100 LIVES եւ «Ավրորա». Հայաստան կժամանեն աշխարհի առաջատար գիտնականներ, բարերարներ, մեդիա փորձագետներ 04/19/2016 16:10 | ԼՐԱՀՈՍ
Ապրիլի 23-ին 100 LIVES եւ «Ավրորա» մրցանակ նախաձեռնությունը կազմակերպում են Aurora Dialogues քննարկումներ՝ աշխարհի առաջատար գիտնականների, բարերարների, մեդիա փորձագետների եւ մարդասիրության ոլորտում հայտնի անձանց մասնակցությամբ: Այն մասնագիտական քննարկումների շարք է՝ նվիրված մարդասիրությանն առնչվող ամենահրատապ հիմնախնդիրներին ու մարտահրավերներին աշխարհում։
Ելույթների, քննարկումների եւ հարցուպատասխանի միջոցով՝ Aurora Dialogues-ը նպատակ ունի սկիզբ դնել հանրային քննարկումների, որոնք կանդրադառնան անցյալից դասեր քաղելու, ներկայում գործելու եւ ավելի լավ ապագա ձեւավորելու կարեւորությանը։ Կքննարկվեն մարդասիրական ոլորտի հիմնախնդիրների ներկա վիճակը, փախստականների համաշխարհային ճգնաժամը, մարդասիրության գործում կանանց դերը եւ հումանիտար ճգնաժամերի վրա աշխարհի ուշադրությունը հրավիրելու հարցում զանգվածային լրատվության հնարավորությունները։ Այս քննարկումները հնարավորություն են տալիս «Ավրորա» մրցանակաբաշխությանը մասնակցելու համար Հայաստան ժամանած հյուրերին մտքեր ու տեսակետներ փոխանակել վերոնշյալ մարտահրավերներին դիմագրավելու լավագույն ուղիների ընտրության շուրջ։
Aurora Dialogues քննարկումներն ուղիղ կհեռարձակվեն հայերեն, անգլերեն, ֆրանսերեն եւ ռուսերեն:
Քննարկման մասնակիցներին կողջունի 100 LIVES նախաձեռնության համահիմնադիր եւ «Ավրորա» մրցանակի Ընտրող հանձնաժողովի անդամ Վարդան Գրեգորյանը:
Aurora Dialogues-ը կընթանա հետեւյալ հարցերի շուրջ.
• Հումանիտար հիմնախնդիրների իրադրությունն աշխարհում. քննարկումը կսկսվի հատուկ այս նպատակով պատվիրված եւ իրականացված The Humanitarian Index հարցման տվյալների արդյունքների հրապարակմամբ։ Վեց տարբեր տնտեսական սեկտորներում կատարված այս հարցումը երեւան է հանում հասարակության պատկերացումները հումանիտար հիմնախնդիրների, առաջնահերթությունների եւ հաշվետվողականության վերաբերյալ։ Նիստի ընթացքում կքննարկվեն հետազոտության արդյունքները՝ ներառյալ համաշխարհային ընկալումները փախստականների ճգնաժամի, պաշտպանելու պարտավորության, ինչպես նաեւ հումանիտար ճգնաժամերի դեմ պայքարի կարիքներին օժանդակելու կարճաժամկետ, միջնաժամկետ եւ երկարաժամկետ ռազմավարությունների շուրջ։ Քննարկման մասնակիցները կվերլուծեն համաշխարհային հումանիտար «կիզակետերի» աշխարհագրությունը եւ կկքննարկեն, թե ինչ պետք է անել այդ շրջաններին արդյունավետ օգնություն հատկացնելու համար։
• Փրկելով աշխարհի փախստականներին՝ Սիրիա եւ այլուր. միջազգային ճգնաժամային խմբի պատվավոր նախագահ եւ «Ավրորա» մրցանակի Ընտրող հանձնաժողովի անդամ Գարեթ Էվանսը կզեկուցի հակամարտությունների կանխարգելման եւ լուծման գործում իր ունեցած ներդրման եւ որպես առաջամարտիկ՝ «Պաշտպանելու պարտավորություն» նախաձեռնության հետ համատեղ գործունեության մասին։ Նիստի պատվավոր մասնակիցներն ապա կքննարկեն հարկադիր միգրացիայի բուն պատճառները, կգնահատեն պատմությունից քաղած դասերը եւ կվերլուծեն այն տարբերակները, որոնցով մարդասիրական համայնքը տարբեր կառույցների հետ համագործակցելով կարող է քայլեր ձեռնարկել այդ հիմնախնդիրներին լուծում տալու նպատակով։
• Կանանց դերը միջազգային մարդասիրական համայնքում. ՄԱԿ-ում ԱՄՆ նախկին դեսպան, ԱՄՆ Ազգային անվտանգության խորհրդի ղեկավարի նախկին տեղակալ Նենսի Սոդերբերգի
