Ներկայացվել են ադրբեջանական կողմի բացահայտ ագրեսիայի հիմնական առաձնահատկությունները, այդ թվում՝ ռազմական հանցագործությունները 04/13/2016   15:19  |  ԼՐԱՀՈՍ
Ապրիլի 13-ին ՀՀ պաշտպանության նախարար Սեյրան Օհանյանն ընդունել է ՀՀ-ում ԱՄՆ արտակարգ և լիազոր դեսպան Ռիչարդ Միլսին: Այս մասին հայտնում է ՊՆ լրատվական ծառայությունը:
Հանդիպման ընթացքում քննարկվել են վերջին օրերին Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության դեմ Ադրբեջանի սանձազերծած լայնածավալ հարձակողական գործողություններին և շփման գծում ներկայումս տիրող իրավիճակին առնչվող հարցեր:
ՀՀ պաշտպանության նախարարը ԱՄՆ դեսպանին է ներկայացրել ադրբեջանական կողմի բացահայտ ագրեսիայի հիմնական առաձնահատկությունները, այդ թվում՝ հայկական կողմի զինծառայողների և քաղաքացիական անձանց դեմ ադրբեջանական զինուժի գործած ռազմական հանցագործությունները և զինված հակամարտության իրավունքի այլ դրույթների կոպիտ ոտնահարումները և նշել է, որ ձեռնամուխ է լինելու այդ հանցագործություններին միջազգայնորեն ընդունված իրավական գնահատական տալուն:
Եվս մեկ անգամ կարևորվել է միջնորդական ակտիվ ջանքերի և հրադադարը գրավոր պայմանավորվածությամբ ամրապնդելու, վստահության ամրապնդման մեխանիզմների ստեղծման հրամայականը` որպես հակամարտության շուրջ ձևավորված զինված դիմակայության թուլացման նախապայման:
14:15 13/04/2016  |  ԻՐԱԶԵԿՄԱՆ ՀԱՐԹԱԿՊՆ հորդորը՝ ԶԼՄ-ների ներկայացուցիչներին՝ զերծ մնալ զինվորական կամ դրան նմանվող համազգեստ կրելուց
10:15 13/04/2016  |  ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱՀայ-ադրբեջանական պետական սահմանագոտու ուղղությամբ ադրբեջանական կողմը կատարել է 12 խախտում
09:15 13/04/2016  |  ՄամուլBellingcat–ի զգուշավոր գնահատականով, զոհվել Է 400– 500 ադրբեջանցի զինվոր. «Ժամանակ»
09:05 13/04/2016  |  ԼՐԱՀՈՍՀակառակորդը դարձյալ խախտել է կրակի դադարեցման մասին ձեռք բերված բանավոր պայմանավորվածությունը. վիրավորվել է ՊԲ մեկ զինծառայող
22:14 12/04/2016  |  ԼՐԱՀՈՍԱդրբեջանական երկու ուղղաթիռ և հինգ տանկ խոցած երեք զինծառայողներին ավտոմեքենաների բանալիներ հանձնեցին
21:33 12/04/2016  |  ԼՐԱՀՈՍԼՂՀ և ՀՀ խորհրդարանները համատեղ գործողությունների պլան կմշակեն
20:36 12/04/2016  |  ԼՐԱՀՈՍԼիբանանի բանակի գեներալ Փանոս Մանջյան. Իսկական զինվորականը չի խոշտանգում, դա վարձու մարդասպանի ձեռագիր է. Arevelk.am

Сейран Оганян: Армения инициирует международную оценку военных преступлений Азербайджана в НКР 04/13/2016 16:04 | Лента новостей
Министр обороны Армении Сейран Оганян 13 апреля встретился с Чрезвычайным и Полномочным послом США Ричардом Миллзом.
Как сообщает пресс-служба армянского оборонного ведомства, в ходе встречи обсуждались вопросы, касающиеся развязанных недавно Азербайджаном широкомасштабных наступательных действий против Нагорно-Карабахской Республики и нынешней ситуации на линии соприкосновения.
Сейран Оганян представил Ричарду Миллзу главные особенности откровенной агрессии азербайджанской стороны, в том числе военные преступления, совершенные азербайджанским ВС в отношении армянских военнослужащих и гражданских лиц, а также грубые нарушения других положений права вооруженных конфликтов.
Глава Минобороны Армении сообщил, что инициируют процесс дачи международно-правовую оценки этим преступлениям.
Стороны в очередной раз придали важность активным посредническим усилиям и письменного закрепления договоренности о прекращении огня, а также созданию механизмов укрепления доверия в качестве предусловия для ослабления сформировавшегося вокруг конфликта вооруженного противостояния.