Թուրքիայի իշխանությունները մերժում են ոչ հաճոյակատար լրագրողների մուտքը. Անկարան վախենում է, որ «թուրքերը կիմանան ճշմարտությունը» 04/20/2016   15:01  |  Միջազգային լրահոս
«Sputnik Թուրքիա»-ի գլխավոր խմբագիր Թուրալ Քերիմովը հայտնել է РИА Новости-ին, որ թուրքական իշխանությունները արգելել են իրեն մուտք գործել երկիր և զրկել են իրեն հավատարմագրումից:
«Սահմանային հսկողության աշխատակիցը վերցրեց իմ անձնագիրը և ուղեկցեց ժամանող ուղևորների զննության կետ, որտեղ ինձ պահեցին մոտ մեկ ժամ՝ առանց պատճառները բացատրելու: Հետո ինձ թուղթ տվեցին, որտեղ գրված է, որ ես ուղևոր եմ, ում մուտքը Թուրքիա արգելված է: Թուղթը նույնպես որևէ բացատրություն չի պարունակում: Իմ մոտից նաև առգրավվել է մամլո քարտը և կեցության իրավունքը, որից հետո ինձ առաջարկվել է վերադառնալ Ռուսաստան առաջին իսկ չվերթով»,- մեջբերում է Քերիմովին РИА Новости-ն:
Նա հավելել է, որ միջադեպը տեղի է ունեցել Ստամբուլի Աթաթուրքի անվան օդանավակայանում:
Թուրքիայում անցած հինգշաբթի արգելափակվել է Sputnik գործակալության կայքէջը: Շաբաթ օրը տեղական ԶԼՄ-ները հայտնել են, որ Անկարայի գավառի Գյոլբաշի շրջանի դատարանը հաստատել է Թուրքիայի հեռահաղորդակցության ու կապի վարչության որոշումը երկրի տարածքում մի շարք կայքէջերին, այդ թվում՝ ռուսաստանյան Sputnik-ին հասանելիությունը արգելափակելու մասին: Համապատասխան պահանջով գերատեսչությանը դիմել է Թուրքիայի կառավարությանն առընթեր անվտանգության հարցերով գլխավոր վարչությունը:
Թուրքական իշխանությունների գործողությունները հարուցել են ինչպես իրավապաշտպանների, այնպես էլ՝ մեդիահամայնքի քննադատությունը: Amnesty International-ի ներկայացուցիչը հայտարարել է երկրում խոսքի ազատության վիճակի կտրուկ վատթարացման մասին: Ընդ որում, գրաքննությունը կազմակերպությունում որակել են որպես անընդունելի:
Թուրքիայում «Լրագրողներ առանց սահմանների» միջազգային կազմակերպության ներկայացուցիչ Էրոլ ԷնդերօղլունSputnik-ի վրա հարձակումները կապել է Մոսկվայի ու Անկարայի միջև հարաբերությունների ճգնաժամի հետ: Ընդ որում, կայքէջի արգելափակումը նա անվանել է՝ «առաջին օրինակն է, երբ գրաքննության նպատակակետը միջազգային ԶԼՄ-ն է»: Նա տեղի ունեցածը բնութագրել է որպես վտանգավոր նախադեպ:
Ռուսաստանի ԱԳՆ-ն Թուրքիայի իշխանությունների գործողություններն անվանել են ոչ իրավազոր: Sputnik-ի արգելափակումը Մոսկվան անվանել է «մարդու հիմնարար իրավունքների ու ազատությունների հերթական խախտում»: Պետական Դումայում Անկարայի դիրքորոշումը կապել են «ուղիղ գծի» շրջանակում Վլադիմիր Պուտինի հայտարարությունների և իշխանությունների մտավախությունների հետ, որ «թուրքերը կիմանան ճշմարտությունը»:
Sputnik-ի արգելափակումը վերջին ժամանակներս ԶԼՄ սահմանափակման առաջին դեպքը չէ: Այսպես, մարտի 4-ին Թուրքիայի իշխանությունները արտաքին կառավարում մտցրեցին ու խուզարկություններ կատարեցին Feza Media Group հոլդինգում և Zaman թերթի խմբագրությունում, որը պաշտոնականից տարբերվող կարծիքներ էր հրապարակել: Լրագրողների հանդեպ հալածանքների դեմ բողոքի ակցիան Ստամբուլի ոստիկանության կողմից կանխվել էր՝ ցուցարարների նկատմամբ արցունքաբեր գազ կիրառելու միջոցով:
