Նաիրա Զոհրաբյանը՝ ԵԽԽՎ-ին. Քվեարկելով կողմ Սարսանգի ջրամբարի բանաձևին՝ դո՛ւք Ադրեբեջանին տվեցիք քարտ-բլանշ՝ իր հանցագործ գործողություններում 04/18/2016   17:30  |  ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱ
ԵԽԽՎ հունվարյան նստաշրջանին քվեարկելով «կողմ» ադրբեջանական ռազմատենչ օրակարգը սպասարկող Սարսանգի ջրամբարի զեկույցին՝ դրանով ԵԽԽՎ-ն ևս քարտ բլանշ տվեց Ադրբեջանին՝ սկսելու լայնամասշտաբ ռազմական գործողություններ։
Այս մասին այսօր մեկնարկած ԵԽԽՎ լիագումար նիստի մեկնարկին՝ բյուրոյի հաշվետվության քննարկման ժամանակ, հայտարարել է հայկական պատվիրակության անդամ, ԱԺ ԲՀԿ խմբակցության ղեկավար Նաիրա Զոհրաբյանը:
Նա կոչ է արել պատասխանատվության ենթարկել ԵԽԽՎ նախագահ Պեդրո Ագրամունտին՝ Ալիևի հանցագործ ռեժիմը սատարող հայտարարություններ անելու համար։
«Ապրիլի 1-ի լույս 2-ի գիշերը, ղարաբաղա-ադրբեջանական ուժերի շփման գծի ողջ երկայնքով, Ադրբեջանը, կիրառելով ծանր զինուժ՝ տանկեր, «Տոս» հրանետային համակարգ, «Սմերչ», օդուժ, լայնամասշտաբ ռազմական գործողություն սկսեց՝ հրետակոծելով ոչ միայն Լեռնային Ղարաբաղի հետ շփման գիծը, այլեւ խաղաղ բնակավայրերը։ Եւ կրկին սպանված զինվորներ, դպրոցից տուն գնացող երեխա, ով սպանվեց իր եղբոր աչքի առաջ։ Ադրբեջանական զինուժը խոշտանգեց ու գլխատեց ռազմագերիների եւ կոմբատանտների, ու այդ ամենը քաղաքակիրթ աշխարհի աչքի առաջ։ Ավելին, երբ Ադրբեջանի զինուժին հաջողվեց ընդամենը մեկ օր իր վերահսկողության տակ վերցնել Լեռնային Ղարաբաղի Թալիշ գյուղը, Ալիեւի վարձկանները խոշտանգեցին ու դաժանաբար սպանեցին գյուղում մնացած խաղաղ բնակիչներին։ Ու այն ժամերին, երբ Ալիեւի վարձկանները ռազմական հանցագործություններ էին կատարում, ԵԽԽՎ նախագահ Պեդրո Ագրամունտն իր հայտնի հայտարարությամբ սատարում էր ահաբեկչական Ադրբեջանին։ Այն պահին, երբ ադրբեջանական զինուժը հրետակոծում էր խաղաղ բնակավայրերը, մեր Վեհաժողովի նախագահը, ով ի պաշտոնե պարտավոր է պահպանել անաչառություն եւ չեզոքություն, իր հայտարարությամբ ոգեկոչում էր ռազմական հանցագործներին։
Այն, որ ԵԽԽՎ ներկայիս նախագահ Պեդրո Ագրամունտը մեր Վեհաժողովում Ադրբեջանի պաշտոնական ներկայացուցիչն է՝ հայտնի ճշմարտություն է։ Ադրբեջանի կողմից սանձազերծած ռազմական ագրեսիայի օրերին ԵԽԽՎ նախագահն իրեն պահել է որպես Իլհամ Ալիեւի մամուլի խոսնակ։ ԵԽԽՎ պատմության մեջ աննախադեպ է, երբ Վեհաժողովի նախագահը զբաղվում ոչ թե ԵԽԽՎ, այլ մեկ առանձին երկրի շահերի բացահայտ պաշտպանությամբ։ ԵԽԽՎ նախագահ ընտրվելուց հետո առաջին այցը կատարելով Ադրբեջան, Ագրամունտն իր այդ քայլով հերթական հավատարմությունը հայտնեց Ալիեւի բռնապետությանը։ Իսկ ռազմական գործողությունների ամենածանր օրերին Ագրամունտն անում է հայտարարություն, որը բացահայտ խրախուսում է Ալիեւի մարդասպան ռեժիմին։
Եվրոպայի Խորհուրդը 47 երկրների կազմակերպություն է, որը պարտավոր է ներկայացնել եւ պաշտպանել 800 միլիոն եվրոպացիների շահերը։ Նման լրջագույն կառույցի նախագահը պարտավոր է լինել անկողմնակալ եւ անաչառ, այլ ոչ թե անձ, ով հրապարակային պաշտպանում է բռնատիրությունը՝ խրախուսելով հանցագործ Ադրբեջանին։ Մեր Վեհաժողովում աննախադեպ իրավիճակ է, երբ Վեհաժողովի նախագահի աթոռին նստած է Ադրբեջանի նախագահի մամուլի խոսնակը։
Եւ եւս մի կարեւոր խնդիր, որի հետեւանքների մասին մենք զգուշացնում էինք։
Երբ ձեզանից շատերը անցած նստաշրջանին քվեարկեցին կողմ Սարսանգի ջրամբարի, իբր, հումանիտար խնդրին, Ադրբեջանի ռազմական այս ագրեսիայից հետո հույս ունեմ հասկացաք, որ Ադրբեջանի նպատակը հումանիտար խնդիր լուծելը չէր, այլ Սարսանգը գրավելն էր։ Եւ դրա համար էր անհրաժեշտ միջազգային կառույցներում եւ ԵԽԽՎ-ում ստանալ ձեր աջակցությունը՝ հումանիտար նպատակի տակ ռազմական հանցագործություն կատարելու համար։ Նայեք ադրբեջանական զինուժի տեղաշարժը պատերազմի այդ օրերին, եւ կհասկանաք, որ ձեր քվեարկությամբ նաեւ դուք Ադրբեջանին տվեցիք այդ քարտ-բլանշը»։
