Սիցիլիայի նահանգային խորհրդարանը միաձայն ճանաչել է Հայոց ցեղասպանությունը 04/21/2016 15:45 | ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱ
Ապրիլի 20-ին Սիցիլիայի նահանգային խորհրդարանը միաձայն ճանաչել է Հայոց ցեղասպանությունը` այսպիսով դառնալով Իտալիայի տեղական ինքնակառավարման մարմինների մակարդակով Հայոց ցեղասպանությունը ճանաչած 105-րդ խորհուրդը: Այս մասին հայտնում է ԱԳՆ լրատվական ծառայությունը:
Ընդունված բանաձևում Սիցիլիայի նահանգային խորհրդարանն իր զորակցությունն ու համերաշխությունն է հայտնում պատմական իրականության ճանաչման և անքակտելի իրավունքների պաշտպանության համար հայ ժողովրդի պայքարին:
Բանաձևում կոչ է արվում Սիցիլիայի նահանգային և Իտալիայի ազգային կառավարություններին համատեղ աջակցելու Հայոց ցեղասպանության ճանաչման միջոցառումներին և տարածելու պատմական փաստերի իմացությունը՝ հանուն խաղաղության, ժողովրդավարության և ազգերի ինքնորոշման իրավունքների պաշտպանության:
Բանաձևի նախագիծը ներկայացրել էին պատգամավորներ Կորդարո Սալվատորեն (Cordaro Salvatore), Դ’Ազերո Անտոնինոն (D'Asero Antonino), Պապալե Ալֆիոն (Papale Alfio) և Գրասսո Բեռնադետտե Ֆելիչեն (Grasso Bernadette Felice):
Բանաձևի վերաբերյալ պայմանավորվածություն ձեռք էր բերվել դեռևս 2015թ. նոյեմբերի վերջին Իտալիայում ՀՀ դեսպան Սարգիս Ղազարյանի Պալերմո այցի ժամանակ Սիցիլիայի նահանգային խորհրդի նախագահ Ջիովաննի Արդիցոնեի (Giovanni Ardizzone) հետ հանդիպմանը:
Տեղեկանք. Սիցիլիայի նահանգային խորհրդարանը աշխարհի հնագույն խորհրդարաններից է (հիմնվել է 1097թ.) և Իտալիայի ինքնավար շրջանների այլ խորհրդարանների համեմատ ամենալայն լիազորություններն ունի:
Իտալիայի խորհրդարանը Հայոց ցեղասպանությունը ճանաչել է 2000թ., իսկ Սիցիլիայի նահանգային խորհուրդը Իտալիայի տեղական ինքնակառավարման մարմինների մակարդակով Հայոց ցեղասպանությունը ճանաչած 105-րդ խորհուրդն է:

Парламент Сицилии единогласно признал факт Геноцида армян 04/21/2016   16:20  |  Актуальная тема
Как сообщает пресс-служба МИД Армении, в принятой резолюции сицилийский парламент выражает поддержку и солидарность армянскому народу в его борьбе за признание исторической действительности и защиту неотъемлемых прав.
В резолюции содержится призыв к парламенту провинции Сицилия и национальному правительству Италии оказать совместное содействие в деле международного признания Геноцида армян и распространения исторических фактов во имя мира, демократии и защиты права наций на самоопределение.
Проект резолюции был представлен депутатами Кордаро Сальваторе(Cordaro Salvatore), Д’Асеро Антонино(D'Asero Antonino),Папале Алфио(Papale Alfio) и Грассо Бернадетте Феличе Grasso Bernadette Felice).
Договоренность вокруг резолюции была достигнута еще в конце ноября 2015 года на состоявшейся в Палермо встрече Чрезвычайного и Полномочного посла Армении в Италии Саркиса Казаряна с председателем парламента Сицилии Джованни Ардицоне.
Основанный в 1097 году парламент провинции Сицилия является одним из древнейших законодательных органов и по сравнению с парламентами других автономных регионов Италии обладает самыми широкими полномочиями.
Парламент Италии признал Геноцид армян в 2000 году. Сицилийский парламент стал по счету 105-м Советом на уровне органов местного самоуправления Италии, признавшим Геноцид армян.