Լրագրողների պաշտպանության կոմիտեն ավելի վաղ կտրուկ, խստիվ քննադատել է Անկարային նաև ԶԼՄ աշխատակիցներին պաշտպանելու անկարողության համար: Միջազգային կազմակերպության դժգոհությունն է առաջացրել երկրի հարավ-արևելքում լրագրող, սիրիական ընդդիմությանը մոտ կանգնած Մոհամադ Զահար Ալշուրղաթի սպանությունը:
Ավելի վաղ Թուրքիայի իշխանությունները մերժել են գերմանացի լրագրող, Կահիրեում ARD հեռուստաալիքի բյուրոյի ղեկավար Ֆոլկեր Շվենկի մուտքն երկիր:
Թուրքիայի իշխանությունների այդ մերժումը որոշակի մտահոգություն է առաջացրել Բեռլինում: ԳԴՀ ԱԳՆ-ն շփման մեջ է գտնվում թուրքական գերատեսչությունների հետ, լրագրողներին երեքշաբթի օրը Բեռլինում հայտարարել է կանցլեր Անգելա Մերկելը:
13:05 16/04/2016  |  Միջազգային լրահոսԳերմանիայում դատական գործընթաց կսկսեն Էրդողանին ծաղրած երգիծաբանի նկատմամբ
12:24 12/04/2016  |  Միջազգային լրահոսԷրդողանն ընդդեմ Բեմերմանի. նախագահին նեղացրել են կոմիկի բանաստեղծությունները
15:34 11/04/2016  |  Միջազգային լրահոսԹուրքիայի կառավառությունը Գերմանիայից պահանջել է դատել Էրդողանին ծաղրած երգիծաբանին (Տեսանյութ)
18:14 09/03/2016  |  Միջազգային լրահոսԷրդողանին վիրավորելու համար թուրք լրագրողը դատապարտվել է 21 ամսվա բանտարկության
16:42 26/02/2016  |  Միջազգային լրահոսԹուրքիայում պահանջում են անձեռնմխելիությունից զրկել գլխավոր ընդդիմադիրին
13:23 25/02/2016  |  Միջազգային լրահոսՔուրդ նախկին պատգամավորը կարող է ազատազրկվել PKK-ին գովելու համար
17:58 24/02/2016  |  Միջազգային լրահոսԷրդողանին վիրավորելու համար նախկին ֆուտբոլիստին 4 տարվա ազատազրկում է սպառնում
15:46 15/02/2016  |  Միջազգային լրահոսԹուրքիայում շուտով կփակվի ավելի քան 100 հեռուստաալիք
15:13 27/01/2016  |  Միջազգային լրահոսԹուրքիայում դատախազը ցմահ ազատազրկում է պահանջել ընդդիմադիր թերթի խմբագրի ու թղթակցի համար
13:45 26/01/2016  |  Միջազգային լրահոսCNNTurk-ի դեմ հետաքննություն է սկսվել` նախագահին բռնապետ անվանելու համար

Власти Турции отказывают неугодным журналистам во въезде: Анкара боится, что “турки узнают правду” 04/20/2016   11:53  |  Международные новости
Главный редактор Sputnik Турция Турал Керимов сообщил РИА Новости, что турецкие власти запретили ему въезд в страну и лишили его аккредитации.
"Сотрудник погранконтроля забрал мой паспорт и препроводил меня на пункт досмотра прибывших пассажиров, где меня продержали около часа без объяснения причин. Потом дали мне бумагу, в которой написано, что я являюсь пассажиром, въезд которому запрещен в Турцию. В бумаге никаких объяснений также не содержится. У меня была также изъята пресс-карта и вид на жительство, после чего мне было предложено вернуться обратно в Россию первым же рейсом", — цитирует Керимова РИА Новости.
