Զինծառայող Սպարտակ Քալաշյանը մահացել է՝ զինակցի կողմից զենքի հետ վարվելու կանոնները խախտելու արդյունքում 04/22/2016   12:05  |  ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱ
Առաջին կայազորային քննչական բաժնում քննվող քրեական գործի շրջանակներում ձեռնարկվում են անհրաժեշտ քննչական և դատավարական այլ միջոցառումներ՝  պարզելու պարտադիր ժամկետային զինծառայող, շարքային Սպարտակ Քալաշյանի մահվան հանգամանքները: Քրեական գործի շրջանակներում մեկ անձ ձերբակալվել է։
Ըստ Քննչական կոմիտեի լրատվական ծառայության՝ նախնական քննության տվյալներով՝ 21.04.2016թ.՝ ժամը 07:00-ի սահմաններում, N զորամասի մարտական դիրքում պարտադիր ժամկետային զինծառայող, շարքային Հ.Բարեյանը, խախտելով զենքի հետ վարվելու կանոնները, իրեն ամրակցված ինքնաձիգը մաքրելու ժամանակ կրակոց է արձակել, որի հետևանքով  գլխի շրջանում մահացու հրազենային վիրավորում է ստացել պարտադիր ժամկետային զինծառայող, շարքային Սպարտակ Քալաշյանը:
Առաջին կայազորային քննչական բաժնում հարուցվել է քրեական գործ՝ զենքի հետ վարվելու կանոնները խախտելու հետևանքով անզգուշությամբ մարդու մահ առաջացնելու դեպքի առթիվ:  Հ.Բարեյանը ձերբակալվել է:

Двое военнослужащих погибли в Армении из-за нарушения сослуживцем правил обращения с оружием 04/22/2016 12:20 | Актуальная тема
Военнослужащий Спартак Калашян погиб в результате нарушения его сослуживцем правил обращения с оружием.
Как сообщает пресс-служба Следственного комитета Армении, по данным предварительным следствия, 21 апреля с.г. около 07:00 солдат-срочник N-ской воинской части, рядовой Г. Бареян, нарушив правила обращения с оружием, при чистке закрепленного за ним автомата произвел выстрел, в результате которого военнослужащий Спартак Калашян получил смертельное огнестрельное ранение. Г. Бареян задержан.
Кроме того, первым гарнизонным следственным отделом возбуждено еще одно уголовное дело для установления обстоятельств гибели военнослужащего срочной службы, водителя автомобиля "УАЗ" Карена Агабекяна.
По предварительным данным, 21-го апреля примерно в 14:30 пассажир автомобиля "УАЗ" одной из воинских частей, солдат-срочник, рядовой П.Егорян, нарушив правила обращения с оружием, выстрелил из автомата, в результате чего водитель указанного автомобиля Карен Агабекян получил смертельное огнестрельное ранение в правую половину грудной клетки. Егорян задержан.
По обоим инцидента уголовные дела заведены по факту причинения смерти по неосторожности вследствие нарушения правил обращения с оружием.