նախագահությամբ նիստը կընթանա միջազգային մարդասիրական համայնքի՝ լայն եւ տարաբնույթ փորձ ունեցող բացառիկ կին ներկայացուցիչների մասնակցությամբ։ Նիստի ընթացքում գնահատական կտրվի կանանց ներդրմանը մարդասիրական գործին եւ այն դերին, որոնք վերջիններս կարող են կատարել իբրեւ սոցիալական փոփոխության գործոն։
• Ճգնաժամերի լուսաբանում (Լրատվության դերը ). ABC լրատվական ցանցի նախկին հաղորդավար Թեդ Քոփելի հետ կքննարկվի լրատվության կատարած կարեւոր դերը հումանիտար ճգնաժամերի լուսաբանման, դեպքի վայրից ռեպորտաժների կազմակերպման եւ լայն լսարանին տեղեկատվության տրամադրման գործում։ Մասնակիցները տեսակետներ կփոխանակեն հումանիտար ճգնաժամերի մասին իրազեկվածության բարձրացման, հանրային կարծիքի ձեւավորման, հրատապ արձագանքման անհրաժեշտության կարեւորման եւ բացասական դերակատարներին դիմագրավելու ջանքերն ուղղորդելու գործում լրատվության կատարած դերի շուրջ։ Քննարկումը կանդրադառնա նաեւ լրատվական դաշտի կառուցվածքի փոփոխություններին, ինչպես նաեւ հումանիտար ճգնաժամների մասին իրազեկվածությունը բարձրացնելու գործում սոցիալական մեդիայի եւ շուրջօրյա լրատվության ընձեռնած հնարավորություններին։
Aurora Dialogues քննարկումների մասնակցիներից են՝
• Մարգարիտ Բարանկիցե՝ «Խաղաղության տան» հիմնադիր, «Ավրորա» մրցանակի հավակնորդ,
• Ջոյս Բարնաթան՝ Լրագրողների միջազգային կենտրոնի (ICFJ) նախագահ,
• Դոկտոր Շիրին Էբադի՝ Մարդու իրավունքների գծով իրավաբան, Իրանի առաջին կին դատավոր, Նոբելյան մրցանակի դափնեկիր, «Ավրորա» մրցանակի Ընտրող հանձնաժողովի անդամ,
• Էնրիկե Էգուրեն՝ Protection International (Միջազգային պաշպանություն) կազմակերպության նախագահ,
• Գարեթ Էվանս՝Միջազգային ճգնաժամային խմբի պատվավոր նախագահ, «Ավրորա» մրցանակի Ընտրող հանձնաժողովի անդամ,
• Դոկտոր Լեյմա Գբովե՝ Նոբելյան դափնեկիր, խաղաղության լիբերիացի ակտիվիստ եւ կանանց իրավունքների պաշտպան, «Ավրորա» մրցանակի Ընտրող հանձնաժողովի անդամ
• Սայիդա Ղուլամ Ֆաթիմա` Պակիստանի «Կախյալ շահագործվողների ազատագրության ճակատի» (BLLF) գլխավոր քարտուղար, «Ավրորա» մրցանակի հավակնորդ
• Դեյվիդ Իգնեյշըզ` գրող, The Washington Post օրաթերթի սյունակագիր
• Հինա Ջիլանի՝ Մարդու իրավունքների պաշտպանության գծով ՄԱԿ-ի գլխավոր քարտուղարի նախկին հատուկ ներկայացուցիչ, «Ավրորա» մրցանակի Ընտրող հանձնաժողովի անդամ
• Թեդ Քոփել՝ ABC լրատվական ցանցի նախկին հաղորդավար
• Դոկտոր Ջոզեֆին Կուլեա՝ Samburu Girls Foundation-ի (Սամբուրու աղջիկների հիմնադրամ) հիմնադիր եւ գործադիր տնօրեն
• Սթիվ Քյուրքչյան՝ գրող, The Boston Globe օրաթերթի լրագրողական հետաքննության Spotlight սյունակի հիմնադիր եւ վաշինգտոնյան գրասենյակի նախկին ղեկավար
• Դոկտոր Էդվարդ Լաք՝ Առնոլդ Զալցմանի անվան ամբիոնի մասնագիտական փորձառության ու միջազգային եւ հանրային հարաբերությունների պրոֆեսոր, մասնագիտացումը՝ միջազգային հակամարտություններ լուծում (Կոլումբիայի համալսարանի Միջազգային եւ հանրային կապերի ֆակուլտետ)
• Դոկտոր Սթիվեն Լաքերթ՝ Հոլոքոստի ուսումնասիրության Լեւինի անվան ինստիտուտի ծրագրերի ավագ կուրատոր, ԱՄՆ Հոլոքոստի թանգարան-ինստիտուտ
• Արյե Նայեր՝ Բաց հասարակության հիմնադրամի պատվավոր նախագահ
• Դեյվիդ Թոլբերթ՝ Անցումային արդարադատության միջազգային կենտրոնի (ICTJ) նախագահ
• Դոկտոր Ջեյմս Սմիթ՝ Aegis Trust կազմակերպության հիմնադիր եւ գործադիր տնօրեն
• Նենսի Սոդերբերգ՝ ՄԱԿ-ում ԱՄՆ նախկին դեսպան, ԱՄՆ Ազգային անվտանգության խորհրդի ղեկավարի նախկին տեղակալ
