Կորյուն Նահապետյանը ռուս գործընկերներին առաջարկեց միասին այցելել Արցախ. «Ինքներդ կտեսնեք քառօրյա պատերազմի թողած հետքերը եւ կլսեք շարունակվող կրակոցների ձայները» 04/15/2016   11:45  |  ԼՐԱՀՈՍ
Այսօր առավոտյան Հայաստանի Ազգային ժողովում մեկնարկած ՀՀ ԱԺ պաշտպանության, ազգային անվտանգության եւ ներքին գործերի մշտական հանձնաժողովի ու ՌԴ Դաշնային ժողովի Դաշնության խորհրդի պաշտպանության եւ անվտանգության կոմիտեի համատեղ նիստի մասնակիցները մեկ րոպե լռությամբ հարգեցին Արցախում զոհվածների հիշատակը:
Այս առաջարկությամբ հանդես եկավ ՀՀ ԱԺ պաշտպանության, ազգային անվտանգության եւ ներքին գործերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Կորյուն Նահապետյանը:
Նա բացման իր ելույթում, մասնավորապես, նշեց, որ ապրիլի 2-ից 5-ն Ադրբեջանը նախապես պլանավորված լայնամասշտաբ ռազմական գործողություններ է իրականացրել ԼՂՀ-ի նկատմամբ:
«Ադրբեջանը կիրառել է զինուժ, ծանր հրետանի և զրահատեխնիկա, այդ թվում նաև՝ Ռուսաստանից ձեռք բերված «Սմերչ» եւ «ՏՈՍ-1» համակարգեր: 1994թ.-ի զինադադարից հետո նման մասշտաբի ռազմական գործողություններ չեն գրանցվել: ԼՂՀ-ի ժողովրդի նկատմամբ ադրբեջանական ագրեսիան ստեղծել է ծայրահեղ վտանգավոր իրավիճակ ամբողջ տարածաշրջանի համար:
Մենք գործընկերների հետ շփումներում բազմիցս հնչեցրել ենք մեր մտահոգություները Ադրբեջանի հնարավոր ռազմական ագրեսիայի վերաբերյալ՝ հաշվի սռնելով հարձակողական սպառազինության մեծաքանակ ձեռքբերումը, պետական բարձր մակարդակով ուժի կիրառման սպառնալիք պարունակող հայտարարությունները, բանակցային գործընթացում այդ երկրի ապակառուցողական քայլերը, միջադեպերի հետաքննության միջազգային մեխանիզմների ներդրման մերժումը, առաջնագծից դիպուկահարների հեռացնելուց հրաժարվելը եւ ապակայունացնող այլ դրսեւորումներ»,-ընդգծեց Կ.Նահապետյանը:
Նա նշեց նաև, թե վերլուծությունները ցույց են տալիս, որ Ադրբեջանի ներքաղաքական եւ տնտեսության խորը ճգնաժամը ու Թուրքիայի բացահայտ ռազմաքաղաքական օժանդակությունը նույնպես Ադրբեջանի սանձազերծած պատերազմի դրդապատճառներ են:
Կ.Նահապետյանը հավելեց, որ թեև ապրիլի 5-ին կրակի դադարեցման մասին պայմանավորվածություն է ձեռք բերվել, սակայն ադրբեջանական կողմը շարունակում է խախտել այն՝ օգտագործելով ականանետեր, նռնականետեր եւ դիպուկահարներ:
«Հարգելի ռուս գործընկերներ, առաջարկում եմ միասին այցելել Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետություն, որտեղ ինքներդ կտեսնեք քառօրյա պատերազմի թողած հետքերը եւ կլսեք շարունակվող կրակոցների ձայները»,- ասաց Կ.Նահապետյանը:
Անդրադառնալով Ադրբեջանի զինված ուժերի կողմից Արցախի ժողովրդի նկատմամբ իարկանացված վայրագություններին, նա ընդգծեց, որ դրանք ոչնչով չեն տարբերվում «Իսլամական պետության» եւ այլ ահաբեկչական կազմակերպունների գործելաոճից: Մասնավորապես, նա նշեց զոհվածների մարմինների խոշտանգման եւ անարգման բազմաթիվ դեպքերի մասին՝ հավելելով, որ, դրանք սոցիալական ցանցերում տարածելով, հրամցրել են սեփական հանրությանը:
«Ցավով պետք է արձանագրեմ, որ ստեղծված իրավիճակում միջազգային հանրությունը հանդես չեկավ հասցեական հայտարարություններով»,-ընդգծեց Կ.Նահապետյանը:
Ի դեպ՝ Կ.Նահապետյանի ելույթը հայերենով էր, եւ ռուսական կողմի համար ապահովված էր զուգահեռ թարգմանություն:

Действия азербайджанских военнослужащих ничем не отличаются от поведения боевиков “Исламского государства” - депутат 04/15/2016   12:20  |  Лента новостей
Действия азербайджанской армии ничем не отличаются от поведения террористической группировки “Исламское государство”, заявил в пятницу председатель постоянной комиссии Национального Собрания Армении по обороне, национальной безопасности и внутренним делам  Корюн Нагапетян в ходе стартовавшего в Ереване совместного заседания с Комитетом СФ ФС РФ по обороне и безопасности.
Говоря об учиненных азербайджанской армией зверствах в отношении народа Арцаха, Нагапетян подчеркнул, что они ничем не отличаются от “Исламского государства”. В частности, он упомянул факты пыток и надругательства над телами армянских военнослужащих и распространения чудовищных кадров в социальных сетях.
“К сожалению,  вынужден констатировать, что в сложившейся ситуации международное сообщество не выступило с адресными заявлениями”, - сказал Нагапетян.
“Азербайджан применил тяжелую артиллерию и бронетехнику, а также  системы “Смерч и “Тос-1”, приобретенные у РФ.  Военных действий такого масштаба не было  с момента заключения перемирия в 1994 году. Азербайджанская агрессия против народа НКР породила крайне опасную ситуацию во всем регионе”, - сказал Нагапетян.
Он отметил, что они в разговоре со своими коллегами неоднократно предупреждали о возможной агрессии Азербайджана с учетом закупки наступательного вооружения в большом количестве, содержащих угрозы применения силы заявлений на высоком уровне, деструктивных шагов этой страны в переговорном процессе, отказа от внедрения международных механизмов расследования инцидентов и отвода снайперов с передовой линии и т.д.”, - сказал К. Нагапетян.
Среди причин, побудивших Азербайджан развязать войну, депутат указал внутриполитическую ситуацию и глубокий экономический кризис в этой стране, а также открытую военно-политическая поддержку Турции.
Нагапетян также отметил, что, несмотря на достигнутую 5 апреля договоренность о прекращении огня, азербайджанская сторона продолжает ее нарушать, используя минометы, гранатометы и снайперское оружие.
“Дорогие российские коллеги, предлагаю вместе отправиться в Нагорно-Карабахскую Республику, где  вы своими глазами увидите следы четырехдневной войной и услышите продолжающиеся звуки выстрелов”, - сказал Нагапетян.
09:41 15/04/2016  |  Актуальная темаСейран Оганян: Армянская сторона располагает видами вооружений, о которых в Азербайджане не могут и мечтать