Հայաստանը չի մասնակցի ՄԱԿ-ի՝ Բաքվում կայանալիք ֆորումին. հռչակագիրը չի կարող ընդունվել 04/20/2016   14:06  |  ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱ
Հայաստանի հայտարարությունը՝ Բաքվում նախատեսվող ՄԱԿ-ի Քաղաքակրթությունների դաշինքի յոթերորդ ֆորումի անցկացման կապակցությամբ:
2016թ. ապրիլի 2-ի վաղ ժամերին Ադրբեջանը Լեռնային Ղարաբաղի դեմ սանձազերծեց լայնածավալ հարձակողական գործողություններ՝ այսպիսով խախտելով Ադրբեջանի, Լեռնային Ղարաբաղի և Հայաստանի միջև ստորագրված` 1994թ. զինադադարի և 1995թ. զինադադարի ամրապնդման մասին եռակողմ անժամկետ համաձայնագրերը: Ադրբեջանը խախտեց միջազգային իրավունքի հիմնարար սկզբունքները, ԵԱՀԿ գագաթաժողովներին և նախարարական հանդիպումներին ընդունված որոշումները և հայտարարությունները՝ կոպտորեն արհամարհելով ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահ երկրների՝ Ռուսաստանի Դաշնության, Ամերիկայի Միացյալ Նահանգների և Ֆրանսիական Հանրապետության նախագահների՝ Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության կարգավորման վերաբերյալ արված հայտարարությունները:
Ադրբեջանական հարձակումների ամենասկզբից քաղաքացիական ենթակառուցվածքները և քաղաքացիական բնակչությունը, ներառյալ` երեխաները և ծերերը, դարձան Ադրբեջանի հարձակողական գործողությունների միտումնավոր և նպատակային թիրախներ: Քաղաքացիական բնակչության առաջին զոհերի շարքում էին «Գրադ» հրթիռային կայանքից հարվածի հետևանքով դպրոցի բակում զոհված 12-ամյա տղան, ինչպես նաև վիրավորված երկու այլ դպրոցականներ:
Ղարաբաղի գյուղերից մեկում երեք տարեց անձինք, այդ թվում` 92-ամյա կինը, դաժանաբար խոշտանգվել, խեղվել և սպանվել են: Ավելին, Լեռնային Ղարաբաղի զինված ուժերի երեք գերեվարված զինվորներ Ադրբեջանի ԶՈՒ կողմից գլխատվել են ԴԱԵՇ-ի ոճով. արարք, որն այնուհետև հրապարակայնացվել են սոցիալական ցանցերում, փառաբանվել քաղաքներում և գյուղերում: Բացի այդ, Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեի և ԵԱՀԿ գործող նախագահի անձնական ներկայացուցչի գրասենյակի միջնորդությամբ Արցախի և Ադրբեջանի միջև զոհերի մարմինների փոխանակման ընթացքում արձանագրվել է, որ ադրբեջանական կողմի փոխանցած զոհերի մարմինների վրա առկա են խոշտանգումների և խեղումների անհերքելի հետքեր:
Ադրբեջանի՝ քաղաքակիրթ աշխարհի տարրական նորմերի սահմաններն անցնող բարբարոսական այս գործողությունները ուղղակիրոեն ոտնահարում են միջազգային հիմնարար փաստաթղթերը, այդ թվում՝ Մարդու իրավունքների համընդհանուր հռչակագիրը, Քաղաքացիական և քաղաքական իրավունքների մասին միջազգային դաշնագիրը, Խոշտանգումների և այլ դաժան, անմարդկային կամ արժանապատվությունը նվաստացնող վերաբերմունքի կամ պատժի դեմ կոնվենցիան, Երեխայի իրավունքների մասին կոնվենցիան և այլն: Այս համատեքստում հարկավոր է հատուկ շեշտել Ադրբեջանի կողմից՝ ինչպես 1949թ. Ժնևյան կոնվենցիաների, որոնք, ի թիվս այլոց, վերաբերում են խոցելի խմբերին, ինչպիսիք են երեխաները, կանայք և տարեց անձիք, այնպես էլ՝ այդ կոնվենցիաների 1977թ., 1989թ. լրացուցիչ արձանագրությունների ոտնահարումը։
