Չաջակցել Հայաստանին ու Ղարաբաղին, նշանակում է աջակցել բոլշևիկյան «բաժանիր, որ տիրես» սկզբունքին. չեխ եվրապատգամավոր 04/13/2016   10:44  |  ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱ
Լեռնային Ղարաբաղի հարցով Եվրոպական խորհրդարանում հատուկ քննարկման ժամանակ եվրապատգամավոր, Չեխիան ներկայացնող Յարոﬕր Շտետինան նշել է, որ այս հարցում չաջակցել Հայաստանին և Ղարաբաղին իրենց պայքարում կնշանակեր պաշտպանել դաժան սովետական ազգային քաղաքականությունը:
«Բոլշևիկյան Սովետական ﬕությունն էր, որ արհեստականորեն 1920թ. փոխանցեց Լեռնային Ղարաբաղն Ադրբեջանին` հետևելով «բաժանիր, որ տիրես սկզբունքին»,- ասել է պատգամավորը` պարզաբանելով Հայաստանին և Ղարաբաղին հստակորեն աջակցելու իր դիրքորոշման պատճառները:
Շտետինան նաև հիշեցրեց այն փաստը, որ Մինսկի խմբի համանախագահները կոչ են անում Հայաստանի և Ադրբեջանի նախագահներին ընդունել հրադադարի խախտուﬓերի հետաքննության ﬔխանիզﬕ ներդրման առաջարկությունն այն պարագայում, երբ Հայաստանն արդեն դրան համաձայնել է: Նրա խոսքով` այժմ ժամանակն է, որ Ադրբեջանը գնա այդ քայլին:
09:26 13/04/2016  |  ՄամուլԶիջված «ամեն մի թիզ հողում» հակառակորդն իրականացնելու է իր վայրագությունները. Մինսկի խմբի առաջարկները այլևս պատեհ չեն. «Առավոտ»
09:07 13/04/2016  |  ՄամուլԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահները կրկին կայցելեն. «Հրապարակ»
09:37 12/04/2016  |  ՄամուլՄենք բոլորս մեղավոր ենք, որ սահմանին զոհվում է հայ զինվորը. Նաիրա Զոհրաբյան. «Ժամանակ»
09:01 08/04/2016  |  ՄամուլԱդրբեջան մեկնած ռուս գործիչները մի հարց են դնում Ալիևի առաջ՝ պետք է անդամակցել ԵԱՏՄ-ին. «Հրապարակ»

Чешский парламентарий объяснил, почему поддерживает Армению и Нагорный Карабах в их борьбе 04/13/2016   12:41  |  Актуальная тема
Отказ от оказания поддержки Армении и Нагорному Карабаху в их борьбе означало бы поддержку жестокой советской политики, заявил европарламентарий, представитель Чехии Яромир Штетина в ходе пленарного заседания Европарламента.
“Большевистская советская власть в 1920 году искусственным образом передала Нагорный Карабах Азербайджану, следуя известному принципу “Разделяй и властвуй” , - заявил чешский парламентарий, поясняя причины оказываемой им поддержки Армении и Нагорному Карабаху.
Штетина также отметил, что сопредседатели Минской группы ОБСЕ призывают президентов Армении и Азербайджана принять предложение о внедрении механизма расследования нарушений режима прекращения огня в том случае, когда армянская сторона уже согласилась. По его словам, теперь на этот шаг должен пойти Азербайджан.