• Ջիլիան Սորենսեն՝ Միջազգային փրկարար հանձնաժողովի անդամ, United Nations Foundation-ի ավագ խորհրդատու
Aurora Dialogues քննարկումներն ուղիղ կհեռարձակվեն հայերեն, անգլերեն, ֆրանսերեն եւ ռուսերեն: Հեռարձակման հղումը, ինչպես նաեւ նորությունները եւ շաբաթվա ամփոփումը կարող եք գտնել 100 LIVES եւ «Ավրորա» մրցանակի կայքում եւ «Ավրորա» մրցանակի սոցմեդիայի էջերում՝ #AuroraPrize եւ #AuroraDialogues հեշթեգերով։

Aurora Dialogues: ведущие гуманитарные деятели, ученые, филантропы и представители СМИ приедут в Армению для обсуждения мировых проблем 04/19/2016 16:35 | Лента новостей
Серия дискуссий Aurora Dialogues станет важной частью ряда мероприятий, приуроченных к вручению премии Aurora Prize for Awakening Humanity, сообщается на сайте инициативы.
19 апреля, 2016 г. — В субботу, 23 апреля, под эгидой инициативы 100 LIVES состоится серия дискуссий Aurora Dialogues, в которой примут участие ведущие гуманитарные деятели, ученые, филантропы и представители СМИ. В ходе дискуссий будут обсуждаться наиболее актуальные мировые проблемы.
В рамках Aurora Dialogues состоится ряд выступлений, панельных дискуссий и сессий вопросов и ответов, посвященных необходимости учиться на ошибках прошлого, активно действовать в настоящем и работать над обеспечением лучшего будущего. В ходе дискуссий будут, в числе прочих, обсуждаться такие темы, как актуальные гуманитарные вопросы, глобальный миграционный кризис, роль женщин в гуманитарном сообществе и роль СМИ в привлечении внимания мирового сообщества к гуманитарным кризисам.
Серия дискуссий Aurora Dialogues даст возможность выдающимся гуманитарным деятелям, приехавшим в Армению для участия в приуроченных к вручению Aurora Prize for Awakening Humanity мероприятиях, обменяться опытом и мнениями о наиболее эффективных способах решения важнейших проблем. В центре дискуссий Aurora Dialogues окажутся люди, которые ведут упорную борьбу за искоренение насилия в современном мире, что перекликается с целями самой премии Aurora Prize.
Соучредитель инициативы 100 LIVES и член Отборочной комиссии премии Aurora Prize Вартан Грегорян откроет это мероприятие, поприветствует гостей и расскажет о важности проведения подобных дискуссий.
Четыре основных панельных дискуссии в рамках Aurora Dialogues будут посвящены следующим темам:
• Актуальные гуманитарные проблемы в мире: во время открытия этой сессии будут представлены результаты исследования Humanitarian Index. Исследование проводилось в шести разных регионах мира с целью выяснения отношения мирового сообщества к гуманитарным вопросам, а также определения приоритетов и ответственности в этой сфере. В ходе дискуссии будут обсуждаться темы, связанные с исследованием, в том числе отношение людей в мире к миграционному кризису, ответственность за защиту людей, необходимость оказания поддержки различным группам людей в краткосрочной и среднесрочной перспективе, а также долгосрочные стратегии борьбы с гуманитарными проблемами. Участники дискуссии проанализируют различные гуманитарные «горячие точки» в мире и обсудят наиболее эффективные пути оказания помощи таким регионам.
