ՀՀ երկրորդ նախագահի առանձնատան ուղղությամբ ուսումնական նռնակ նետած Հովհաննես Մուրադյանին մեղադրանք է առաջադրվել 04/20/2016   19:13  |  Քրեական խրոնիկոն
ՀՀ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի առանձնատան բակի մուտքի մոտ տեղի ունեցած միջադեպի առթիվ ՀՀ քննչական կոմիտեի ՀԿԳ քննության գլխավոր վարչության վարույթում քննվող քրեական գործով մեղադրանք է առաջադրվել 32-ամյա Հովհաննես Մուրադյանին: Այս մասին հայտնում են ՀՀ քննչական կոմիտեի մամուլի ծառայությունից:
Նախաքննությամբ ձեռնարկված քննչական, օպերատիվ հետախուզական միջոցառումների արդյունքում բավարար ապացույցներ են  ձեռք բերվել առ այն, որ  32-ամյա Հովհաննես Մուրադյանը 2016 թվականի ապրիլի 15-ին՝ ժամը 18:25-ի սահմաններում,  իր հոր անվամբ հաշվառված ավտոմեքենայով մոտեցել է ՀՀ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Սեդրակի Քոչարյանի առանձնատան բակի գլխավոր մուտքին և ուսումնական նռնակ նետել առանձնատան պահակակետի ուղղությամբ՝  խաթարելով ծառայություն իրականացնող պետական պահպանության աշխատակիցների աշխատանքը։
Բացի այդ, Հ.Մուրադյանի բնակարանում, օրենքով սահմանված կարգով, ապրիլի 18-ին կատարված խուզարկությամբ նրա անձնական իրերի մեջ հայտնաբերվել և առգրավվել է  զգալի չափերի «տետրահիդրոկաննաբինոլ» տեսակի թմրամիջոց:
Ձեռք բերված ապացույցների համակցությամբ՝ ապրիլի 20-ին Հ.Մուրադյանին մեղադրանք է առաջադրվել՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 258-րդ հոդվածի 1-ին մասով և 268-րդ հոդվածի 1-ին մասով: Նույն օրը  քննիչը միջնորդություն է ներկայացրել դատարան՝ նրա նկատմամբ որպես խափանման միջոց կալանավորումը կիրառելու վերաբերյալ:
Հաշվի առնելով հանրության հետաքրքրությունը՝ տեղեկացնում ենք, որ նախաքննության ընթացքում ՀՀ ԱՆ «Ավան հոգեկան առողջության կենտրոն» ՓԲԸ-ից ստացվել է գրություն առ այն, որ Հովհաննես Մուրադյանը 19.09.2014թ-ից հաշվառված է իրենց կենտրոնում՝ «Շիզոֆրենիա, պարանոիդ ձև» ախտորոշմամբ:
Քննիչը նրա նկատմամբ նշանակել է ստացիոնար դատահոգեբուժական փորձաքննություն, որի կատարումը հանձնարարվել է ՀՀ ԱՆ «Նուբարաշեն» հոգեբուժական հիվանդանոցի ստացիոնար դատահոգեբուժական փորձաքննությունների բաժնի փորձագետներին:
Ապրիլի 20-ին միջնորդություն է ներկայացվել Երևանի Արաբկիր և Քանաքեռ-Զեյթուն վարչական շրջանների ընդհանուր իրավասության դատարան՝ Հ.Մուրադյանին 2016 թվականի ապրիլի 21-ից  ՀՀ ԱՆ «Նուբարաշեն» հոգեբուժական հիվանդանոցի ստացիոնար դատահոգեբուժական փորձաքննությունների բաժին տեղավորելու վերաբերյալ։

Бросивший гранату в сторону особняка второго президента Армении состоял на учете в психиатрической клинике 04/21/2016   00:32  |  Криминальная хроника
В рамках расследуемого Главным управлением по расследованию особо важных дел Следственного комитета РА уголовного дела, возбужденного по факту инцидента у входа во двор особняка второго президента Армении Роберта Кочаряна, 32-летнему Ованнесу Мурадяну предъявлено обвинение.
Как сообщает пресс-служба СК Армении, в результате предпринятых следственных и оперативно-розыскных мероприятий были получены доказательства того, что Ованнес Мурадян 15 апреля примерно в 18:25 на автомобиле, зарегистрированном на имя его отца, подъехал к главному входу во двор особняка второго президента Армении Роберта Седраковича Кочаряна и бросил учебную гранату в сторону пункта охраны, нарушив работу несших службу сотрудников госохраны.
Кроме того, в результате обыска, проведенного 18 апреля в установленном законом порядке в квартире О.Мурадяна, в его личных вещах было обнаружено и изъято наркотическое средство “тетрогидроканнабинол” в значительных размерах.
"По совокупности добытых доказательств, 20 апреля О.Мурадяну было предъявлено обвинение по части 1 статьи 258 и части 1 статьи 268 Уголовного кодекса Армении. В тот же день следователь подал в суд ходатайство о применении в отношении него меры пресечения в виде заключения под стражу. В ходе предварительного следствия из ЗАО “Центр психического здоровья Аван” поступила информация, согласно которой Ованнес Мурадян с 19 сентября 2014 года состоит у них в Центре на учете с диагнозом “шизофрения, параноидальная форма”", - отмечается в сообщении.
Следователь назначил в отношении Мурадяна стационарную судебно-психиатрическую экспертизу, проведение которой поручено экспертам отдела стационарных судебно-психиатрических экспертиз психиатрической клиники “Нубарашен”.
"20 апреля в суд общей юрисдикции ереванских административных районов Арабкир и Канакер-Зейтун было подано ходатайство о переводе с 21-го апреля О.Мурадяна в отдел стационарных судебно-психиатрических экспертиз клиники “Нубарашен”.Предварительное следствие продолжается", - говорится в сообщении СК.