16:52 18/04/2016  |  ԼՐԱՀՈՍՀայաստանի արտգործնախարարն ընդունեց ԵԱՀԿ գործող նախագահի հատուկ ներկայացուցչին
15:48 18/04/2016  |  ԼՐԱՀՈՍՂարաբաղում վերջին իրադարձություններում Բաստրիկինը Ռուսաստանի հետ սահմանին պատերազմի ևս մեկ օջախ ստեղծելու փորձ է տեսել
09:01 15/04/2016  |  ՄամուլԵԽԽՎ ապրիլյան նստաշրջանում ՀՀ պատվիրակները կբարձրացնեն նաև ԼՂ-ն բանակցային կողմ դարձնելու հարցը. «Հրապարակ»

Проголосовав за доклад по Сарсангскому водохранилищу, ПАСЕ дала Баку карт-бланш на совершение преступлений - депутат 04/18/2016   18:22  |  Актуальная тема
Проголосовав на январской сессии за обслуживающий азербайджанскую милитаристскую повестку доклад по Сарсангскому водохранилищу ПАСЕ дала Баку карт-бланш на начало широкомасштабных военных действий. Об этом заявила член армянской делегации в ПАСЕ, глава парламентской фракции “Процветающая Армения” Наира Зограбян, выступая на апрельской сессии ПАСЕ.
Армянский депутат напомнила, что в ночь с первого на второе апреля Азербайджан, задействовав тяжелое вооружение, в том числе системы “ТОС” и “Смерч”, а также авиацию, начал широкомасштабную агрессию, подвергнув артобстрелу не только позиции Армии обороны, но и мирные села. “И вновь убитые солдаты, погибший на глазах у брата ребенок. Азербайджанские военные подвергли пыткам и обезглавили пленных и комбатантов, и все это происходило на глазах у цивилизованного мира”, - констатировала она.
Более того, по ее словам, когда азербайджанским ВС удалось всего на один день завладеть карабахским селом Талыш, наемники Алиева пытали и зверски убили оставшихся в селе мирных жителей. И в эти часы, когда совершались военные преступления, председатель ПАСЕ Педро Аграмунт своим известным заявлением поддержал террористический Азербайджан. В то время, когда азербайджанская авиация подвергала артобстрелу мирных жителей, глава Ассамблеи, который по должности обязан соблюдать нейтралитет и непредвзятость, своим заявлением подзадоривал военных преступников”, - сказала Зограбян.
“То, что Педро Аграмунт является официальным представителем Азербайджана в ПАСЕ, - общеизвестная истина. В дни развязанной Азербайджаном агрессии председатель ПАСЕ вел себя как пресс-секретарь Ильхама Алиева”, - добавила она.
Зограбян указала на отсутствие в истории ПАСЕ прецедентов, когда председатель ПАСЕ занимался не организацией, а открытой поддержкой интересов отдельного государства.
Парламентарий напомнила, что Совет Европы – организация, членами которой являются 47 стран, и которая должна защищать интересы 800 млн. европейцев.
“Глава такой серьезной организации обязан быть беспристрастным и объективным, а не публично поддерживать тиранию, поощряя преступный режим Азербайджана. В нашей Ассамблее сложилась беспрецедентная ситуация, когда пост главы Ассамблеи занимает пресс-секретарь президента Азербайджана”, - отметила Зограбян.
Она напомнила, что на прошедшей сессии был представлен вопрос Сарсангского водохранилища, который азербайджанская сторона пыталась представить как гуманитарную проблему.
“Надеюсь, после агрессии Азербайджана стало понятно, что цель Азербайджана не решить проблему, а захватить Сарсанг. Поэтому ему необходимо заручиться поддержкой международных структур и ПАСЕ, чтобы под видом гуманитарных целей совершать военные преступления. Взгляните на перемещение сил Азербайджана в дни агрессии, и поймете, что своим голосованием вы дали Азербайджану карт-бланш” на преступные действия,- заявила Наира Зограбян.