Ադրբեջանը ցուցադրում է իր լիակատար արհամարհանքը մարդու իրավունքների միջազգային իրավունքի և միջազգային մարդասիրական իրավունքի նկատմամբ: Արդբեջանում մարդու իրավունքների շարունակական խախտումները, անընդմեջ բռնաճնշումները քաղաքացիական հասարակության, զանգվածային լրատվամիջոցների ներկայացուցիչների, իրավապաշտպանների հանդեպ, նրանց ձերբակալումները, որոնք զուգորդվում են հայ ժողովրդի նկատմամբ անհանդուրժողականության և ատելության քարոզով, ինչը պարարտ հող է ստեղծում Ադրբեջանի ռեժիմի կողմից հանցավոր ռազմական արկածախնդրության համար:
ՄԱԿ քաղաքակրթությունների դաշինքի յոթերորդ ֆորումին նախորդող օրերի ընթացքում Ադրբեջանի զինված ուժերը շարունակում են խախտել հրադադարի ռեժիմը՝ հանգեցնելով նոր մարդկային կորուստների: Ադրբեջանի կողմից ագրեսիայի սանձազերծումից մինչ օրս ադրբեջանական ագրեսիայի հետևանքով զոհվել և վիրավորվել են հարյուրավոր մարդիկ, այդ թվում՝ քաղաքացիական բնակչության շրջանում: Այս ամենը հակասում է առավել խաղաղ և սոցիալապես ներառուն աշխարհ ստեղծելուն, տարբեր մշակութային և կրոնական ինքնություն ունեցող ժողովուրդների միջև փոխադարձ հարգանք կառուցելու ֆորումի նպատակներին, որն անցկացվում է այնպիսի մի երկրում, որի իշխանություններն իրականցնում են բարբարոսություն և սպանություններ Ֆորումի վայրից ընդամենը մի քանի հարյուր կիլոմետր հեռավորության վրա: Սա անարգանք է Դաշինքի հեղինակության նկատմամբ:
Ստեղծված զարհուրելի իրավիճակում պետք է չեղարկվեր Յոթերորդ ֆորումի գումարումն Ադրբեջանում` մի երկրում, որը կոպտորեն խախտում է հենց Քաղաքակրթությունների դաշինքի նպատակները, սկզբունքներն ու արժեքահամակարգը:
Հայաստանը, հավատարիմ լինելով Դաշինքի նպատակներին, շարունակում է մնալ վերջինիս բարեկամը: Սակայն, հաշվի առնելով ստեղծված իրավիճակը, Հայաստանը չի միանում ՄԱԿ քաղաքակրթությունների դաշինքի յոթերորդ ֆորումի հռչակագրի վերաբերյալ կոնսենսուսին: Ուստի կոնսենսուսի բացակայության պայմաններում հռչակագիրը չի կարող ընդունվել:
Հայաստանը մերժում է Բաքվում անցկացվող Յոթերորդ ֆորումն իր ամբողջությամբ, ներառյալ՝ դրա արդյունքները»:
Սույն տեքստը ապրիլի 19-ին ուղարկվել է ՄԱԿ-ի Քաղաքակրթությունների դաշինքի անդամ երկրներին։
17:29 17/02/2016  |  ԼՐԱՀՈՍԷդվարդ Նալբանդյանը ցավակցել է ՄԱԿ նախկին գլխավոր քարտուղար Բուտրոս Բուտրոս-Ղալիի մահվան կապակցությամբ
12:51 17/02/2016  |  ԼՐԱՀՈՍՀայաստանի Հանրապետությունն ընգրկվել Է ՄԱԿ-ի Պատվո ցանկում
14:24 18/12/2015  |  ԼՐԱՀՈՍՓարիզում երկրները պայմանավորվել են երկարաժամկետ նպատակի շուրջ. ՄԱԿ-ի գլխավոր քարտուղար
12:25 25/11/2015  |  ԼՐԱՀՈՍԿանանց ու աղջիկների հանդեպ բռնության տարածվածությունը ենթադրում է, որ բոլորս կարող ենք դրան դիմակայելու քայլեր ձեռնարկել. Պան Գի Մուն
17:15 06/11/2015  |  ԼՐԱՀՈՍՀՀ Ազգային ժողովում տեղի է ունեցել ՄԱԿ-ի ազգային մոդել քառօրյա խորհրդաժողովի պաշտոնական բացումը
17:27 02/11/2015  |  ԼՐԱՀՈՍԼրագրողները չպետք է ստիպված լինեն ինքնագրաքննություն կատարել՝ իրենց կյանքի համար վախենալու պատճառով. Բան Կի-Մուն

Армения бойкотирует VII Глобальный форум Альянса цивилизаций ООН в Баку и призывает его отменить 04/20/2016   17:05  |  Актуальная тема
Армения не примет участия в седьмом Глобальном форуме альянса цивилизаций ООН, запланированном к проведению в Баку, говорится в заявлении армянского внешнеполитического ведомства.