• Спасение беженцев по всему миру, в Сирии и за ее пределами: Гарет Эванс, почетный президент Международной кризисной группы и член Отборочной комиссии премии Aurora Prize, выступит с речью, посвященной деятельности в рамках разработанной им инновационной концепции «Ответственности за защиту» и его вкладу в предотвращение и урегулирование конфликтов. Затем участники панельной дискуссии обсудят глубинные причины принудительной миграции, оценят, какие уроки можно извлечь из прошлого, и поговорят о способах сотрудничества гуманитарного сообщества с различными организациями с целью борьбы с подобными проблемами.
• Роль женщин в международном гуманитарном сообществе: на этой панельной дискуссии, проводимой бывшим заместителем советника президента США по национальной безопасности и послом США Нэнси Содерберг, соберутся выдающиеся женщины, обладающие богатым опытом работы в международном гуманитарном сообществе. В ходе сессии будет проведена оценка вклада женщин в развитие гуманитарного движения и роль, которую они могут сыграть в продвижении социальных изменений.
• Освещение кризиса (Роль СМИ в мировом сообществе): участники этой панельной дискуссии под руководством бывшего ведущего телеканала ABC Теда Коппела обсудят роль СМИ в освещении гуманитарных кризисов и привлечении внимания широкой аудитории к происходящим событиям. Участники обменяются взглядами на роль СМИ в информировании общественности о гуманитарных кризисах, формировании общественного мнения, осознании людьми необходимости немедленной реакции и борьбе с негативными факторами. В ходе дискуссии также будет затронуты темы изменения структуры СМИ, а также роль социальных сетей и круглосуточных новостных служб в привлечении внимания общественности к гуманитарным кризисам.
Серия дискуссий Aurora Dialogues 2016 года пройдет в Институте древних рукописей имени св. Месропа Маштоца (Матенадаран) в Ереване. Матенадаран, в котором находится одно из богатейших в мире собраний средневековых рукописей и книг по разнообразным темам от истории и философии до медицины, был выбран для проведения этого мероприятия в честь прошлого, настоящего и будущего интеллектуального дискурса и дебатов. Это место неизменно вдохновляет нас на размышления об истоках идей гуманизма и о том, какое будущее нас ждет.
В серии дискуссий Aurora Dialogues примут участие:
• Маргерит Баранкитс, основатель «Дома Шалом»; финалист премии Aurora Prize
• Джойс Барнатан, президент Международного центр для журналистов
• Ширин Эбади, адвокат по правам человека и первая женщина-судья в Иране; лауреат Нобелевской премии; член Отборочной комиссии премии Aurora Prize
• Энрике Эгурен, президент Protection International
• Гарет Эванс, Почетный президент Международной кризисной группы; член Отборочной комиссии премии Aurora Prize
• Лейма Гбови, либерийская активистка движения за мир и защитница прав женщин; лауреат Нобелевской премии мира, член Отборочной комиссии премии Aurora Prize
• Седа Гулам Фатима, генеральный секретарь Пакистанского фронта освобождения от кабального труда; финалист премии Aurora Prize
• Дэвид Игнатиус, писатель; колумнист The Washington Post
• Хина Джилани, бывший Специальный представитель Генерального секретаря ООН по работе с правозащитниками; член Отборочной комиссии премии Aurora Prize
• Тед Коппел, бывший ведущий телеканала ABC
• Проф. Жозефина Кулеа, основатель и исполнительный директор фонда «Девочки Самбуру» (Samburu Girls Foundation)
• Стив Кукрджян, писатель, бывший руководитель новостного бюро в Вашингтоне и основатель колонки расследований Spotlight газеты The Boston Globe
• Проф. Эдвард Люк, преподаватель профессиональной практики в международной и общественной сфере в Институте имени Арнольда Зальцмана; директор программы специализации в решении международных конфликтов факультета международных отношений Колумбийского университета
• Проф. Стивен Люкерт, старший куратор программы Мемориального музея Холокоста в США
• Арье Найер, почетный президент фонда «Открытое общество»
• Дэвид Толберт, президент Международного центра по правосудию переходного периода
• Проф. Джеймс Смит, директор и основатель Aegis Trust
• Нэнси Содерберг, бывший заместитель советника президента США по национальной безопасности и посол США в ООН
• Джиллиан Соренсен, член совета директоров Международного комитета спасения; старший советник Фонда ООН
Серия дискуссий Aurora Dialogues будет транслироваться в прямом эфире на английском, французском, русском и армянском языках. Ссылка на трансляцию, а также вся новая информация о серии дискуссий Aurora Dialogues и других мероприятиях будет опубликована на странице Медиа-центра инициативы 100 LIVES и премии Aurora Prize, а также в социальных сетях. Следите за ходом развития событий во время Aurora Dialogues и других приуроченных к ним мероприятий в Twitter с помощью хэштегов #AuroraPrize и #AuroraDialogues.