Он добавил, что инцидент произошел в аэропорту имени Ататюрка в Стамбуле.
В Турции в минувший четверг был заблокирован сайт агентства Sputnik. В субботу местные СМИ сообщили, что суд района Гёльбаши провинции Анкара утвердил решение управления по телекоммуникациям и связи Турции о блокировке доступа к ряду сайтов на территории страны, в том числе сайту российского Sputnik. С соответствующим требованием к ведомству обратилось главное управление по вопросам безопасности при правительстве Турции.
Действия турецких властей вызвали критику как со стороны правозащитников, так и медиасообщества. Представитель Amnesty International заявил о резком ухудшении в стране ситуации со свободой слова. При этом цензуру в организации назвали неприемлемой.
Представитель международной организации "Репортеры без границ" в Турции Эрол Ендероглу связал нападки на Sputnik с кризисом в отношениях между Москвой и Анкарой. При этом блокировку сайта он назвал "первым примером того, что целью цензуры стало международное СМИ", охарактеризовав случившееся как опасный прецедент.
МИД России назвали действия властей Турции неправомочными. Москва назвала блокировку Sputnik "очередным нарушением фундаментальных прав и свобод человека". В Госдуме позицию Анкары связали с заявлениями Владимира Путина в ходе "прямой линии" и опасениями властей, что "турки узнают правду".
Блокировка Sputnik — не первый случай ограничения СМИ в Турции за последнее время. Так, 4 марта власти Турции ввели внешнее управление и провели обыски в холдинге Feza Media Group и редакции газеты Zaman, напечатавшей мнения, отличные от официальных. Акция протеста в связи с гонениями на журналистов была пресечена полицией Стамбула, применившей против демонстрантов слезоточивый газ.
Комитет защиты журналистов ранее резко раскритиковал Анкару и за неспособность защитить сотрудников СМИ. Недовольство международной организации вызвало убийство на юго-востоке страны репортера Мохаммада Захара Алшургата, близкого к сирийской оппозиции
Ранее власти Турции отказали во въезде в страну немецкому журналисту Фолькеру Швенку, который работает руководителем бюро телеканала ARD в Каире,
Отказ властей Турции впустить в страну немецкого журналиста Фолькера Швенка вызывает определенную озабоченность в Берлине, МИД ФРГ находится в контакте с турецкими ведомствами, заявила канцлер Ангела Меркель во вторник журналистам в Берлине, передает РИА Новости
09:27 13/04/2016  |  Международные новостиКомитет защиты журналистов обрушился с резкой критикой на Турцию
09:12 07/03/2016  |  Международные новостиТурецкая полиция применила резиновые пули против женщин, собравшихся на демонстрацию 8 марта
09:11 05/03/2016  |  Международные новостиПолиция Турции взяла штурмом офис оппозиционной газеты Zaman, разогнав митингующих
15:39 01/03/2016  |  Международные новостиВ Турции закрыли несколько оппозиционных телеканалов и газет
10:16 26/02/2016  |  Международные новостиАрестованные за публикацию о поставках турецкими властями оружия исламистам журналисты освобождены
16:08 11/02/2016  |  Международные новостиВ Стамбуле неизвестные атаковали редакции двух проправительственных газет
13:21 03/02/2016  |  Международные новостиВ Турции доцента обвинили в пропаганде терроризма из-за экзаменационного вопроса о лидере РПК Оджалане
13:42 29/01/2016  |  Международные новостиБританский журнал: Турция все больше превращается в государство-параноика
12:49 28/01/2016  |  Международные новостиТурецкий журналист получил условный срок за оскорбление Ахмета Давутоглу
15:10 27/01/2016  |  Международные новостиДвум журналистам, сообщившим о тайных поставках турецкими спецслужбами оружия джихадистам, грозит пожизненный срок