МИД Армении напоминает, что ранним утром 2 апреля Азербайджан развязал против Нагорного Карабаха широкомасштабную агрессию, нарушив тем самым соглашение между Азербайджаном, Нагорным Карабахом и Арменией о перемирии от 1994 года и соглашение об укреплении режима перемирия от 1995 года. Азербайджан нарушил принципы Международного гуманитарного права, решения и заявления, принятые на саммитах и СМИД ОБСЕ, грубо поправ заявления президентов стран-сопредседателей Минской группы ОБСЕ.
Как отмечается в заявлении, азербайджанская атака изначально была направлена на гражданские объекты и мирное население, в том числе детей и стариков. Первыми  жертвами среди гражданского населения стали дети:  12-летний мальчик, погибший во дворе школы в результате обстрела из “Града”, а также двое раненых школьников.
В МИД Армении также напомнили, что в одном из карабахских сел трое пожилых людей, в том числе 92-летняя женщина, подверглись пыткам и издевательствам и были убиты. Более того, трое пленных военнослужащих ВС Нагорного Карабаха были обезглавлены в стиле ИГИЛ. Эти деяния, кадры которых затем были опубликованы в социальных сетях, прославлялись в селах и городах. На телах погибших военнослужащих ВС Нагорного Карабаха, переданных азербайджанской стороной при посредничестве МККК и личного представителя действующего председателя ОБСЕ, обнаружены неопровержимые следы пыток и глумления.
“Варварства Азербайджана, выходящие за рамки элементарных норм цивилизованного мира, попирают международные основополагающие гуманитарные документы, в том числе Всеобщую декларацию по правам человека, Международный пакт о гражданских и политических правах, Конвенцию по предупреждению пыток и бесчеловечного или унижающего достоинство обращения, конвенцию о правах детей и т.д. В этом контексте следует особо подчеркнуть, что Азербайджан попрал как Женевские конвенции от 1949 г, которые в числе прочих касаются таких уязвимых групп, каковыми являются дети, женщины и пожилые люди, так и Дополнительные протоколы от 1977 и 1989 годов”, - отмечается в заявлении.
В заявлении также подчеркивается, что Азербайджан демонстрирует полное презрение к международному праву человека и международному гуманитарному праву. В Азербайджане продолжаются нарушения прав человека, имеет место постоянное давление на гражданское общество, представителей СМИ, правозащитников, аресты, сопровождающиеся антиармянской пропагандой, что создает благоприятную почву для развязывания преступных военных авантюр со стороны правящего в Азербайджане режима.
“В дни, предшествующие проведению седьмого Глобального форума Альянса цивилизаций ООН, ВС Азербайджана продолжают нарушать режим прекращения огня, приводя к новым людским потерям. В результате развязанной Азербайджаном агрессии, которая длится по сей день, погибли и ранены сотни людей, в том числе гражданских лиц. Все это противоречит целям форума по созданию более мирного и социально интегрированного общества, формированию взаимного уважения народов, являющихся носителями разных культур и религий. Форум проводится в стране, власти которой осуществляют свои варварские действия и совершают убийства всего в нескольких сотнях километров от места проведения форума. Это неуважение к авторитету Альянса”, - говорится в заявлении.
В МИД Армении считают, что в подобной вопиющей ситуации необходимо отменить проведение форума в Азербайджане – в стране, грубо нарушающей цели, принципы и систему ценностей Альянса цивилизаций.
“Армения, будучи приверженной целям Альянса, продолжает оставаться его другом. Однако, с учетом создавшейся ситуации, Армения не присоединяется к консенсусу по декларации седьмого форума Альянса цивилизаций ООН. Поэтому, в условиях отсутствия консенсуса декларация не может быть принята. Армения отвергает проведение седьмого форума Альянса цивилизаций ООН в Баку в полном объеме, включая его результаты”, - отмечается в заявлении.