ՊՆ հորդորը՝ ԶԼՄ-ների ներկայացուցիչներին՝ զերծ մնալ զինվորական կամ դրան նմանվող համազգեստ կրելուց 04/13/2016   14:15  |  ԻՐԱԶԵԿՄԱՆ ՀԱՐԹԱԿ
Հաշվի առնելով, որ «Միջազգային զինված ընդհարումների զոհերի պաշտպանության մասին» 1949թ. օգոստոսի 12-ի Ժնևի կոնվենցիայի Առաջին Լրացուցիչ Արձանագրության 79-րդ հոդվածի համաձայն՝ լրագրողները համարվում են քաղաքացիական անձինք և զինված ընդհարումների ժամանակ օգտվում քաղաքացիական անձանց համար վերոհիշյալ կոնվենցիայով սահմանված պաշտպանությունից՝ ՀՀ պաշտպանության նախարարությունը հորդորում է առաջնագծում մասնագիտական պարտականությունները կատարող բոլոր ԶԼՄ-ների ներկայացուցիչներին զերծ մնալ զինվորական կամ դրան նմանվող համազգեստ կրելուց, ինչը կարող է նրանց, որպես կոմբատանտ, հակառակորդի կողմից թիրախավորելու առիթ հանդիսանալ:
Միաժամանակ կոչ ենք անում, բոլոր ԶԼՄ-ների ներկայացուցիչներին, ովքեր պատրաստվում են մեկնել առաջնագիծ, կրել հստակ երկկողմանի տեսանելի PRESS տարբերանշաններ (կամ թիկնոցներ), որոնք կփաստեն նրանց մասնագիտական կարգավիճակը:
Այս մասին հայտարարություն է տարածել ՊՆ լրատվական ծառայությունը:
10:15 13/04/2016  |  ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱՀայ-ադրբեջանական պետական սահմանագոտու ուղղությամբ ադրբեջանական կողմը կատարել է 12 խախտում
09:15 13/04/2016  |  ՄամուլBellingcat–ի զգուշավոր գնահատականով, զոհվել Է 400– 500 ադրբեջանցի զինվոր. «Ժամանակ»
09:05 13/04/2016  |  ԼՐԱՀՈՍՀակառակորդը դարձյալ խախտել է կրակի դադարեցման մասին ձեռք բերված բանավոր պայմանավորվածությունը. վիրավորվել է ՊԲ մեկ զինծառայող
22:14 12/04/2016  |  ԼՐԱՀՈՍԱդրբեջանական երկու ուղղաթիռ և հինգ տանկ խոցած երեք զինծառայողներին ավտոմեքենաների բանալիներ հանձնեցին
21:33 12/04/2016  |  ԼՐԱՀՈՍԼՂՀ և ՀՀ խորհրդարանները համատեղ գործողությունների պլան կմշակեն
20:36 12/04/2016  |  ԼՐԱՀՈՍԼիբանանի բանակի գեներալ Փանոս Մանջյան. Իսկական զինվորականը չի խոշտանգում, դա վարձու մարդասպանի ձեռագիր է. Arevelk.am

Минобороны Армении призывает журналистов воздержаться от ношения военной формы при освещении событий на передовой 04/13/2016   15:33  |  Информационная платформа
Министерство обороны Армении призывает представителей СМИ, при освещении событий на передовой носить на своей одежде отчетливо видимые двусторонние отличительные знаки в виде надписи PRESS (или соответствующие жилеты), подтверждающие их профессиональный статус.
“С учетом того, что в соответствии со статьей 79 Первого дополнительного протокола к Женевской конвенции от 12 августа 1949 года касаемо защиты жертв международных вооруженных конфликтов, журналисты считаются гражданскими лицами и в период вооруженных конфликтов пользуются защитой, предусмотренной вышеупомянутой Конвенцией для гражданских лиц, Минобороны Армении рекомендует всем представителям СМИ при исполнении своих профессиональных обязанностей на передовой линии воздержаться от ношения военной формы или похожей на нее одежды ввиду того, что они могут стать мишенями противника как комбатанты”, - говорится в сообщении пресс-служба оборонного ведомства Армении.