ԵՊՀ-ին հարող տարածքում 21-ամյա երիտասարդի սպանության համար մեղադրանք է առաջադրվել 04/13/2016   19:12  |  Քրեական խրոնիկոն
ՀՀ քննչական կոմիտեի Երևանի քննչական վարչության Կենտրոն և Նորք-Մարաշ վարչական շրջանների քննչական բաժնում քննվող քրեական գործով Սևան քաղաքի բնակիչ Գ.Սարգսյանին մեղադրանք է առաջադրվել` 21-ամյա երիտասարդի սպանության համար: Այս մասին հայտնում են ՀՀ քննչական կոմիտեի մամուլի ծառայությունից:
Ավելի վաղ տեղեկացրել ենք, որ 2016թ. ապրիլի 08-ին Մ.Հերացու անվան թիվ 1 համալսարանական հիվանդանոցից ահազանգ էր ստացվել, որ «կրծքավանդակի ձախ կեսի կտրած-պատռված թափանցող վերք» ախտորոշմամբ բուժօգնության է տեղափոխվել 1995թ. ծնված Ազատ Աբրահամյանը: Ժամեր անց երիտասարդը, առանց գիտակցության գալու, հիվանդանոցում մահացել է:
Քննությամբ ձեռնարկված միջոցառումների արդյունքում պարզվել է, որ Ազատ  Աբրահամյանին կյանքի համար վտանգավոր մարմնական վնասվածքը պատճառվել ԵՊՀ-ին հարող տարածքում։ Նախնական քննության տվյալներով՝ 2016 թվականի ապրիլի 8-ին՝ ժամը 13:30-ից 14:00-ն ընկած ժամանակահատվածում, ԵՊՀ-ին հարող տարածքում անձնական հարցեր պարզաբանելու նպատակով Ա.Աբրահամյանի հետ հանդիպել է Սևան քաղաքի բնակիչ Գ.Սարգսյանը, որին ներկա են եղել նաև երկու երիտասարդների ընկերները։
Գ.Սարգսյանի առաջարկով՝ Ա.Աբրահամյանի հետ առանձնացել են՝ զրույցն առանձին պայմաններում շարունակելու: Ըստ ձեռք բերված ապացույցների՝ հասնելով «Կենսաբանության» ֆակուլտետի մասնաշենքի հետնամասի մոտ՝ Գ.Սարգսյանն իր մոտ գտնվող դանակով հարվածներ է հասցրել Ա.Աբրահամյանի կենսականորեն կարևոր օրգաններին՝ պատճառելով կյանքի հետ անհամատեղելի մարմնական վնասվածքներ:
Ձեռք բերված ապացույցների հիման վրա՝ Գ.Սարգսյանին մեղադրանք է առաջադրվել՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 104-րդ հոդվածի 1-ին մասով: Քննիչը միջնորդություն է ներկայացրել դատարան՝ նրա նկատմամբ որպես խափանման միջոց կալանավորումը կիրառելու վերաբերյալ, ինչը բավարարվել է:

Жителю города Севан предъявлено обвинение в убийстве молодого парня близ Ереванского госуниверситета 04/14/2016 00:56 | Криминальная хроника
Жителю города Севан Г.Саркисяну предъявлено обвинение в убийстве 21-летнего парня, сообщает пресс-служба Следственного комитета Армении.
Ранее ведомство сообщило, что 8-го апреля 2016 года из Университетской клинической больницы №1 имени М.Гераци поступил сигнал о том, что к ним с диагнозом “проникающая колото-рваная рана левой половины грудной клетки” доставлен Азат Абрамян 1995 года рождения, который спустя несколько часов скончался в больнице, не приходя в сознание.
В результате предпринятых в ходе расследования мероприятий было установлено, что Абрамян получил опасное для жизни ранение на территории, прилегающей к Ереванскому государственному университету (ЕГУ). По предварительным данным следствия, 8-го апреля 2016 года в промежутке времени между 13:3 и 14:00 с Абрамяном для выяснения вопросов личного характера встретился житель города Севан Г.Саркисян. На встрече присутствовали также их друзья.
По предложению Г.Саркисяна они вдвоем с Абрамяном отошли в сторонку, чтобы продолжить разговор с глазу на глаз. Согласно полученным доказательствам, молодые люди отошли за здание, где расположен факультет биологии, и там Г.Саркисян ударил А.Абрамяна имевшимся у него при себе ножом, повредив ему жизненно важные органы и причинив травмы, несовместимые с жизнью.
“На основе добытых доказательств, Г.Саркисяну предъявлено обвинение по части 1 статьи 104 Уголовного кодекса Армении. Следователь подал в суд ходатайство о применении в отношении него меры пресечения в виде заключения под стражу, которое было удовлетворено. Предварительное расследование уголовного дела продолжается”, - говорится в сообщении.