Խոշտանգման և անարգման ենթարկված18 հայ զինծառայողների փաստով հարուցվել է քրեական գործ 04/14/2016   17:24  |  Քրեական խրոնիկոն
Ապրիլի 2-ից ղարաբաղա-ադրբեջանական հակամարտ զորքերի շփման գծում տեղի ունեցած մարտական գործողությունների ժամանակ անհետ կորած համարվող, ապա հայկական կողմին վերադարձված խոշտանգված և անարգված 18 զինծառայողների փաստով հարուցվել է քրեական գործ:
«Փաստինֆո»-ի հարցման ի պատասխան՝ Քննչական կոմիտեից հայտնեցին, որ զինված ընդհարումների ժամանակ միջազգային մարդասիրական իրավունքի նորմերի միջազգային պայմանագրերով նախատեսված խախտումների դեպքերի առթիվ հարուցվել է քրեական գործ՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 390-րդ հոդվածի 6-րդ մասով։
Ինչպես ավելի վաղ տեղեկացրել էին՝ 18 զինծառայողների մարմինները հայկական կողմին է վերադարձվել ապրիլի 10-ին՝ Բաշ Քարվենդ բնակավայրի մոտակայքում, երբ իրականացվել է զոհվածների մարմինների փոխանակում:
Արտաքին զննությամբ դիակների վրա արձանագրվել են բազմաթիվ վնասվածքներ, խոշտանգումների և անարգանքի հետքեր։
Քննչական կոմիտեից նաև տեղեկացանք, որ նշանակել են դատաբժշկական փորձաքննություններ՝ պարզելու հայ զինծառայողներից յուրաքանչյուրի մահվան պատճառը, մարմնական վնասվածքների բնույթն ու ծանրության աստիճանը, դրանց պատճառահետևանքային կապը մահվան հետ, որ մարմնական վնասվածքը, երբ է պատճառվել՝ նախքան զոհվելը, թե մահից հետո։
«Փաստինֆո»-ի տեղեկություններով՝ հայկական կողմին վերադարձված զինծառայողների մարմինների անդամահատված են եղել, որոշ մասերը էլ բացակայել են:
14:39 13/04/2016  |  ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱԵրեք ուղղություններով ապացույցներ պետք է հավաքել ու օգտագործել Ադրբեջանի դեմ. Էդմոն Մարուքյան
14:09 13/04/2016  |  ԼՐԱՀՈՍՈչ մի պետություն 1948 թվականից հետո դեռ այսպես ցուցադրական ձևով չի հակադրել իրեն քաղաքակիրթ աշխարհին. Լարիսա Ալավերդյան
10:34 13/04/2016  |  ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱԼՂՀ օմբուդսﬔնը վճռական է ռազմական հանցագործության համար Ադրբեջանին պատժելու հայցով ﬕջազգային ատյաններ դիﬔլու հարցում

Уголовное дело заведено по фактам военных преступлений Азербайджана в НКР 04/14/2016   17:49  |  Криминальная хроника
Уголовное дело возбуждено в связи с инцидентом с 18 военнослужащими, которые с 2 апреля числились без вести пропавшими во время боевых действий на линии соприкосновения карабахских и азербайджанских войск, и тела которых были переданы армянской стороне со следами истязаний и глумления.
В ответ на запрос “Фактинфо” в Следственном комитете сообщили, что дело заведено по части 6 статьи 390(Серьезные нарушения норм международного гуманитарного права во время вооруженных конфликтов) Уголовного кодекса Армении.
10 апреля с.г., при посредничестве Международного Комитета Красного Креста и Офиса Личного представителя Действующего председателя ОБСЕ армянской стороне были переданы тела 18 армянских военнослужащих, погибших в результате развязанной азербайджанской стороной с 2-го по 5-е апреля  агрессии на карабахско-азербайджанской линии соприкосновения.
При внешнем осмотре тел военнослужащих судмедэкспертами были зафиксированы множественные повреждения, следы пыток и глумления.
В СК также сообщили, что назначены судебно-медицинские экспертизы для установления причины смерти каждого из армянских военнослужащих, характера телесных повреждений и степени их тяжести, их причинно-следственной связи со смертью, а также времени нанесения ранений – до или после гибели.