента новостей
С 22 по 24 апреля представители мирового гуманитарного сообщества соберутся в Ереване, Армения, чтобы принять участие в дискуссиях, посвященных наиболее актуальным гуманитарным вопросам. Кульминацией выходных станет торжественное вручение первой премии Aurora Prize for Awakening Humanity, сообщается на сайте инициативы.
Церемония вручения премии Aurora Prize будет посвящена выдающимся достижениям четырых финалистов и номинированных ими организаций.
В субботу, 23 апреля, ведущие эксперты по гуманитарным вопросам, лауреаты Нобелевской премии, ученые и бывшие государственные деятели примут участие в серии аналитических дискуссий в рамках мероприятия Aurora Dialogues. В ходе дискуссий будут обсуждаться такие темы, как глобальный миграционный кризис, роль женщин в преобразовании гуманитарного сообщества и влияние СМИ на привлечение внимания к гуманитарным кризисам в разных регионах мира.
Кроме того, в рамках этих дискуссий будут обнародованы результаты исследования Aurora Prize Humanitarian Index – уникального опроса, призванного выяснить мнение мирового сообщества об ответственности гуманитарных деятелей и организаций, эффективности их вмешательства в случае кризиса, а также о том, что заставляет их помогать другим.
В воскресенье, 24 апреля, в День памяти жертв Геноцида армян, гости примут участие в церемонии возложения цветов в Цицернакаберде – мемориальном комплексе, посвященном жертвам Геноцида армян.
Вечером того же дня сопредседатель Отборочной комиссии премии Aurora Prize Джордж Клуни вручит грант в размере 100 000 долларов первому лауреату премии Aurora Prize. После этого лауреат пригласит на сцену представителей номинированной им (ею) организации или организаций для получения награды в размере 1 миллиона долларов.
Совместно с Aurora Prize Международный центр для журналистов (ICFJ) также вручит первую премию «За верность принципам в журналистике», посвященную отваге, верности долгу и профессионализму журналистов, ведущих репортажи с передовой тяжелейших гуманитарных кризисов мира.
На мероприятии будет присутствовать множество высокопоставленных гостей, которые смогут насладиться музыкальными выступлениями выдающихся армянских исполнителей.
Актуальная информация о мероприятии будет публиковаться на странице медиа-центра инициативы 100 LIVES и премии Aurora Prize.